سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد

یافته جدید محققان؛
بی بدیل پرداز: یافته های پژوهشگران در تگزاس نشان میدهد که استفاده از یک پوشش گالوانیزه حاوی نانوذرات سیلیس می تواند خطر خوردگی را تا 70 درصد کم کند.
سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، این روکش از نانوذرات سیلیس تولید شده است که بر روی سطح فولاد قرار می گیرد و یک لایه از جنس سیلان تری کلرو (۱H، ۱H، ۲H، ۲H-heptadecafluorodecyl) روی آن قرار می گیرد که یک ارگانیسین با انرژی کم است. نتایج یافته های پژوهشگران نشان داد که طی یک هفته، این پوشش می تواند سویه های باکتریایی را کاهش داده و میزان قارچ آسپرژیلوس را در مواد غذایی بکاهد.
این گروه از برگ های نیلوفر آبی الهام گرفتند که می توانند قطرات آب را به شدت دفع کنند. دکتر مصطفی آکبولوت از پژوهشگران این پروژه می گوید که آنها این پوشش را می توانند روی استیل گالوانیزه شده به کار بگیرند و سطح این نوع استیل را اصلاح کنند.
اکبولوت می گوید: «خاصیت ابرآب گریزی و خواص ضدخزه با هم در این پوشش به وجود آمده است تا چسبیدن باکتری ها به سطح مشکل تر شود. ابرآبگریزی تماس بین باکتری ها و سطح را به حداقل می رساند. زبری در مقیاس نانو همین طور منطقه تماس موجود برای اتصال باکتریایی را کم می کند.
این پوشش بوسیله یک پروسه دو مرحله ای اعمال می شود. اول، فولاد به مدت ۲۴ ساعت در یک سوسپانسیون نانوذرات سیلیس غوطه ور می شود، بعد به مدت دو ساعت در ۶۳۰ درجه سانتیگراد خشک می شود. در ادامه، فولاد روکش شده با سیلیس به مدت ۲۴ ساعت در محلول THFS غوطه ور می شود تا لایه ارگانیسیلان به روی سطح برسد.
این تیم از گونیومتری زاویه تماس برای تعیین آبگریزی پوشش بهره برد و زاویه تماس آب ۳٫۶ ± ۱۵۷ درجه را نشان داد. بررسی خواص ضدباکتریایی این پوشش نتایج امیدوارکننده ای را ارائه نمود. همین طور میزان خوردگی آن بررسی گردید.
به گفته پژوهشگران این پوشش را می توان برای ساخت سیلوهای گندم و سایر مواد غذایی استفاده نمود. از این پوشش می توان برای آلومینیم و پلاستیک نیز استفاده نمود.


منبع:

زمان: 12:31:12
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 239
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل