تلاش برای بستن منافذ قاچاق تلفن همراه ادامه دارد

به گزارش بی بدیل پرداز طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه به فازهای جدیدتری وارد شده است. در جدیدترین بخشنامه صادر شده از جانب گمرك، اعلام شده مسافرانی كه وارد ایران می شوند در صورتی كه از خارج از كشور گوشی تلفن همراه خریداری كرده باشند، موظف می باشند تلفن همراه خویش را در بدو ورود به گمرك محل ورود خود اظهار كنند.
تلاش برای بستن منافذ قاچاق تلفن همراه ادامه دارد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، مبارزه با قاچاق كالا در مورد اقلامی كه تولید داخلی آن وجود دارد، علاوه بر اینكه می تواند جلوی تولید بیكاری های گسترده را بگیرد، در رشد و توسعه اقتصادی كشور هم اثرگذار است. این كالاها می توانند با پرداخت تعرفه تعیین شده به سازمان گمرك از مسیری قانونی وارد شوند كه از درآمد حاصل شده از این تعرفه ها منابع مالی دولت برای عرضه خدمات عمومی به همه شهروندان غنی تر می گردد.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای جلوگیری از ورود قاچاقی گوشی های تلفن همراه، راه رجیستری را انتخاب كرده است. رجیستری یا كددار كردن گوشی های تلفن همراه به این مفهوم است كه هر گوشی همراهی برای اتصال به شبكه ارتباطی باید از قبل توسط دولت به ثبت رسیده باشد، وگرنه بلااستفاده می ماند. این در شرایطی است كه امكان اجرای رجیستری مثلا برای پوشاك یا وسایل الكترونیكی دیگر قابل اجرا نیست.
سوالی كه می تواند اینجا مطرح شود این است كه در این مورد به خصوص اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه و جلوگیری از ورود كالای قاچاق، به جز مسائل مربوط به كیفیت آیا اساسا ما آنقدر تولید داخلی داریم كه بتواند جایگزین این حجم از نیازهای بازار گوشی های تلفن همراه در ایران باشد؟ پاسخ آن علاوه بر ضرورت حمایت و تقویت شركت های داخلی تولیدكننده تلفن همراه همینطور می تواند در حوزه منافع عمومی باشد. در این جا دولت می تواند بعنوان متولی نهایی منافع عمومی از عواید گرفتن تعرفه گمركی از گوشی های خارجی وارد شده در جهت اجرای منافع ملی استفاده كند.
از سویی در اجرای چنین طرح های عظیمی اگر قرار باشد منافذی غیر از مبادی رسمی ورود گوشی های تلفن همراه وجود داشته باشد، فضا برای سوءاستفاده از این طرح ملی فراهم می گردد. در این راستا به نظر می رسد سازمان گمرك در جزئی ترین حوزه ها هم برای جلوگیری از قاچاق گوشی ها وارد عمل شده است. مركز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرك در همین راستا در بخشنامه ای اعلام نمود كه مسافرانی كه وارد ایران می شوند در صورتی كه از خارج از كشور گوشی تلفن همراه خریداری كرده باشند، موظف هستند تلفن همراه خویش را در بدو ورود به گمرك محل ورود خود اظهار كنند.
بر این اساس، گمرك ایران باید با رعایت مقررات مسافری و لحاظ كردن شرایط غیرتجاری صرفا یك دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمركی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلق به آن مراتب اظهار ذی نفع را در سامانه مسافری با استفاده از گزینه ثبت اطلاعات وارد كرده و سپس از آیكون مقابل هر ركورد ثبت شده، نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام كند.
همچنین در این بخشنامه تاكید شده است در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذكور در هنگام ورود به كشور، امكان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.
واردكنندگان انواع گوشی های تلفن همراه می توانند به ارزش گمركی انواع گوشی ها پیش از واردات دسترسی داشته باشند. ارزش پایه انواع گوشی های تلفن همراه بر مبنای قانون دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات به تفكیك انواع برندها و مدل های مختلف در سامانه آنلاین ارزش كالایی گمرك (TSC) كه یكی از دستاوردهای سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است قرار داده شده و برای تمامی شهروندان قابل دسترسی است.
به نظر می رسد با بیان این خبر از جانب مركز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرك، خردترین منافذ ورود گوشی های قاچاق و امكان رجیستر كردن آنها به حداقل تعداد ممكن خود برسد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم هم بتواند در اجرای این طرح بزرگ خود موفق تر از دولت های قبل عمل كند.
در هر حال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی اطلاعیه ای اعلام نموده است كه فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه موسوم به رجیستری از تاریخ ۱۴ آذرماه سال جاری (۱۳۹۶) آغاز می گردد و تمام مدل های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد.
بر این اساس با تصمیم كارگروه ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه، فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه موسوم به رجیستری كه آغاز شود، این مرحله تمام مدل های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج در هفته های بعد از آن سایر مدل های گوشی و تبلت هم تحت پوشش طرح رجیستری قرار می گیرند.
در این اطلاعیه همینطور گفته شده كه در مورد ثبت و فعال سازی گوشی های مسافری برپایه چهارچوب ابلاغی توسط گمرك اقدام می گردد. ضمنا گوشی تلفن افرادی كه بعنوان مسافر و یا گردشگر وارد كشور شده و یا رومینگ خارجی دارند، به مدت ۳۰ روز در كشور فعال خواهد بود.


 

زمان: 00:05:25
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4830
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل