تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد

در گزارش بی بدیل پرداز عنوان شد؛
به گزارش بی بدیل پرداز محققان کشور در جهت توسعه فناوری استفاده از انرژی خورشیدی در تأمین آب و انرژی از آب دریا، موفق به توسعه آب شیرین کن های خورشیدی برای گلخانه دریایی شدند.
تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد

دکتر نادرقلی ابراهیمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: امسال ۱۶ طرح مصوب داریم که هرکدام در حال پیگیری هستند.
وی با اشاره به اینکه یکی از آنها گلخانه دریایی است، بیان نمود: در سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان نیاز است که از انرژی خورشیدی و مزیت ساحلی استفاده گردد. ازاین رو یکی از طرح ها، توسعه فناوری های آب شیرین کن های خورشیدی بود که به صورت پایلوت اجرایی شده است.
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری افزود: فناوری استفاده از انرژی خورشیدی و تأمین آب و انرژی از آب دریا در گلخانه های دریایی تابحال در اختیار کشور ما نبوده و الان دانش بومی آن به نتیجه رسیده تا در گلخانه های دریایی مورد استفاده قرار بگیرد.
ابراهیمی اضافه کرد: این فناوری ویژه در سواحل دریا با استفاده از انرژی خورشیدی و از راه رطوبت دهی- رطوبت گیری، آب شور دریا را شیرین سازی می کند و در گلخانه دریایی برای آبیاری و همینطور تأمین سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی، علاوه بر استفاده از آب شور دریا برای گلخانه از مزیت های دیگر استفاده از این تجهیزات، اشتغالزایی است که به واسطه فناوری ایرانی بوجود آمده است.
وی اضافه کرد: به واسطه این آب شیرین کن های خورشیدی، آب و محصولات گلخانه ای در ساحل دریا تولید می شود که تابحال از این انرژی بی بهره بودیم.
ابراهیمی تصریح کرد: این طرح در مرحله پایلوت خود به اجرا درآمده و بعد از دو دوره کشت در فصل های سرما و گرما با این سیستم، می توان تحلیل کامل تری از میزان صرفه جویی و همینطور افزایش بهره وری آب و انرژی در مقایسه با سیستم های مشابه عرضه داد و برنامه ریزی های بهتر برای توسعه این سیستم در کل نوار ساحلی کشور را در دستور کار قرار داد.


منبع:

زمان: 19:36:44
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 532
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل