طراحی نانوذراتی برای از بین بردن تومورهای بدخیم

یافته جدید محققان؛
به گزارش بی بدیل پرداز، محققان دانشگاه پوردو درحال بررسی اثرات ضدسرطانی نانوذرات پلی (لاکتیک-همگلیکولیک اسید) یا PLGA، هستند.
طراحی نانوذراتی برای از بین بردن تومورهای بدخیم

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، این نانوذرات اصلاح شده با آدنوزین تری فسفات یا ATP اثرات ایمونوتراپی ضد تومورهای بدخیم را می افزایند.
نتایج یافته های محققان نشان داد که نانوذرات PLGA اصلاح شده با ATP می توانند به آرامی داروهای ضدسرطان آزاد کنند و سلول های ایمنی را برای مبارزه با تومورها به خدمت بگیرند.
این نانوذرات به آرامی داروهایی را آزاد می کنند که سبب مرگ سلولی ایمونوژنتیکی یا ICD در تومورها می شود. ICD آنتی ژن های تومور و برخی دیگر از ترکیبات را تولید می کند تا سلول های ایمنی را به ریزمحیط تومور برساند. محققان ATP را به نانوذرات متصل کرده اند که این کار سلول های ایمنی را برای شروع پاسخ های ایمنی ضد تومور به تومور جذب می کند.
یون یئو از محققان موسسه تحقیقات سرطان پوردو مسئول این تیم تحقیقاتی است که به دنبال توسعه این نانوذرات هستند.
محققان نتایج کار خویش را با استفاده از پاکلیتاکسل، نوعی داروی شیمی درمانی، تأیید کردند. آنها دریافتند که رشد تومورها در موش های تحت درمان با پاکلیتاکسل محصور در نانوذرات اصلاح شده با ATP نسبت به موش هایی که با پاکلیتاکسل در نانوذرات اصلاح نشده درمان شده اند، کندتر می شوند.
یئو می گوید: «هنگامی که این نانوذرات با یک داروی ایمونوتراپی ترکیب شود، نانوذرات بارگذاری شده با پاکلیتاکسل اصلاح شده با ATP، تومورها را در موش ها از بین می برد و از مانع از عود مجدد سلول های تومور می شود.»
نتایج این تحقیق در مجله ACS Nano انتشار یافته است.
ایمونوتراپی یک رویکرد امیدوارکننده برای مبارزه با سرطان است، اما یئو اعتقاد دارد که این روش برای جمعیت زیادی از بیماران سودی ندارد چونکه آنها سلول های ایمنی قدرتمند مورد نیاز برای مبارزه با تومورها را ندارند. وی می افزاید: «عوامل دارویی برای فعال کردن سلول های ایمنی را میتوان به صورت مستقیم به تومورها داد. سپس سیستم ایمنی می تواند با تومورها مبارزه کند چونکه سلول های ایمنی فعال شده در سیستم خون گردش حرکت می کنند.»
یئو و همکارانش از نانوذرات پلیمری زیست سازگار برای عرضه ترکیبات ایمونوتراپی استفاده کردند و آنها را برای فعال کردن ایمن سیستم ایمنی اصلاح کردند. این پلیمر پیش از این جهت استفاده در محصولات مختلف تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است.
یئو اظهار داشت: «ما هم اکنون روی بهبود انتقال نانوذرات به تومورها و ترکیب آنها با سایر داروها کار می نماییم. ما همینطور آماده مشارکت بخش صنعت برای انتقال این فناوری به کلینیک ها هستیم.»


منبع:

زمان: 17:29:07
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 259
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , سئو , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل