كوپن تنها برای كارگران؟!

گزیده اخبار اقتصادی در روز یك شنبه
به گزارش بی بدیل پرداز با بررسی لایحه پیشنهادی بودجه بار دیگر پای كوپن به اقتصاد ایران باز شد كه توانست برای ماندگاری در بودجه رای بگیرد اما تا به امروز به صورت اجرایی كارایی از آن دیده نشده و بعضی از كارشناسان اعتقاد دارند كه كوپن تنها برای كارگران طراحی و اجرا شود.
كوپن تنها برای كارگران؟!
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری از آن حكایت دارد كه عموم خوانندگان اخباری در زمینه احیای كوپن، قیمت مسكن و حواشی آن، اهداف سامانه ارزی نیما، حذف صفر از پول ملی، قیمت كالاهای اساسی و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
در زمان بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال جاری بود كه بار دیگر پای كوپن اما این دفعه از نوع الكترونیكی آن به اقتصاد ایران باز شد و پیشنهاد شد برای افزایش قدرت خرید مردم و پشتیبانی از اقتصاد خانوار بار دیگر كوپن به اقتصاد ایران وارد شود؛ كوپن الكترونیكی در بودجه سال جاری جایی برای خود پیدا كرده اما هنوز به صورت عملی به اجرا در نیامده و این مورد موافقان و مخالفانی دارد كه بار دیگر مخالفان نیم نگاهی به تأثیر كوپن بر تورم اقتصاد كشور دارند. حال در این زمینه علیرضا حیدری- كارشناس حوزه كار - با اشاره به هزینه سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی سبد ماهانه معیشت كارگران، از دولت خواست سیستم كوپن الكترونیكی را برای پشتیبانی از خانوارهای كارگری و اقشار ضعیف و صدمه پذیر احیا كند.
قیمت های پرت، مانع خرید و فروش در بازار مسكن
در روزهای گذشته به دستور مقامات قضائی، قیمت های غیرمنطقی كه عموماً از جانب دلالان برای ایجاد نوسان و افزایش قیمت كالا در بازارهای مختلف به خصوص خودرو و مسكن عرضه می شد، از خروجی سایت های پذیرنده آگهی حذف شد كه در ابتدای امر این اتفاق خوب فضای دلالی را در بازار تا حدودی كم كرد. در ماه های قبل بود كه اعلام گردید این قیمت های كذایی جو بازار را متشنج می كند و عاملی می شود كه حتی اگر معامله ای انجام نشود، درنهایت قیمت در بازارها افزایش یابد، در این زمینه اما رئیس اتحادیه مشاوران املاك معتقد است قیمت های پرتی كه هم اكنون برای واحدها تعیین می شود، مبنای منطقی ندارد و مردم خرید نمی كنند. این گفته شاید تا حدودی درست باشد اما در نهایت اعلام این قیمت ها، جو روانی بازار را تغییر می دهد.
اهداف محقق نشده نیما
با آغاز روند صعودی قیمت ارز و كاهش ارزش پول ملی از آغاز سال گذشته، دولت برای كنترل و مدیریت بازار تصمیمات قابل توجهی همچون عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی، راه اندازی سامانه نیما، طراحی بازار باز ارزی و … را در دستور كار خود قرار داد كه در این میان انتقادات بسیاری به سامانه نیما وارد بود چونكه صادركنندگان تمایلی به عرضه ارز خود در این سامانه نداشتند و از جانب دیگر صف های طولانی برای دریافت ارز این سامانه در مقطعی از زمان بوجود آمده بود. با این شرایط اعلام شده كه ۷۵ درصد ارز صادراتی به نیما بر نمی گردد و جای سوال دارد كه آیا نیما به اهدافش رسیده است؟
ماجرای صفرهای بی اثر بر اقتصاد
یكی از مسائلی كه هر چند وقت یك مرتبه در اقتصاد ایران پای آن به میان می آید، مبحث حذف صفر از پول ملی است كه این مورد هم به علت آنكه امكان افزایش تورم در جامعه را داشته باشد و از جانب دیگر تحقق اهداف حذف صفر از پول ملی نیاز به پیش شرط هایی دارد كه در شرایط فعلی این مورد آنچنان عملی نیست كه در این زمینه محمدعلی دهقان- معاون وزیر اقتصاد - اعتقاد دارد حذف چهار صفر از پول ملی در جهت امور ثبتی و حسابداری است و نگهداری حساب ها را راحت تر خواهد كرد وگرنه اثر ملموس بر اقتصاد نخواهد گذاشت.
داستان ادامه دار مرغ
ماه مبارك رمضان از فردا شروع می شود و دولت همچون سال های گذشته با كمك اصناف برنامه هایی برای این ماه دارد؛ از این برنامه ها می توان به عرضه و مدیریت كالاهای اساسی در سطح بازار و فروش فوق العاده محصولات در سطح خرده فروشی اشاره نمود. یكی از محصولاتی كه در این ماه مورد استفاده قرار دارد، مرغ است كه در ماه های گذشته، قیمت هر كیلو مرغ به نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده اما بررسی ها حكایت از آن دارد اقلام مرغ همچون سینه و فیله متناسب با نرخ مرغ كیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین نشده است.
ارز مسافرتی چند؟
امروز (۱۵ اردیبهشت) بانك ها هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۴ هزار و ۳۲۵ تومان می خرند و قیمت خرید یورو هم در شعب ارزی بانك ها ۱۵ هزار و ۹۵۴ تومان است. بعد از كاهش قیمت ارز در روز گذشته، نرخ خرید دلار در بانك ها امروز نسبت به هفته گذشته كه ۱۳ هزار و ۹۳۶ تومان اعلام شده بود، افزایش داشته است. امروز بانك ها هر پوند انگلیس را هم ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می كنند.
از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری كه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۶ هزار و ۶۷۱ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۷ هزار تومان می رسد. این در شرایطی است كه نرخ خرید یورو در صرافی های مجاز بانك مركزی ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان است كه نسبت به چهارشنبه گذشته ۸۰۰ تومان افزایش داشته است. این صرافی ها همینطور امروز هر دلار آمریكا را ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان می فروشند كه قیمت دلار هم افزایش ۵۵۰ تومانی داشته است.زمان: 14:44:48
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3788
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل