100هزار دانش آموز در سیستان و بلوچستان تحت پوشش شبكه مجازی نیستند

آذری جهرمی:
به گزارش بی بدیل پرداز سیستان و بلوچستان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: از۷۶۳ هزار دانش آموز این استان ۱۰۰ هزار تحت پوشش شبکه مجازی نیستند و ۳۰۰ هزار نفر هم از تجهیزات موردنیاز محروم هستند و لازم است برخی اعتبارات دستگاه ها هدایت و در این راه هزینه شود.
100هزار دانش آموز در سیستان و بلوچستان تحت پوشش شبكه مجازی نیستند
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدجواد آذری جهرمی شامگاه یکشنبه در شورای اداری سیستان و بلوچستان اضافه کرد: حکومت و دولت بایستی حقوقی را برای منافع فراهم آورد و این حقوق در قانون اساسی کشورمان به آن اشاره شده و صراحتا از آن صحبت شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه اگر در همه نقاط کشور این حقوق به صورت مساوی و متوازن توزیع شود عدالت اجتماعی برقرار می شود بیان داشت: آموزش یکی از مصادیق عدالت بوده و کودک یا نوجوانی که در یکی از روستاهای دور افتاده سیستان و بلوچستان زندگی می کند کم از بچه های مناطق پر رفاه کشور نخواهد داشت و وظیفه ما بعنوان دولت فراهم کردن بسترهاست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان نمود: انصافا نظام اسلامی برپایه تاکید رهبر معظم انقلاب مبتنی بر استقرار عدالت اجتماعی در دوره های مختلف بوده و عملکرد دولت تدبیر و امید در این حوزه قابل توجه بوده است.
وی ادامه داد: طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری نوین دشت سیستان پروژه مثبت و بزرگی در سیستان و بلوچستان است که در جهت آن مردم استان درآمدزایی کرده و روی پای خود ایستاده و از بازو و توان خودشان تحصیل مال خواهند کرد.
جهرمی ضمن اشاره به اینکه ارتباطات حق الناس به حساب می آید و جزو مصدایق حقوق اجتماعی افراد است تصریح کرد: ارتباطات بستر آموزش است تحصیلات دانش آموزان و دانشجویان در بستر فضای مجازی بوده و طلاب هم دروس دینی شان را در این بستر می آموزند.
وی ضمن اشاره به اینکه ارتباطات امروز بستر تجارت است اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان نمونه هایی از آنرا دیدیم که سبب ایجاد خورده مشاغلی شده که با استفاده از هنر سوزن دوزی و هنرهای بسیار ارزشمندی که در این استان بوده با کمک پلتفورم های موجود در کشور و زیرساخت های بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افراد امروز تحصیل مال حلال می کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اینکه امروزه سلامت بدون ارتباطات ممکن نیست اظهار داشت: این فناوری های ارتباطات بستر سلامت بوده و از طرح هایی که در آن حوزه برای کنترل کرونا اجرا شد چه غربالگری و چه طرح شهید سلیمانی یکی از زیرساخت اصلی فضای مجازی است.
وی ضمن اشاره به اینکه دو نگاه در ارتباطات وجود دارد یک نگاهی که از آن بترسیم و یا یک اتفاق که از آن بعنوان بستر پیشرفت و توسعه استفاده نماییم خاطرنشان کرد: امنیت زمانی حاصل می شود که ما پیشرفت و توسعه پیدا نماییم که این کلام رهبرمعظم انقلاب است که دشمن ما زمانی مغلوب خواهد شد که ما به قله پیشرفت دست یایم.
جهرمی ضمن اشاره به اینکه در ساحت دنیای مجازی امکان رشد و پیشرفت با عنایت به استعدادهای درخشانی که در کشور وجود دارد برای ما فراهم است بیان نمود: از آغاز دولت تدبیر و امید ما سعی کردیم که دسترسی را به صورت عادلانه فراهم نماییم یکی از کارهای اصلی ما عدالت ارتباطی و پس از اینکه ارتباطات در کل کشور مستقر شد بحث توسعه روستایی خواهد بود.
وی ضمن اشاره به اینکه ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید تا سال پایانی برنامه ششم توسعه به ارتباطات مجهز شوند اظهار داشت: سیستان و بلوچستان بیشتر از ۹ هزار روستا و آبادی دارد که هفت هزارو ۸۰۰ روستای آن داری سکنه و بیش ازسه هزار روستای بالای ۲۰ خانوار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اینکه هم اینک ۲۵۰۰ روستای سیستان و بلوچستان به اینترنت متصل هستند و ۱۲۰۰ روستای دیگر باقی مانده است اظهار داشت: پروژه باقی مانده این روستاها که معادل پروژهای چهار تا پنج استان است تمام ظرفیت قرار بوده تجمیع شود و اعتبار مورد نیاز تخصیص پیدا کند.
وی تصریح کرد: برای همه ی ۱۲۰۰ هزار روستای بدون اینترنت در سیستان و بلوچستان کد پروژه تعریف و سه فاز تدوین شده که در فاز اول تا آخر دی ۲۱۵ روستا باید متصل شود.
جهرمی ضمن اشاره به اینکه برپایه آمار وزارت آموزش و پرورش، چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان سیستان و بلوچستان به علت نداشتن دسترسی به شبکه ارتباطی محروم از تحصیل هستند اضافه کرد: این تعداد ۱۲.۵ درصد آمار دانش آموزان این استان را شامل می شود که به هیج وجه قابل قبول نیست.
وی با اشاره به اینکه ما متعهد به دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت تا آخر اردیبهشت هستیم اضافه کرد: برنامه عملیاتی خودمان را در سه فاز لحاظ کرده ایم، فاز یک و ۲ خیلی احتیاج به هماهنگی های بین دستگاهی ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: زمان آخر فاز دوم پروژه ۲۰ اسفند بوده و از این تاریخ باید خروجی های فاز سه آماده شود به این معنا که باید جلسات هماهنگی بین دستگاهی را از همین فردا آغاز نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه خروجی پروژه ما روستاهای متصل هستند؛ زمانی که مردم بتوانند سرویس دریافت نمایند خاطرنشان کرد: اگر این پروژه با هماهنگی های بین دستگاهی موفق شود می توانیم آنرا نمونه ای برای محرومیت زدایی در سایر حوزه ها در نظر گیریم.
جهرمی خطاب به مدیران سیستان و بلوچستان اظهار داشت: من از همه دوستان و مدیران استانی از صمیم قلب می خواهم که این پروژه را پروژه خودشان بدانند و احساس کنند همه ی بچه هایی که در این روستاها ساکن و از دسترسی به شبکه ارتباطی محروم هستند را بچه های خودشان تلقی کنند.
وی اظهار داشت: هر هفته یکی از مدیران وزارت ارتباطات تا آخر اردیبهشت به مدت یک هفته در سیستان و بلوچستان مستقر خواهد بود و مدیریت عملیات پروژه اتصال روستاهای این استان را به عهده خواهد داشت.
منبع:

زمان: 13:41:02
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 436
امتیاز: 0.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل