اختصاص قسمتی از بودجه پارک های علم و فناوری به انجمن های علمی

معاون فناوری وزارت علوم خبرداد:
به گزارش بی بدیل پرداز، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: با تصویب هیات امنا؛ پارک های علم و فناوری اجازه دارند ردیف مشخصی از بودجه خودرا به ارتباط با انجمن های علمی، دانشجویی اختصاص دهند.
اختصاص قسمتی از بودجه پارک های علم و فناوری به انجمن های علمی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از وزارت علوم، سجاد محمدعلی نژاد در اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار داشت: با تفاهم معاونت فناوری و معاونت فرهنگی وزارت علوم، ایجاد ارتباط انجمن های علمی با پارک های و علم و فناوری و مراکز رشد در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: برنامه های مختلفی برای ایجاد ارتباط انجمن های علمی با پارک های و علم و فناوری در ماه های گذشته انجام شد که برگزاری نخستین دوره رویداد روشنا برای معرفی انجمن های علمی و کانون های فرهنگی فعال در حوزه فناوری و ترویج فناوری همچون این اقدامات بود.
معاون فناوری وزارت علوم در ادامه این جلسه با اشاره به این که تمام تلاش ما ایجاد دانشجویی است که به نیروی انسانی نخبه، دانا و ماهر نزدیک شود، اظهار داشت: ما در کنار آموزش رسمی به توانمندسازی نیز می پردازیم که بخش عمده ای از این مسیر در رابطه با کارهای فرهنگی شکل می گیرد.
وی افزود: اگر فردی بدنبال ورود به عرصه فناوری و دانش بنیان است، در ابتدا باید از ایده و نوآوری برخوردار بوده و توانایی تشکیلات مدیریتی داشته باشد همین طور باید از هوش هیجانی برخوردار باشد که به سادگی با بیرون ارتباط برقرار کرده و بازاریابی کند که هدف ما پشتیبانی از این دسته از دانشجویان در حوزه فناوری است.
محمدعلی نژاد اضافه کرد: تشکل های دانشجویی برای انجام کارهای تیمی و خلق ایده های جدید برای حل مساله، بهترین افرادی هستند که می توانند به این سمت و سو حرکت کنند و باید اقدامات انجمن ها و تشکل های دانشجویی ساختار نظام مند داشته باشد تا خروجی برنامه ها سبب افزایش توانمندی دانشجویان برای حل مشکلات جامعه بعد از فارغ التحصیلی باشد.
وی با تأکید بر افزایش تعامل و ارتباط مجموعه های دانشجویی با حوزه های مرتبط و واحدهای فناوری، اشاره کرد: در برنامه های راهبردی وزارت علوم نیز بر این مساله تاکید گردیده است و علاوه بر توسعه توانمندی های فردی دانشجویان، ایجاد گروههای فعال دانشجویی برای پاسخ به نیازهای فناورانه جامعه را دنبال می نماییم.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: حوزه پژوهش و فناوری با اینطور تعاملات فاصله داشتند و پر کردن این فاصله زمانبر خواهد بود اما انتظار ما این است که با محوریت رییس دانشگاه، معاونت فرهنگی و حوزه های فناوری آن، از این مساله حمایت کنند.
وی اظهار داشت: امسال برمبنای مصوبه هیئت امنا، درصدی از بودجه پارک ها صرف پشتیبانی از انجمن های علمی شوند و علاوه بر آن، این آمادگی وجود دارد نشست های اتحادیه ها در پارک های علم و فناوری اجرا شود تا دانشجویان با فضای پارک های علم و فناوری بیشتر آشنا گردند.
وی مراکز نوآوری و کارآفرینی را کوچکترین واحدهای فناور دانست و افزود: شیوه نامه جدیدی درحال ابلاغ است که در آن پنج نوع مرکز کارآفرینی و نوآوری تعریف شده است که در آن، واحد برمبنای نیاز یک دستگاه شکل می گیرد و مراکز کارآفرینی می تواند توسط دانشجویان در دانشگاه ها تشکیل گردد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اضافه کرد: بخش عمده ای از ظرفیتهای انجمن های علمی باید صرف ترویج فناوری شود تا بتوانند در بدنه دانشجویان امیدبخشی کرده و بوسیله توسعه فناوری در کشور می توان ایجاد شغل کرده و مسائل را حل کرد.

زمان: 11:08:00
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 211
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل