ایران تحریم شدنی است، اما تحدید نمی شود

سفیر ایران در روسیه:
به گزارش بی بدیل پرداز از گیلان سفیر ایران در روسیه با اعلان اینكه ایران تحریم شدنی است، اما تحدیدشدنی نیست، اظهار داشت: ژئوپلتیك ایران اساسا مفصل دنیا و مركز ارتباطات است و باید عملا قدران این موقعیت باشیم و تلاش نماییم كریدورهای جهانی از اینجا عبور كند پس امروز اتحادیه اقتصادی اوراسیا بزرگترین فرصت اقتصادی كشور محسوب می شود و باید از آن استفاده نمائیم.
ایران تحریم شدنی است، اما تحدید نمی شود
کاظم جلالی در اولین همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای که در سالن همایش های بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد، اظهار نمود: بر هم خوردن ثبات سنتی ژئوپلتیک در نتیجه از بین رفتن نظام دو قطبی در جهان و تاثیرات ناشی از آن در سیاست و اقتصاد جهانی، کشورهای جهان را با شماری از مشکلات جدی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و رشد بیکاری و از بین رفتن بیش از پیش فرصت های شغلی و... رو به رو ساخته است.
وی ضمن اشاره به اضافه شدن رکود اقتصادی ناشی از جنگ های منطقه ای، تروریسم بین المللی و اپیدمی ویروس کرونا به مشکلات مذکور، خاطرنشان کرد: با دشواری های به وجود آمده در نتیجه روند گذار از مدل اقتصادی کنونی به اقتصاد دیجیتالی در کنار سایر مشکلات، اهمیت اتحادیه های اقتصادی منطقه ای بیش از پیش برای ما روشن می شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، اتحادیه های اقتصادی فعال در عرصه های سیاسی، مالی، تجاری، تولیدی، صنعتی و فرهنگی را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: اتحادیه های اقتصادی سبب رشد و رونق اقتصادی کشورهای عضو، تامین کننده ثبات و امنیت کشورها، ایجاد فرصت های شغلی، بالا رفتن سطح رفاه مردم و پیونددهنده کشورهای عضو با سایر مناطق جهان هستند.
جلالی، ضمن اشاره به نقش فزاینده مناطق آزاد اقتصادی در توسعه اقتصاد کشورها، خاطرنشان کرد: خیلی از دولت ها ایجاد و گسترش مناطق آزاد اقتصادی را بعنوان مولفه ای مهم و راهبردی و نیز یکی از اشکال ویژه و کارآمد تنظیم فعالیت اقتصادی خارجی در جهت توسعه همکاری های منطقه ای و بین المللی تلقی می کنند و برنامه ریزی اقتصادی خودرا برای ایجاد و پشتیبانی از این مناطق در اولویت قرار می دهند.
وی با اشاره به اینکه اهمیت و پتانسبل منطقه اوراسیا بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: با عنایت به وزن بالای اوراسیا در معادلات مختلف جهانی و منطقه ای شامل سیاسی، اقتصادی و امنیتی و در یک کلام بر متغیرات ژئوپلتیک هم اکنون شاهد رقابت قدرت های جهانی و فرامنطقه ای برای اعمال نفوذ در این مناطق هستیم.
سفیر ایران در روسیه، اتحادیه اوراسیا را متشکل از فدراسیون روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان دانست و خاطرنشان کرد: بعضی از کشورها به این اتحادیه پیوسته و برخی نیز مطالبه عضویت در آنرا دارند، برای اینکه در صورت تحقق کامل پتانسیل های مختلف آن خیلی از مشکلات کشورهای عضو و کشورهای همسایه این اتحادیه همچون توسعه نیافتگی اقتصادی حل می شود.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون جمعیتی معادل ۱۸۳ میلیون نفر و مساحتی در حدود ۲۰ میلیون کیلومترمربع دارد، اظهار داشت: نقش این اتحادیه در حوزه اقتصادی و تجاری بسیار مهم و در بستر ژئوپلتیک بسیار دارای اهمیت است؛ پس جمهوری اسلامی ایران طی یک سال قبل همکاری و عضویت در این اتحادیه را آغاز نموده و تصویب این موافقت نامه موقت در مجلس، تا حالا منجر به تسهیل در صادرات و واردات ۸۶۲ قلم کالا میان طرفین توافق شده است.
جلالی افزود: تا مردادماه امسال معادل دو میلیارد و ۷۹۱ میلیون دلار رشد صادرات داشتیم که نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد شش درصدی را نشان می دهد پس یکی از بزرگترین مسائلی که باید در اینچنین همایش هایی به تبیین آن بپردازیم، توسعه زیرساخت هاست که در این حوزه ایجاد اتصال بین کشورهای عضو اتحادیه بوسیله راه آهن نقش بسیار مهمی دارد.
وی بزرگترین پیام همایش مذکور را تکمیل هرچه سریع تر راه آهن رشت - آستارا دانست و متذکر شد: راه آهن رشت - آستارا خلا کریدور چین تا فنلاند شامل چین، هند، پاکستان، افغانستان و ایران است پس نباید این راه آهن را فقط برای گیلان ببینیم، بلکه رسیدگی به کل کشور محسوب می شود.
سفیر ایران در روسیه، ضمن اشاره به اراده جدی روس ها برای فاینانس راه آهن آستارا، تصریح کرد: ۲۵۰ میلیون کانتینر کالا از هند به اروپا صادر می شود و اگر این حجم از کالا از مسیر کریدور ایران منتقل شود، هم از لحاظ زمان و هم از نظر قیمت بسیار مناسب تر تمام خواهد شد.
جلالی، راه آهن رشت - آستارا و چابهار زاهدان را به ترتیب اولویت های کریدور ایران دانست و افزود: می توانیم منطقه آزاد چابهار را به منطقه آزاد انزلی متصل کنیم؛ البته کریدور شرقی نیز دارای اهمیت است که به دنبال راه آهن زاهدان بیرجند هستیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم برای تکمیل کریدور ایران فقط به منابع داخلی اتکا نماییم، نمی توانیم سرعت مناسب را داشته باشیم، برای اینکه خیلی از کشورها تلاش دارند کریدورهایی را از مسیرهای خارج ایران پیش ببرند که در این صورت گرفتار مضرات می شویم.
سفیر ایران در روسیه، گرایش آینده اقتصاد دنیا را به سمت شرق دانست و اظهار نمود: امروز اقتصاد چین در حال تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد دنیاست و طبعا نقش اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعنوان یک اقتصاد منطقه ای در شرق بسیار مهم و دارای اهمیت است.
جلالی، با اشاره به اینکه هژمونی یک جانبه گرایانه آمریکا در حال تضعیف شدن است، اظهار داشت: با عنایت به تحولات اتفاق افتاده در آمریکا، نباید معادلات خودمان را باردیگر با رویکرد به غرب پیش ببریم و حتما باید به مزیت های ذاتی کشور نگاه نماییم.
وی با اشاره به اینکه ایران تحریم شدنی است، اما تحدیدشدنی نیست، خاطرنشان کرد: ژئوپلتیک ایران اساسا مفصل دنیا و مرکز ارتباطات است و باید عملا قدران این موقعیت باشیم و تلاش نماییم کریدورهای جهانی از اینجا عبور کند پس امروز اتحادیه اقتصادی اوراسیا بزرگترین فرصت اقتصادی کشور محسوب می شود و باید از آن استفاده نماییم.
جلالی با اشاره به اینکه نیازمند تقویت بخش خصوصی هستیم، اضافه کرد: بخش خصوصی می تواند سهم بیشتری در بازار روسیه داشته باشد پس خوشبختانه اراده رهبران دو کشور بر گسترش روابط استوار است و باید پشتوانه های اقتصدی و فرهنگی لازم را ایجاد نماییم.
منبع:

زمان: 13:36:10
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 861
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل