فعالیت شركت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد

معاونت علمی اعلام كرد:
بی بدیل پرداز: با اجرای طرح ملی زالوی طبی، فعالیت شركت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد.
فعالیت شركت های فناور در حوزه پرورش زالوی طبی رونق می یابد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی و فناوری، تشکیل کمیته ملی زالوی طبی همچون اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه با ارزش و ترویج، تجاری سازی و ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به این حوزه صورت گرفته است. تجارت زالو و فرآورده های آن دارای گردش مالی قابل توجهی است و هر عدد از این گونه باارزش در بعضی مراکز درمانی اروپا تا ۱۰ یورو به فروش می رسد.
ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی در بیانیه های ترویجی خود، حوزه شیلات و آبزیان را یکی از حوزه های دارای ظرفیت قابل توجه اقتصادی معرفی می کند و شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق را ترغیب کرده است که استفاده از فناوری در این عرصه را مورد توجه قرار دهند.
محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی اظهار نمود: بر خلاف بسیاری دیگر از روش های این حوزه از درمان، باتوجه به تماس مستقیم این موجود (زالو) با خون انسان، باید تولید و تکثیر و روش های درمانی در رابطه با آن منطق با اصول بهداشتی و استانداردهای پذیرفته شده بین المللی باشد.
پیرو مصوبه یکصدونهمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در خصوص تشکیل کمیته ملی زالوی طبی با همکاری نمایندگان دفترطب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، این کمیته در سازمان غذا و دارو تشکیل شد.
تشکیل کمیته ملی زالوی طبی همچون اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه ارزشمند، اصلاح و تصویب دستورالعمل های در رابطه با زالوی طبی و ترویج تجاری سازی و ورود شرکت های فناور و دانش بنیان به این حوزه صورت گرفته است.
معصومه ملک استاد دانشگاه و دبیر این کمیته و مجری طرح پژوهشی رهاسازی زالوهای تکثیر شده در مناطق حفاظت شده در تشریع کارهایی صورت گرفته دراین زمینه، اظهار نمود: استفاده گسترده از روش های درمانی در رابطه با زالو در کشور ما از داوران و اعصار گذشته رایج بوده است، ولی جمع آوری غیر اصولی زالوهای طبی از طبیعت در کشور ما، این گونه را تا مرز انقراض پیش برد. فعالیت طیف وسیعی از افراد دراین زمینه و وجود نگرانی های مشخص بهداشتی و زیست محیطی، ضرورت سامان بخشی و ترویج تکثیر و پرورش زالوی سالم را ضروری می سازد.
ملک، استفاده از زالوهای جمع آوری شده از طبیعت، تغذیه زالو از خون های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی را همچون لطمه های این حوزه بر شمرد و بیان کرد: در سال ۱۳۹۴ طرح تولید زالوی طبی و رها سازی این گونه در عرصه های طبیعی به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ارائه شد. با حمایت این ستاد، مطالعات ژنتیکی و جامع دراین زمینه انجام گرفت و زالوها در شرایط استاندارد و بهداشتی جهت رها سازی تولید شدند.
دبیر طرح ملی زالوی طبی ضمن تشریح برخی مشکلات اجرای طرح، اضافه کرد: بر این اساس چهار استخر بزرگ در مزرعه پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در محمدشهر به وجود آمد و با رهاسازی نمونه های پرورش یافته در این محل زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی بوجود آمد. هم اکنون قیمت این گونه در بعضی مراکز درمانی اروپا نزدیک به ۱۰ یورو است و از توجیه مالی بسیار خوبی برخوردارست. امیدوار هستیم با توجه بیشتر زیست بوم دانش بنیان و خلاق کشور و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاهد حضور شرکت های خلاق، فناور و دانش بنیان بیشتری در این عرصه باشیم.


منبع:

زمان: 11:26:02
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2257
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل