بررسی كیفیت هوا از راه برگ درختان

به گزارش بی بدیل پرداز پیشرفت فناوری منجر به ابداع روش هایی منحصر به فرد به منظور بررسی كیفیت هوا شده است. محققان دانشگاه یوتا اخیرا از برگ درختان بدین منظور بهره گرفته اند.
بررسی كیفیت هوا از راه برگ درختان

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از نیواطلس، روش مذکور خیلی کم هزینه و ساده است و با استفاده از آن می توان اطلاعات زیادی در مورد کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان و به خصوص مناطق دورافتاده جمع آوری کرد.
در قالب این روش از تجمع ذرات مغناطیسی بر روی برگ های درختان جهت بررسی شاخصهای کیفیت هوا و جمع بندی در این حوزه استفاده می شود. برگ های درختان معمولاً ذرات مغناطیسی انتشار یافته از راه اگزوز خودرو ها و سوخت های فسیلی را به خود جذب می کنند. از همین رو می توان از برگ های مورد اشاره برای ردگیری مواد مختلف آلوده کننده هوا استفاده نمود.
بررسی فراوانی آلاینده های مختلف از این طریق می تواند جمع بندی در مورد میزان آلودگی هوا را تسهیل کند. ذرات مورد اشاره معمولاً چنان کوچک هستند که مشاهده آنها با چشمان انسان غیر ممکن است. اما خیلی از آنها حاوی مواد آهنی هستند و تمرکز آنها در اطراف برگ درختان در حدی است که به ایستگاه های کنترل کیفیت هوا برای جمع بندی در این حوزه کمک می نماید.
برای بررسی میزان کارآیی این روش برگ های سوزنی چهار درخت کاج در کنار یک جاده استفاده شد. محققان با استفاده از دستگاه های مغناطیس سنج و میکروسکوپ های الکترونی دریافتند که میزان مغناطیسی شدن برگ های سزونی درخت کاج در زمستان سه برابر فصل تابستان است که علت این امر افزایش آلودگی هوا در فصول سرد سال است. همینطور با بررسی این برگ های سوزنی در زمستان فلزاتی مانند تیتانیوم، وانادیوم، زیرکونیوم و سایر مواد آلاینده در رابطه با مصرف سوخت های فسیلی شناسایی شد.
محققان امیدوارند در آینده با طراحی برگ های درخت کاج مصنوعی تولید شده با چاپگرهای سه بعدی بتوانند از این روش جهت بررسی دقیق تر کیفیت آب و هوا بهره بگیرند.


منبع:

زمان: 21:06:56
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1173
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: پیشرفت , تولید , دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل