نور مصنوعی رشد گیاه در ایران به بازار آمد

افزایش ۴۰ درصد بهره وری گلخانه ها؛
به گزارش بی بدیل پرداز، یک شرکت دانش بنیان به تکنولوژی جایگزینی نورهای مصنوعی به جای نور خورشید دست یافته است که در نتیجه آن در هر فضایی و به دور از نور خورشید می توانیم به سادگی گیاهان را پرورش دهیم.
نور مصنوعی رشد گیاه در ایران به بازار آمد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، زمانی، مدیرعامل شرکت پرتو رشد نوین ویژن با برند تجاری ایران گرولایت اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان، نخستین تولید کننده لنز در کشور، نخستین تولید کننده سبدهای هیدروپونیک، نخستین تولید کننده بسترهای کشت طبقاتی هیدروپونیک، نخستین سازنده پلنت فکتوری یا کارخانه گیاهسازی و نخستین و تنها متخصص ساخت نورهای رشد گیاه مصنوعی در کشور است که در دو مورد اخیر نخستین تولید کننده در منطقه هم به حساب می آید.
وی تصریح کرد: سال ها پیش، متوجه یک نیاز بزرگ در قسمت کشاورزی کشور شدیم و آن فناوری تکنولوژی جایگزینی نورهای مصنوعی به جای نور خورشید است. این تکنولوژی، در تمام دنیا با سرعت بالایی درحال گسترش بود اما در کشور ما توجه زیادی به این مورد نمی شد. ازاین رو با ایجاد گروهی از نخبگان و دانشجویان برتر رشته های فیزیک، علوم کشاورزی، باغبانی و الکترونیک تصمیم گرفتیم تا گروه تحقیقاتی را تشکیل بدیم و این فناوری را در کشورمان بومی سازی نماییم.
زمانی افزود: از سال ۹۱ تا سال ۹۵ این گروه تحقیقاتی به کار خود ادامه داد و بعد از رسیدن به یافته های علمی و آزمایش های اولیه در زمینه تأثیر نور بر عملکرد فتوسنتز گیاه در تیمارهای مختلف، تاسیس شرکت پرتو رشد نوین ویژن را در دستور کار خود قرار دادیم و در نتیجه آن توانستیم در زمینه تولید نورهای رشد گیاه و کشاورزی عمودی با استفاده از نورهای مصنوعی در کشورهای حوزه خلیج فارس نخستین باشیم و هم اکنون سایر تولید کنندگان در کشورهای صاحب فناوری و صنعت، اطلاعات خویش را با ما به اشتراک می گذارند.
وی خاطرنشان کرد: در تکنولوژی نورهای مصنوعی برای تأمین نیاز فتوسنتز گیاه نانومترهایی از خورشید که عملکرد مثبت و بیشتری در ایجاد عمل فتوسنتز بر روی گیاه دارند از طیف خورشید فیلتر شده و به وسیله تکنولوژی ال ای دی و وابسته به نوع واریته گیاه کنار یکدیگر قرار می گیرند تا نیاز گیاه را رفع کنند.
به گفته او، در نتیجه این امر در هر فضایی و به دور از نور خورشید می توانیم به سادگی گیاهان را پرورش دهیم که نمونه آن در ایستگاه فضایی ناسا هم وجود دارد و طی آن، برای تأمین غذای مسافران این فضاپیماها از تکنولوژی نورهای مصنوعی برای تولید محصول در فضا استفاده می شود.
زمانی همینطور خاطرنشان کرد: مطمئناً بزرگ ترین مزیت این فناوری مبحث کاهش مصرف آب است که امری حیاتی برای کشورمان به حساب می آید. در واقع با عنایت به تحقیقات علمی صورت گرفته در این فناوری با حذف گرمای خورشید و سایر عوامل طبیعی و استفاده از فناوری کشت هیدروپونیک توانسته ایم مصرف آب را تا ۱۵۰ برابر کاهش دهیم که این عددی اعجاب انگیز است برای کشوری که در تأمین نیاز آب شیرین خود مشکل دارد.
زمانی با اشاره به اینکه این تکنولوژی بدون شک آینده نجات بشریت از گرسنگی است، اضافه کرد: باید توجه داشت که فناوری استفاده از نور مصنوعی گلخانه ها هر روز به سطح جدیدی از خود می رسد و تحقیقاتی که از ۱۰۰ سال پیش شروع شده است هر روز به روز رسانی می شود.
مدیر عامل شرکت ایران گرولایت همینطور خاطرنشان کرد: این شرکت موفق شده است چندین کارخانه گیاهی را در کشور راه اندازی کند، در زمینه تولید نورهای مکمل گلخانه برای گلخانه های سنتی با افزایش طول روز در فصول پاییز و زمستان بیشتر از ۴۰ درصد بهره وری این گلخانه ها را افزایش داده است و این برای تولید محصولات کشاورزی امری اعجاب انگیز است.
وی افزود: شرکت پرتو رشد نوین بعنوان تنها تولید کننده و نخستین تولید کننده نورهای تخصصی رشد گیاهان در ایران هر روز درحال توسعه و آموزش کشاورزان جهت آشنایی با این تکنولوژی است که باعث بالا بردن بهره وری گلخانه هایشان می شود.
زمانی عنوان کرد: این شرکت توانسته است در اغلب دانشکده های کشاورزی و موسسات تحقیقاتی و علمی حوزه علوم باغبانی، فضایی را توسط این تکنولوژی تجهیز کرده و به صورت مجانی در اختیار دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد این رشته قرار دهد.
به گفته او، با آموزش کشاورزان و گلخانه داران هر روز نیاز کشور به استفاده از این فناوری برای افزایش بهره وری بیشتر خواهد شد. شرکت پرتو رشد نوین هم تلاش کرده است تا هر روز گام بلندتری را در راه تولید و تأمین تمام قطعات مورد نیاز خود در کشور بردارد و با همکاری با سایر شرکتهای دانش بنیان از خروج ارز برای بومی سازی و استفاده از این فناوری اقدام نماییم.
وی در انتها تصریح کرد: با عنایت به انعقاد قراردادهایی که با خارج از کشور همچون کشورهای حوزه خلیج فارس داشته ایم امیدواریم که بتوانیم این فناوری را بیشتر گسترش دهیم و با عنایت به قیمت رقابتی محصولات ایران گرولایت با کشورهایی مانند کشور چین می کوشیم تا این بازارها را از آن خود نماییم.

زمان: 08:49:38
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 226
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل