پیامك های بین المللی و هزینه گزافی كه می تراشند

بی بدیل پرداز: در حالیكه برقراری تماس مجدد با تماسهای بین المللی ناشناس می تواند هزینه های بسیاری برای مشتركان داشته باشد، اخیراً بدافزاری یافت شده كه به ارسال پیامك های بین المللی ناخواسته اقدام می كند و هزینه های بسیاری را برای مشتركان و خصوصاً كسانی كه دارای خطوط دائمی هستند، می تراشد.
پیامك های بین المللی و هزینه گزافی كه می تراشند
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، طی سالهای اخیر مشكلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده كه در آن، مهاجم، یكسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می كند (شماره های پرمیوم شماره هایی هستند كه جهت نمایش سرویس خاصی به وجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است) و از آنها به صورت رندوم با شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می كنند تا یك تماس از‬ دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
در چنین شرایطی، امكان دارد شخصی كه تماس از دست رفته ای روی گوشی خود مشاهده كرده، به برقراری تماس مجدد با شماره ی ناآشنا اقدام نماید كه این مساله می تواند هزینه ی بسیاری برایش داشته باشد. بدین ترتیب اگر مشترك به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام نماید، یك پیام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون این كه فرد متوجه باشد، درگیر قبوض بالا می شود.
اغلب مهاجمان می كوشند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش تر ترغیب و هزینه بیش تری را به وی تحمیل كنند. به همین دلیل، مسؤولان این آگهی را دادند كه افراد در صورت مشاهده تماس از طرف شماره های بین المللی ناآشنا و نامتعارف از كشورهای مختلف، از برقراری تماس با آنها جدا اجتناب كنند. خصوصاً در صورتیكه مشتركی دارای سیم كارت های دائمی باشد، تماس با این شماره ها می تواند هزینه زیادی را به كاربر تحمیل كند و در صورت گرفتار شدن مشترك به این مشكل، پرداخت قبوض بر‬ عهده ی مشترك است.

ارسال پیامك های ناخواسته و هزینه برای مشتركان
در امتداد دریافت تماس ها و پیامك های بین المللی هم چنین پلیس فتا اخیراً از شناسایی بدافزاری در گوشی بعضی از مشتركان آگاهی داد كه به صورت ناخودآگاه به ارسال پیامك های بین المللی اقدام نموده و هزینه های بسیاری را برای كاربران و خصوصاً كسانی كه دارای خطوط دائمی هستند، بوجود می آورد؛ این مساله از جایی آشكار شده كه بعضی از كاربران، سپس دریافت قبوض تلفن همراه خود، با رقم های گزاف و خیلی بیش تر از حالت عادی مواجه گشتند.
در بررسی های انجام شده از گوشیهای تلفن همراه هوشمند قربانیان، بدافزاری شناسایی شده كه به صورت ناخودآگاه به ارسال پیامك های بین المللی كرده است. با عنایت به تعداد زیاد این پیامك ها، هزینه های گزافی را به مالكان سیم كارت های دائمی تحمیل كرده و برای افرادی كه سیم كارت اعتباری داشته اند باز به محض شارژ تلفن، شارژ آنها ناخواسته به اختتام رسیده است.
به منظور جلوگیری از آلوده شدن گوشیهای تلفن همراه به بدافزار، به شهروندان سفارش می شود روی لینك های ناشناس خصوصاً در شبكه های اجتماعی كلیك نكرده و در صورت نیاز به اپلیكیشن و برنامه های موبایلی، آنها را از منابع معتبر تهیه كنند. هم چنین لازم است برنامه هایی را كه وعده های جذاب و غیرقانونی می دهند، نصب نكنند، برای اینكه مجرمان برای مجاب كردن قربانیان از وعده های اغراق آمیز و دروغین استفاده می نمایند كه فرد قربانی را كرده و به سمت تله خود هدایت كنند.
كاربران گوشیهای هوشمند هم چنین لازم است روی تلفن همراه خود از یك آنتی ویروس مناسب و به روز استفاده كنند تا از حمله این گونه بدافزارها جلوگیری شود؛ از دیگر نكات قابل توجه در این نوع از كلاهبرداری ها، ملاحظه دوره ای ریز مكالمات و قبض تلفن همراه می باشد كه به محض رؤیت موارد مشكوك، بتوان مسئله را پی گیری كرد.زمان: 14:32:46
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3760
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل