ورود رهبر انقلاب به مبحث تشعشعات رادیویی

وزیر ارتباطات خبر داد
بی بدیل پرداز: محمدجواد آذری جهرمی از ورود مقام معظم رهبری به مبحث تشعشات رادیویی و دستور به شورای عالی امنیت ملی برای ورود به این مورد اطلاع داد.
ورود رهبر انقلاب به مبحث تشعشعات رادیویی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، مشروح گفت وگوی روزنامه اعتماد با وزیر ارتباطات را در زیر می خوانید:
برخی معتقدند كه ارسال پارازیت بدون اجازه وزارت ارتباطات ممكن نیست. آیا این مورد صحت دارد؟ متولی ارسال پارازیت در كشور كیست؟
وزارت ارتباطات بنابر قانون وظیفه مدیریت منابع فركانسی در كشور را بر عهده دارد. یعنی اگر فردی یا نهادی می خواهد از ظرفیت های فركانسی كشور بهره برده و فرستنده ای در این حوزه فعالیت كند باید مجوز های لازم را از وزارت ارتباطات دریافت كند. بر این اساس بخشی از باند فركانسی كشور برای پخش در اختیار صدا و سیما قرار دارد. بخشی از آن در اختیار اپراتور های موبایل است و بعضی از آن برای بی سیم ها و امثالهم استفاده می گردد. تمام این موارد طبق پلن های فركانسی بین المللی و استاندارد هایی كه وجود دارد در اختیار كسب و كار های مختلف قرار می گیرد و مدیریت و نظارت بر آن در اختیار وزارت ارتباطات است. البته برخی باند های فركانسی مانند وای فای وجود دارند كه آزاد بوده و متشكل از دو باند فركانسی آزاد است كه طبیعتا تمامی كسب و كار ها به صورت آزادانه می توانند از آن استفاده كنند. در حوزه فضا و ماهواره پلن فركانسی به صورت بین المللی مدیریت می گردد نه توسط كشورها. اختصاص فضای فركانسی در مدارهای مختلف به وسیله سازمان (itu) انجام می گردد. بحث مدیریت فركانسی و نظارت بر آن یكی از جدی ترین موضوعاتی است كه در وزارت ارتباطات درحال بررسی است. مجوزی تحت عنوان ارسال پارازیت وجود ندارد و وزارت ارتباطات هیچ مجوزی به هیچ سازمانی در ارتباط با این مساله نداده است. جداول فركانسی ما مشخص است. مطرح كردن موضوعی با عنوان آنكه وزارت ارتباطات مرجع صدور مجوز برای ارسال پارازیت است، كذب است. وزارت ارتباطات هیچ نقش و دخالتی در ارسال پارازیت ندارد.
چرا وزارت ارتباطات می خواهد نمایشگر فركانسی در سطح شهر ها نصب كند؟
موضوعی كه من در شیراز مطرح كردم محدود به مبحث پارازیت نیست. ما یك موضوعی داریم تحت عنوان «سلامت مردم در برابر تشعشعات رادیویی». آن چیزی كه در این مورد مطرح شده اثر تجمعی تشعشعات رادیویی است. یك انسان در فضایی كه قرار دارد، تحت تاثیر تشعشعات فركانسی مختلف اعم از فرستنده های رادیویی، فرستنده تلویزیونی، فرستنده های ماهواره ای، امواج دكل های مخابراتی و فركانس های مخابراتی قرار دارد. حتی در محیط منزل هم یك فرد تحت تاثیر امواج مایكرویو قرار دارد. اثر تجمعی این امواج روی بدن یك فرد باید مورد مطالعه قرار گرفته و از سلامت مردم در برابر اثرات تجمعی فركانسی مراقبت شود تا این امواج در حدود استاندارد و سلامت مطلوب باشد. بر این اساس برای حوزه سلامت اثرات تجمعی فركانس های رادیویی استاندارد هایی وجود دارد. اطلاعاتی كه اكنون درباره سلامت مردم انتشار یافته، اثرات در معرض قرار گرفتن انسان در برابر تشعشعات تجمعی رادیویی است. در این حوزه تابحال اثرات گرمایی، استاندارد و مطالعه شده است. بر این اساس سطوحی در نظر گرفته شده است كه به ازای آن استاندارد مشخص، كشور ها باید چارچوب مشخص شده را رعایت نمایند. طبیعتا عبور از استاندارد های مشخص شده برای سلامت افراد مضر خواهد بود. البته اثرات دیگری تحت عنوان اثرات جهشی مطرح گردیده است كه تابحال استانداردی در این حوزه منتشر نشده است. البته كشور های مختلف جانب احتیاط را رعایت كرده و به ازای شاخص های بین المللی كه به وجود آمده است برخی كشور ها رفتارهای سختگیرانه ای در این حوزه دارند تا جایی كه میزان اثرات تجمعی را ۱۰درصد میزان تشعشعات استاندارد جهانی لحاظ می كنند. این مقررات سختگیرانه را برخی كشور ها در برابر اثرات ناخواسته ای كه هنوز به اثبات نرسیده اتخاذ می كنند. درباره اثرات تشعشعی دو مبحث وجود دارد. یك مبحث مربوط به اندازه گیری این امواج بوده كه وظیفه وزارت ارتباطات است و مبحث دوم اثرات سلامت است كه توسط سازمان انرژی اتمی پیگیری می گردد. سازمان انرژی اتمی هم در این مورد مسوولیت دارد و این سازمان هم همواره پیگیر این مورد است.
تصویری كه از دكل های مخابراتی در ذهن مردم وجود دارد آن است كه امواج این دكل ها مانند پارازیت مضر است. آیا این تصویر واقعیت دارد؟ وزارت ارتباطات چه اقدامی برای رفع این نگرانی انجام داده است؟
ما همواره دربرابر سوالات متعددی از جانب مردم قرار داریم. زمانی كه یك دكل مخابراتی در یك محله یا ساختمان نصب می شود، همواره این دغدغه وجود دارد كه آیا این دكل برای مردم مضر است یا خیر؟ این مساله سبب گشته است تا مردم با حساسیت بیشتری اثرات امواج رادیویی و بخصوص پارازیت را پیگیری كنند. متاسفانه بنابراین ممانعت های مردمی برای توسعه سیستم های مخابراتی قابل توجه است. در بعضی املاك و مناطقی كه تجهیزات رادیویی نصب است به لحاظ ذهنی قیمت املاك در آن منطقه كاسته می شود كه این مهم اعتراض مردم را به دنبال دارد. این یكی از جدی ترین موانع در راه توسعه ما است. یك شائبه و ذهنیتی در جامعه وجود دارد كه باید به آن پاسخ دهیم. مردم نگران سلامتی خود هستند. این مورد محدود به پارازیت نیست بلكه مردم نسبت به تمام تشعشعات رادیویی اطراف خود امروز حساس تر شده اند. چندی قبل جمعی از پزشكان در این باره مكاتبه ای با مقام معظم رهبری داشتند. ایشان هم این مطلب را با جدیت به شورای عالی امنیت ملی ارجاع دادند و در این باره كارگروه هایی متشكل از دستگاه های مختلف در شورای عالی امنیت ملی تشكیل شد. وظیفه وزارت ارتباطات در این كارگروه ها اندازه گیری امواج است. بر این اساس سازمان تنظیم مقررات با استفاده از تجهیزات مخصوص، پنج شهر هدف مشخص و تجهیزات را در این شهرها را نصب كرد. یكی از این شهر ها تهران و شهر دیگری، شیراز است. نزدیك به یك ماه از نصب و راه اندازی این تجهیزات در شیراز گذشته است. همینطور در تهران هم این تجهیزات نصب شده و اندازه گیری امواج در حال انجام می باشد.
اظهارات شما درباره شفافیت در ارسال پارازیت بطور قطع با واكنش هایی همراه خواهد بود. به نظر شما چه كسانی به این مورد واكنش نشان می دهند؟
اظهارنظر من بر خلاف آن چیزی كه تصور شد، سیاسی نبود. طبیعتا مبحث پارازیت موضوعی سیاسی است و با دیدگاه های سیاسی به این مورد نگاه می گردد اما من از جهت حق الناسی كه در ارتباط با سلامت مردم بر گردن ما است این مورد را مطرح كردم نه از منظر سیاسی كه دستگاهی بخواهد در این باره توضیح دهد یا ندهد. ما در ارتباط با سلامت مردم با كسی تعارف نداریم و توجه نمی نماییم كه چه كسی می خواهد عكس العمل نشان دهد. البته چون بحث سلامت مردم در بین است، دستگاه ها كمال همكاری را خواهند داشت. در طول مدتی كه این كار شروع شده است، تمامی دستگاه ها همیاری و همراهی لازم را با ما داشته و آنها هم نسبت به این مورد حساسیت دارند. سلامت مردم نزد ما امانت است و وظیفه ما حفظ و حراست از این امانت است.
برخی معتقدند بنابه هر دلیلی این نمایشگر ها آمار دقیق و درستی ارائه نخواهند كرد. پاسخ شما به این شائبه ها چیست؟
یكی از جدی ترین دغدغه های مردم آن است كه آمار دستگاه های دولتی درست نیست. واقعیت آن است كه ما اندازه گیری فنی خویش را انجام می دهیم. مقیاس مناسب یا نامناسب بودن سطوح فركانسی سلیقه ای یا بر پایه اظهارنظر اشخاص نیست بلكه استاندارد هایی در این زمینه وجود دارند و ما با عنایت به آن استاندارد ها باید قضاوت نماییم. البته ما آمادگی داریم به جهت اینكه خدشه ای به میزان اندازه گیری ها و نحوه انتشار آن وارد نشود، این مهم را با نظارت اعضای شورای شهر شهر هایی كه مقرر است این تجهیزات در آنجا نصب شود انجام دهیم چونكه این اعضا منتخب مردم هستند و می توانند قضاوت كنند كه آیا این آمار درست است یا خیر. برخی نكاتی را درباره اثرات جهشی یا اثراتی غیر از اثرات گرمایی حوزه فركانسی بر سلامت مردم مطرح می كنند، در این باره باید بگویم در استاندارد های بین المللی این مورد ثابت نشده است. هرازگاهی مقالاتی در این زمینه نوشته می گردد اما به اثبات جهانی نرسیده است. چاره این مورد توجه سختگیرانه به استاندارد های موجود است. ما در این حوزه سخت گیری های خاص خویش را داریم. اندازه گیری ها نشان داده است میزان تشعشعات ایران از میزان استاندارد جهانی در حدود یك سوم ماكزیمم شرایط است. البته می توان این شرایط را سختگیرانه تر كرد. خوشبختانه امروز شاخص های بین المللی در كشور ما رعایت می گردد.
اخیرا شما در اصطلاح عمومی به یكی از شجاع ترین وزرای دولت تبدیل گشته اید. اظهارات اینچنینی چالش جدیدی برای دولت پدید نمی آورد؟
شفاف سازی هیچ گونه چالشی برای نظام و دولت ندارد. این چالش برای انحرافاتی است كه وجود دارد. نظام و دولت برای اصلاح این انحرافات از هیچ تلاشی فرو گذاری نمی نماید. به نظر من شفافیت مسیری است كه باید طی شود.زمان: 14:17:29
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4696
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: كسب و كار , مخابرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل