پایش هوشمند سامانه های توزیع و انتقال انرژی با سامانه بومی

با تلاش دانش بنیان ها محقق شد؛
بی بدیل پرداز: سامانه اسکادا که برای پایش، جمع آوری داده و تحلیل داده های حوزه انرژی به کار می رود، توسط تعدادی از متخصصان یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شده و نیاز حوزه انرژی کشور به این سامانه را برطرف کرد.
پایش هوشمند سامانه های توزیع و انتقال انرژی با سامانه بومی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نرم افزار اسکادا که در حوزه جمع آوری داده های صنعتی، ثبت، کنترل، پردازش و داده کاوی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از محصولات راهبردی در حوزه کنترل و هوشمندسازی زیرساخت های انرژی به حساب می آید، کاربردهای مهمی در صنایع و خطوط انتقال انرژی دارد. حال، متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شده اند با بومی سازی نمونه ای از این سامانه، ضمن رفع نیاز صنایع و زیرساخت های حوزه انرژی، زمینه ساز میلیونها دلار صرفه جویی ارزی و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم شوند.
حسن عزیزی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوش داده هدف اظهار داشت: اسکادا ابزاری برای پایش و کنترل ابزار اتوماسیون زیردست به صورت جامع و یک پارچه توسط مدیران و اپراتورهای یک مجموعه است. بعنوان مثال، در شبکه توزیع برق یا گاز در سطح یک استان، مدیران مجموعه نیاز دارند تا به صورت بلادرنگ از وضعیت تمامی سیستم های انتقال، عملکرد صحیح یا ناصحیح دستگاه‎ها، قطعی، مصرف و فشار وارد بر شبکه آگاهی داشته باشند و در صورت نیاز، برخی از سیستم ها را از راه دور خاموش یا روشن کنند. این کار با جمع آوری و ذخیره اطلاعات از کنترل کننده ها همچون PLC و RTU از راه دور و نمایش آن در یک رابط گرافیکی انسانی میسر است. این مجموعه کارها، توسط نرم افزار اسکادا صورت می گیرد.
وی ضمن اشاره به استفاده از این سامانه نرم افزاری در فرایند اتوماسیون، پایش و کنترل شبکه های پیچیده صنایع تولید و توزیع آب، برق، گاز و همینطور کارخانه های مختلف، اضافه کرد: سامانه بومی اسکادا، شامل مجموعه عظیمی از ماژول های نرم افزاری است که در جهت کاربری هرچه بیش تر و بهتر در صنایع مختلف توسط متخصصان شرکت هوش داده هدف توسعه داده شده است.
به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوش داده هدف، ساخت تجهیزات و تولید نرم افزار اسکادا با پیچیدگی های فنی خاص از اهمیت امنیتی بالایی برخوردار می باشد. با عنایت به تحریم ها و هم با عنایت به احتمال حملات سایبری، تولید این تجهیزات و نرم افزارها که در زیر ساخت های حیاتی کشور مورد استفاده قرار می گیرند، اهمیت بسیار بالایی دارد.
وی اضافه کرد: با عنایت به استفاده از این تجهیزات در زیرساخت های حیاتی کشور، احتمال خرابکاری و نفوذ از تجهیزات خارجی بسیار بالا می رفت که این اتفاق، متخصصان شرکت را بر آن داشت تا نمونه ایمن و بومی این سامانه را طراحی و تجاری سازی کنند.
عزیزی از امنیت، به همراه پشتیبانی و توسعه پذیری بعنوان مهم ترین خصوصیت های سامانه بومی اسکادا یاد کرد و اضافه کرد: این سامانه با استفاده از پروتکلهای صنعتی استاندارد و ایمن با تجهیزات و سخت افزارها از راه بستر ارتباطی شبکه ارتباط برقرار می کند، داده دریافت کرده و اطلاعات لازم را به آنها می دهد.
وی با بیان اینکه نرم افزار بومی اسکادا تمام مجوزهای امنیتی را در کشور دریافت کرده است اضافه کرد: این شرکت مجوز تولید بار اول را از کارگروه تولید بار اول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده است.
این فعال حوزه دانش بنیان با بیان اینکه با استفاده از نرم افزار اسکادا ساخت این شرکت دانش بنیان ضمن صرفه جویی انرژی، صرفه جویی ارزی هم محقق می شود، افزود: محصول ساخت این شرکت، در حدود یک پنجم قیمت نرم افزار مشابه خارجی، پایانه راه دور در حدود یک سوم قیمت رقبای خارجی و نرم افزار مشابه خارجی در حدود پانصد هزار دلار است. محصول اسکادا شرکت ما با قیمت حدود ۱۰۰ هزار دلار عرضه می شود.

زمان: 00:44:29
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 290
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل