بارش پایداری و توزیع بار ترافیكی در آسمان كشور با ابرایران

تمرکززدایی محتوا و توزیع بار ترافیکی از پایتخت، مهم ترین خروجی طرح «ابرایران» است که در راستای پیاده سازی اهداف شبکه ملی اطلاعات و تأمین نیازهای کسب وکارهای نوپا با برگزاری مشارکت عمومی-خصوصی پیگیری می شود.
بارش پایداری و توزیع بار ترافیكی در آسمان كشور با ابرایران
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، محسن نادری منش - عضو موظف هیات عامل، در مورد جزئیات طرح ساخت، بهره برداری و انتقال(BOT) شبکه ابری یکپارچه توزیع شده که به ابرایران موسوم است، بیان نمود: ایجاد و شکل گیری سکو(Platform) های ابری توزیع شده در جهت پیاده سازی اهداف شبکه ملی اطلاعات و تأمین نیازهای کسب وکارهای نوپا در چارچوب مشارکت عمومی-خصوصی (PPP) و بر مبنای مدل ساخت، بهره برداری و انتقال واگذار شد.
وی ادامه داد: در این طرح که با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار گردید با عنایت به ظرفیت های موجود در مراکز داده استانی، کشور به دو منطقه تقسیم شد که طی آن منطقه یک شامل شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان و هم مکانی شیراز و منطقه دو، شهرهای شیراز، اصفهان، اهواز، کرج و هم مکانی تبریز در نظر گرفته شد.
نادری منش تمرکززدایی محتوا و خدمات از تهران، توزیع بار ترافیکی و افزایش پایداری، کاهش وابستگی به اینترنت بین الملل، ارائه خدمات به کسب وکارهای نوپا، ایجاد زیرساخت های موردنیاز برای توسعه کسب وکارهای مبتنی بر پلتفرم، ارائه خدمات ابری به متقاضیان دولتی و خصوصی و صرفه جویی اقتصادی را مهم ترین اهداف طرح ابرایران توصیف کرد.
نادری منش در مورد مختصات برگزاری این مشارکت خاطرنشان کرد: فرایند انتخاب اپراتور به علت جدید بودن حوزه فعالیت و احتیاج به تخصص های مختلف با دشواری هایی مواجه بود و بنابراین فرایند انجام آن طولانی شد و شرکتهای خصوصی متقاضی به صورت کنسرسیوم در این مشارکت حضور داشتند.
بنا به اظهارات عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دولت به منظور ایجاد انگیزه و تشویق بخش خصوصی جهت مشارکت در ابرایران، مشوق هایی را هم در نظر گرفته است که در این خصوص می توان به خرید ۳۰ درصدی خدمات ابری توسط دولت از بخش خصوصی، اعطای تخفیف ۹۰ درصدی جهت هزینه پهنای باند انتقال، تخصیص تسهیلات ۷۰ میلیارد تومانی از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به شرط دانش بنیان بودن اشاره نمود. هم چنین دوره بهره برداری تجاری به مدت هفت سال توسط مجری طرح ادامه خواهد داشت.
منبع:

زمان: 12:44:17
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 506
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل