خودکفایی ایران در ساخت قطعات هواپیماهای مسافربری

یك مقام مسئول معاونت علمی خبر داد؛
به گزارش بی بدیل پرداز، معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی اظهار داشت: هم اکنون ایران در تأمین قطعات هواپیما به خودکفایی رسیده و حدودا برای هیچ نوع تعمیراتی نیاز نیست هواپیماهایمان را به کشورهای خارجی بفرستیم.
خودکفایی ایران در ساخت قطعات هواپیماهای مسافربری

جواد مشایخ در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به خودکفایی ایران در حوزه ساخت قطعات هواپیماهای مسافربری که توسط محققان و متخصصان حاضر در شرکتهای دانش بنیان محقق شده است، اظهار نمود: در حوزه هواپیماهای تجاری و مسافربری، ایران قبلاً وابستگی زیادی در تهیه قطعات هواپیما حتی در لایه تأمین و نگهداری داشت و به واسطه تحریم هایی که اتفاق افتاد، اساساً این گزینه را روی میز نداشتیم که قطعات را از سایر تأمین کنندگان بین المللی، تهیه نماییم.
معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: پس از اعمال تحریم ها اتفاقی که افتاد این بود که بخشی از شرکتهای دانش بنیان ایرانی، توانشان را در بومی سازی قطعات خودرو، تعمیر و نگهداری موتورهای هوایی به کار گرفتند.
مشایخ ضمن بیان این مطلب که پیچیده ترین عنصر تشکیل دهنده هواپیما، موتور هواپیما است و سطح بالایی از دانش فنی را برای تعمیر و نگهداری می طلبد، تصریح کرد: این نوید را می دهیم که هم اکنون در این حوزه ها کشور ما به خودکفایی خوبی رسیده و تقریبا برای هیچ نوع تعمیراتی نیاز نداریم هواپیماهایمان به کشورهای خارجی برود و تعمیر و نگهداری در آنجا صورت گیرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بلکه هم اکنون شاهد این هستیم که بعضی از کشورهایی که به علل مختلفی آنها هم تحریم شدند و امکان تأمین قطعات و گرفتن خدمت تعمیر و نگهداری ندارند، به ایران می آیند و هواپیمایشان را متخصصان ایرانی می سپارند.
معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: به صورت مثال کشور روسیه به واسطه بحران اکراین تحریم های زیادی را در حوزه هوایی متحمل شده و بنابراین قراردادهای خوبی را برای گرفتن خدمات تعمیر و نگهداری با شرکتهای دانش بنیانی ایرانی منعقد کرده است.
مشایخ با تکیه بر این که سطح بالای استانداردهای این شرکتهای دانش بنیان ایرانی، مورد توجه طرف های خارجی قرار گرفته است، اظهار داشت: هواپیمای مسافری یک وسیله نقلیه بسیار حساسی است و سطح بالایی از استانداردها را می طلبد و سازمان های رگولاتوری در رابطه با این مورد در کشورها، هرجایی را نمی پذیرند و باید استانداردها در سطح مطلوب بین المللی باشد.
وی بیان نمود: این مورد نشان داده است که شرکتهای دانش بنیان داخلی الحمدالله به آن سطح از توانمندی رسیده اند که برخی کشورها همچون روسیه که در حوزه های مختلف نظامی، تجهیزاتی و تسلیحاتی پیشرفته هستند، مسیر همکاری با شرکتهای دانش بنیان ایرانی را در پیش گرفته اند.


منبع:

زمان: 13:27:51
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 340
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل