طراحی سیستم جمع آوری داده ها برای پروژه آشكارساز میونی

توسط محققان كشور صورت گرفت
به گزارش بی بدیل پرداز طرح پژوهشی «سیستم جمع آوری داده ها توسط مجموعه لینك بورد برای پروژه آشكارساز میونی CMS» به همت پژوهشگران دانشگاه دامغان انجام و بعنوان یكی از طرح های برگزیده دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ارائه شد.
طراحی سیستم جمع آوری داده ها برای پروژه آشكارساز میونی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، هدف از انجام این پروژه، طراحی و ساخت مجموعه ارتقا یافته از سیستم های الكترونیك به نام «لینك سیستم» است كه از آنها به منظور جمع آوری و پردازش سیگنال های خروجی آشكارسازهای RPC واقع در آشكارساز میونی (CMS) استفاده خواهد شد.

در مجموع بیشتر از ۱۵۰۰ برد در سیستم آشكارساز CMS در سال ۲۰۲۱ نصب خواهند شد. مجموعه لینك سیستم از بردهای لینك بوردMaster، لینك برد Slave و كنترل برد به همراه نرم افزار رابط كاربری كه تنظیمات اولیه، عملیات نظارت و خطایابی را برعهده خواهد داشت، تشكیل شده است. كارفرمای اصلی این پروژه مركز تحقیقات اتمی اروپا است و هزینه اجرای آن هم توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی تامین شده است. تامین بخشی از نیروی فنی متخصص پروژه هم به عهده دانشگاه دامغان است.

دستیابی به جدیدترین تكنولوژی های موجود در سیستم های الكترونیك روز دنیا، آشنایی با چگونگی مدیریت و اجرای پروژه های بسیار پیچیده گران قیمت و چند ملیتی، حصول به جدیدترین روش های آشكارسازی تابش های ناشی از برخورد یون های سنگین با یكدیگر و به دنبال آن چگونگی شكل گیری ذرات بنیادی و معرفی توانمندی فنی و تكنولوژی ایران به كشورهای اروپایی و آمریكایی از دستاوردهای ویژه این طرح است.

پس از ساخت نمونه های اولیه و اطمینان از صحت عملكرد سیستم، تولید نمونه انبوه بردهای الكترونیك (۱۵۰۰ برد) به كمك امكانات و توانمندی بخش صنعتی داخل كشور انجام خواهد گرفت. این پروژه در ۵ فاز مطالعه اولیه و تدوین گزارش طراحی فنی، طراحی و ساخت نمونه اولیه، مرحله تست اولیه، مرحله پیش تولید و تست نمونه نهایی و مرحله تولید انبوه، نصب در آشكارساز GMS و بهره برداری به اجرا در خواهد آمد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، الان فاز اول پروژه به اتمام رسیده و فاز دوم یعنی طراحی و ساخت نمونه اولیه در حال اجرا می باشد.زمان: 14:39:43
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4305
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل