5 میلیون دلارصرفه جویی ارزی با تولید شیر کنترل کننده روغن خودرو

به گزارش بی بدیل پرداز، معاون علمی رئیس جمهور از خط تولید قطعه شیر کنترل کننده روغن (OCV) مورد استفاده در خودرو های مجهز به سامانه CVVT که بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان در استان قزوین به راه افتاده است، بازدید نمود.
5 میلیون دلارصرفه جویی ارزی با تولید شیر کنترل کننده روغن خودرو

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی رئیس جمهور در آخرین بخش سفر به استان قزوین با حضور در شهرک صنعتی کاسپین از خط تولید قطعات خودرویی و بخش تست و آزمون شرکت شایگان بازدید نمود.
شیر کنترل کننده عملکرد CVVT معروف به OCV (Oil Control Valve)یکی از تولیدات این شرکت است که نقش کلیدی را در عملکرد صحیح سامانه زمانبندی متغیر سوپاپ (CVVT) در خودرو های مجهز به این سامانه، ایفا می کند.
شیر کنترل کننده روغن از یک سلونوئید تشکیل شده است که دارای یک سیم پیچ می باشد و مسیر روغن برای تغییرات میل بادامک را کنترل می کند
سامانه زمان بندی متغیر هم در تنظیم زمان باز و بست سوپاپ های دود و هوای موتور خودرو نقشی مهم و راهبردی ایفا می کند.
نیاز سالیانه کشور به OCV به صورت میانگین ۷۰۰ هزار عدد است و با عنایت به اینکه این قطعه در داخل کشور تولید نمی گردد، شرکت شایگان تنها سازنده این قطعه در کشور به حساب می آید.
در حال حاضر شرکت شایگان با تولید ۱۵۰ هزار عدد قطعه OCV موفق شده است بیشتر از ۲۰ درصد نیاز صنعت خودروی کشور به این قطعه را تأمین کند.
از دیگر توانمندی های این شرکت میتوان به ساخت دستگاه تست عملکرد و دوامی برای صحه گذاری این قطعه و تولید قطعات زیر مجموعه این قطعه با دقت میکرونی اشاره نمود.
متخصصان شرکت شایگان همینطور امکان تست قطعه را توسط دستگاههای تست ساخته شده در این شرکت فراهم نموده اند؛ دستگاه هایی که با فناوری بومی طراحی و ساخته شده و از قابلیت ارتقای کیفیت و بهینه سازی در تمام اجزا برخوردار می باشند.
تولیدات شرکت شایگان برای ۲۵ نفر از دانش آموختگان دانشگاه و متخصصان به صورت مستقیم، ۱۰ نفر غیر مستقیم و ده ها شغل در رابطه با این حوزه بوجود آورده است.
تولید این محصول دانش بنیان ضمن برخورداری از ظرفیت صادراتی در صورت افزایش فضا و سرمایه، زمینه را برای صرفه جویی پنج میلیون دلاری در سال فراهم نموده است.
قطعه OCV هم اکنون در خط تولیدی به مساحت ۲۰۰ متر مربع تولید می شود و ظرفیت تولید با فضای هم اکنون ۱۵۰ هزار عدد در سال است.
شرکت شایگان از دو بخش تجهیز سازی و تولید تشکیل شده است که بخش تجهیز سازی در حوزه ساخت دستگاههای تست و آزمون و عملکرد دوام مشغول فعالیت می کند. بخش تولیدی در تولید شیرهای برقی، دامپ، سلونوئید، OCV و رله های SSR فعالیت می کند.


منبع:

زمان: 13:17:30
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 285
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل