8 برنامه راهبردی معاونت علمی برای جهش تولید

در گزارش بی بدیل پرداز اعلام شد:
به گزارش بی بدیل پرداز رئیس مركز فناوری های راهبردی معاونت علمی با اشاره به اینكه ۸ برنامه راهبردی را در قالب زیست بوم نوآوری كشور تدوین كرده ایم، اظهار داشت: این برنامه ها در جهت تحقق جهش تولید اجرا می شوند.
8 برنامه راهبردی معاونت علمی برای جهش تولید

اسماعیل قادری فر در مورد شعار سال جاری و برنامه های معاونت علمی و فناوری برای «جهش تولید» به خبرنگار مهر اظهار داشت: معاونت علمی با رویكرد تحقق اقتصاد دانش بنیان برای جامه عمل پوشاندن به منویات مقام معظم رهبری در مورد شعار سال برنامه های ویژه ای را تدارك دیده است.
رئیس مركز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری اضافه كرد: خوشبختانه این موضوعات در سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید در سازمان برنامه و بودجه عنوان شد و كلیات آن به تصویب ستاد هم رسیده است.
۸ برنامه ملی معاون علمی برای «جهش تولید»
وی با تاكید بر اینكه معاونت علمی بر طبق این برنامه راهبردی در سه حوزه، ۸ برنامه ملی را هدف گذاری كرده است، تصریح كرد: امیدوار هستیم بر طبق این سه راهبرد، هشت برنامه ملی توسط معاونت علمی و فناوری در سال جهش تولید را اجرایی نماییم.
افزایش معنادار زیست بوم فناوری
قادری فر با اشاره به سه راهبرد اصلی اظهار داشت: توسعه كمی و كیفی زیست بوم نوآوری در كشور نخستین راهبرد اصلی است؛ با عنایت به این كه ۵ هزار شركت دانش بنیان و بیشتر از ۶ هزار استارت آپ در زیست بوم نوآوری كشور فعالیت می نمایند انتظار داریم بر طبق این راهبرد این میزان افزایش معنادار كمّی پیدا كند.
ایجاد ارتباط هدفمند بین دانش بنیان ها و بنگاههای بزرگ اقتصادی
رئیس مركز فناوری های راهبردی با اشاره به راهبرد دوم اظهار داشت: وارد كردن تعداد بیشتری از شركتهای دانش بنیان در یك منظومه و ارتباط گیری هدفمند و نظام مند آنها با بنگاه های بزرگ اقتصادی كشور دومین راهبرد اصلی ما در معاونت علمی به حساب می آید.
قادری فرد عنوان كرد: ما درصدد هستیم بتوانیم بنگاه ها و دستگاه های اقتصادی بزرگ كشور را بیشتر از پیش وارد این زیست بوم نماییم و با منطق نوآوری باز، بتوانیم ان شاء الله شاهد توسعه كسب و كار شركت های دانش بنیان در این بخش و افزایش تولیدات راهبردی اقتصادی كشور باشیم.
حل چالش های مهم ملی كشور
وی با اشاره به اینكه راهبرد سوم در واقع حل چالش های مهم ملی كشور است كه جزء اصلی ترین راهبردها در این برنامه های معاونت علمی به حساب می آید، عنوان كرد: امیدوار هستیم بر طبق این سه راهبرد برنامه های عملیاتی و اجرایی را شاهد باشیم.
توسعه صنعت ماشین سازی كشور
رئیس مركز فناوری های راهبردی معاونت علمی با اشاره به ۸ برنامه ای كه در این سه راهبرد مد نظر قرار گرفته بیان نمود: یكی از این برنامه ها، توسعه صنعت ماشین سازی در كشور است؛ ما زمانی می توانیم مبحث جهش تولید را در كشور شاهد باشیم كه از كارخانه داری به سمت ماشین سازی برویم.
برطرف كردن نیاز داخل با دانش بنیان ها
وی اظهار داشت: دومین برنامه «ارتقای تاب آوری ملی و جهش تولید در خوشه های صنعتی اولویت دار» است. این تاب آوری را می توان در مبحث كشاورزی مثال زد؛ مثلاً می بینیم كه در زنجیره ارزش كشاورزی، نهال و بذر از خارج به كشور وارد می شود؛ به واسطه این برنامه می توانیم نیاز را توسط شركت های دانش بنیان برطرف نماییم.
وی با اشاره به برنامه سوم معاونت علمی در جهت تحقق شعار سال بیان نمود: «ارتقاء فناوری های كلیدی در حوزه امنیت و سلامت غذایی» یكی از همین برنامه هاست كه بنا داریم در جهت اجرای این هدف، از توانایی شركتهای دانش بنیان بهره ببریم.
به گفته قادری فر، برنامه دیگر ما «رفع نیاز گلوگاهی شركت های بزرگ» است؛ این برنامه ذیل راهبرد دوم كه با هدف ارتباط شركتهای دانش بنیان و بنگاه های بزرگ اقتصادی می باشد اجرا می گردد.
توسعه فناوری های دیجیتالی و هوشمندسازی
رئیس مركز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری اضافه كرد: برنامه پنجم ما «توسعه فناوری های راهبردی در حوزه دیجیتال و هوشمندسازی» است؛ حالا می بینیم كه در بخش هایی مثل اینترنت اشیا، بلاكچین ها و… ظرفیت بالقوه ای در كشور وجود دارد كه باید آنها را در جهت «جهش تولید» فعال نماییم.
ارتقای صادرات فناوری
وی با اشاره به برنامه ششم معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: «ارتقای صادرات محصولات دانش بنیان» برنامه بعدی معاونت علمی برای تحقق شعار سال جاری است كه باید صادرات دانش بنیان را در این حوزه بیشتر از گذشته پیگیری نماییم.
رفع موانع كسب و كارهای دانشی
قادری فر با اشاره به اینكه «رفع موانع كسب و كار شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها» از دیگر برنامه های معاونت علمی برای تحقق منویات رهبری در جهت جهش تولید است، اظهار داشت: این امر به خودی خود در جهش تولیدات فناورانه اثر گذار خواهد بود.
توسعه كارخانه های نوآوری
به گفته رئیس مركز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری، برنامه دیگری كه پارسال داشتیم و باید سال جاری آنرا به سرانجام برسانیم این است كه توسعه كارخانه های نوآوری است. این مورد برنامه هشتم معاونت علمی ذیل ۳ راهبرد ملی به حساب می آید.
وی در مورد این كارخانه های نوآوری اظهار داشت: پارسال مقدمات افتتاح دو كارخانه نوآوری انجام گرفت و كارخانه نواوری آزادی توسط رئیس جمهور افتتاح شد؛ كارخانه شیراز هم پارسال كار خویش را شروع كرد و به علت انتشار كرونا افتتاح رسمی آن در اسفند ۹۸ به تعویق افتاد. علاوه بر این كارخانه ها ۶ كارخانه دیگر سال جاری افتتاح می شوند و به چرخه تولیدات فناورانه و تزریق نوآوری به كشور اضافه می شوند.
جهش تولید در قالب زیست بوم نوآوری
رئیس مركز فناوری های راهبردی اظهار داشت: در كل معاونت علمی و فناوری با رویكرد تدوین برنامه های راهبردی و جهش تولید در قالب زیست بوم نوآوری كشور این هشت برنامه را ذیل سه راهبرد ملی برنامه ریزی نموده است.
منابع خوبی برای توسعه فعالیتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده است
وی در مورد تأمین منابع مالی برای اجرای این برنامه ها اظهار داشت: خوشبختانه با كمك دولت، مجلس و عنایت رهبر انقلاب منابع خوبی برای توسعه فعالیتهای شركت های دانش بنیان و توسعه كسب و كار آنها در نظر گرفته شده كه امیدوار هستیم با تخصیص های بموقع بتوانیم از این منابع استفاده بهینه نماییم و شاهد جهش تولید در كشور باشیم.

زمان: 23:38:42
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2818
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل