ممنوعیت صادرات فناوری آمریكا به ۸۹ شركت چینی

به گزارش بی بدیل پرداز دولت ترامپ در آستانه نهایی كردن لیستی از ۸۹ شركت چینی است كه به علت روابطشان با ارتش چین، صادرات فناوری آمریكایی به آنها ممنوع خواهد شد.
ممنوعیت صادرات فناوری آمریكا به ۸۹ شركت چینی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، وزارت بازرگانی آمریکا در اینباره اظهارنظر نکرده است. رویترز که یک کپی از لیست وزارت بازرگانی آمریکا را مشاهده کرده، گزارش داد شرکت هواپیمایی تجاری چین (کوماک) و شرکت صنعت هواپیمایی چین در این لیست قرار دارند.

انتشار چنین فهرستی خرید کالاها و فناوری آمریکایی توسط شرکتهای چینی را محدود می کند و این اقدام در آستانه آماده شدن دولت جو بایدن برای بدست گرفتن قدرت، تنشها میان آمریکا و چین در بخشهای مختلف شامل تجارت، تایوان و عملکرد پیرامون مبحث ویروس کرونا را تشدید خواهد نمود.

آمریکا شرکت دولتی AVIC با بیشتر از ۱۰۰ زیرمجموعه و بیشتر از ۴۵۰ هزار کارمند را در ژوئن در لیست شرکتهایی قرار داد که تحت کنترل ارتش چین قرار دارند یا با آن در ارتباط هستند. این شرکت یک بخش غیرنظامی دارد که هواپیماهای جت خصوصی می سازد. بخشی از قطعات مورد استفاده در ساخت این هواپیماها تولید جوینت ونچرها با شرکتهای آمریکایی است.

شرکت کوماک هواپیماهایی تولید می کند که رقیب بومی بوئینگ و ایرباس به شمار می روند و الان به شرکتهای هواپیمایی بزرگ چینی تحویل داده می شوند. این شرکت هواپیمایی تولید می کند که رقیب بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ای ۳۲۰ است و در مراحل اولیه طراحی بدنه هواپیما قرار دارد. شرکت AVIC هم در شرکت کوماک سهامدار است.

بوئینگ در جدید ترین پیشبینی خود از بازار هواپیمایی تجاری چین اعلام نموده که ایرلاینهای چینی احیانا ۸۶۰۰ فروند هواپیمای جدید در ۲۰ سال آینده به ارزش مجموع ۱.۴ تریلیون دلار خریداری خواهند کرد.

یک شرکت آمریکایی که از فرمان ممنوعیت صادرات در ریسک قرار می گیرد، جنرال الکتریک است که تأمین کننده شرکت کوماک است. کوماک برای هواپیمای سی ۹۱۹ که حالا در مرحله آزمایش است، از موتورهای ساخت شرکت سی اف ام اینترنشنال بهره برده که جوینت ونچر شرکت جنرال الکتریک و سافران فرانسه است.

این لیست در حالی منتشر می شود که ترامپ پیش از این فرمانی را برای ممنوعیت سرمایه گذاری شرکتهای آمریکایی در شرکتهای چینی متعلق یا تحت کنترل ارتش چین امضا کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هم طرحی را در دست اجرا دارد که شرکتهای چینی را از بازارهای سهام آمریکا اخراج می کند.

منبع:

زمان: 13:34:13
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1001
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل