مالیات بر خرید سكه چگونه محاسبه و دریافت می شود؟

به گزارش بی بدیل پرداز تسنیم گزارش داد: خریداران سكه های پیش فروشی درحالی هنوز در شوك بخشنامه جدید سازمان مالیاتی هستند كه باید مالیات بر عایدی سرمایه شان را به دولت بپردازند.
مالیات بر خرید سكه چگونه محاسبه و دریافت می شود؟
"مالیات قطعی خریدارن سكه از سیستم بانكی" درحالی در ایام اخیر خریداران سكه های پیش فروشی را شوكه كرد و سبب انتشار نقدهایی به این طرح شد كه مضمون همه ی آنها به اتفاق این بود كه بانك مركزی در زمان پیش فروش، اعلام نموده بود این سكه ها مالیات ندارند. بانك مركزی در زمان پیش فروش سكه رسماً اعلام نمود: سكه های پیش فروشی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند و آنچه سازمان مالیاتی ابلاغ كرده است تضادی با آنچه بانك مركزی قبلاً اعلام نموده بود، ندارد چونكه بخشنامه جدید سازمان مالیاتی نشاندهنده آن است كه باید خریداران سكه های پیش فروشی، مالیات عایدی بر سرمایه شان را پرداخت كنند. ماجرا از این مقرر است كه عده ای در زمان پیش فروش سكه كه طبق سیاست های مدیریت وقت بانك مركزی انجام شد، قدرت خرید بالایی داشتند و توانستند تعداد زیادی سكه را بانك مركزی بخرند و سودهای بالایی هم نصیب شان شد. این گروه حال كه سرمایه شان چند برابر شده باید مالیات سرمایه شان را به دولت پرداخت كنند. آنطور كه سازمان مالیاتی اعلام نموده، خریداران تا ۲۰ سكه كه طی سال ۹۷ سكه خویش را دریافت نموده اند، مشمول مالیات نمی باشند. اما برای افرادی كه بیشتر از ۲۰ سكه دارند، مالیات مقطوعی وضع شده است كه برپایه آن نسبت به مازاد ۲۰ سكه تا میزان ۶۰ سكه به ازای هر سكه یك میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است. ضمن اینكه نسبت به مازاد ۶۰ سكه تا میزان ۱۰۰ سكه به ازای هر سكه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع تعیین شده و نسبت به مازاد ۱۰۰ سكه تا میزان ۲۰۰ سكه به ازای هر سكه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع وضع شده است.
در خیلی از كشورهای جهان، بر درآمد حاصل از سرمایه گذاری در تملك دارایی های سرمایه ای مالیات وضع می شود كه تحت عنوان مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gains Tax) بعنوان یكی از اجزای نظام مالیاتی شناخته می شود. ایران طی سال های اخیر از ظرفیت این نوع مالیات استفاده نكرده كه این مورد همراه با نرخ تورم بالا و افزایش در حجم نقدینگی و نبود فضای كسب و كار مناسب، ایران را به بهشت سوداگران مبدل كرده است. با توجه به تحولات اقتصادی كشور در یك سال گذشته، خیلی از صاحب نظران اقتصادی معتقدند از علل عمده آشفتگی بازار برخی دارایی ها نظیر بازار مسكن، سكه، ارز و خودرو فقدان یك نظام كارآمد مالیات بر عایدی سرمایه در كشور بوده و سبب شده تا سفته بازان علاوه بر كسب درآمدهای سرشار به افزایش هرچه بیشتر قیمت دامن بزنند. لذا به تعبیری می توان مالیات بر عایدی سرمایه را نوش دارویی برای مقابله با غارت دسترنج مردم تعبیر كرد. خالی از لطف نیست بدانیم مجموعاً در سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا تنها ۱۱ كشور نظام مالیات بر عایدی سرمایه را نداشته و ایران یكی از این كشورها است كه مالیات مذكور در آن پیاده سازی نشده است. به صورت خلاصه بعضی از مهمترین علل دریافت مالیات بر عایدی سرمایه می توان به ایجاد عدالت مالیاتی در امتداد تحقق عدالت اجتماعی، كنترل سوداگری و سفته بازی در بخش های سرمایه پذیر همچون مسكن، پیشگیری از فرار مالیاتی درآمدهای سایر منابع مشمول مالیات و كمك به توزیع صحیح درآمد بین اشخاص جامعه اشاره نمود. ۲۲۶۲۲۶

زمان: 14:32:41
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4524
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل