توسعه همکاری درحوزه تولید خودروی داخلی

رییس جهاد دانشگاهی خبرداد؛
بی بدیل پرداز: رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی و یک مجموعه صنعتی خودرو سازی از آمادگی این نهاد برای توسعه همکاری ها در عرصه تولید خودرو داخلی خبرداد.
توسعه همکاری درحوزه تولید خودروی داخلی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از جهاددانشگاهی، حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی و دکتر علیمردان عظیمی مدیرعامل یکی از گروههای صنعتی خودرو در امتداد توسعه همکاریهای فناورانه، فنی، تخصصی، پژوهشی، اجرائی، آموزشی و فرهنگی بوسیله تعامل پویا و سازنده با مراکز علمی و تحقیقاتی داخلی و با هدف رفع نیازهای صنعت خودرو، ارتقای دانش کارکنان، تقویت هر چه بیشتر تعاملات و استفاده بهینه از امکانات موجود تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی عنوان کرد: هر مدیری که تا حالا به جهاددانشگاهی اعتماد کرده نفع بیشتر آن ابتدا به خود آن مجموعه رسیده و در عرصه های مختلف این اعتماد انجام شده است.
وی در ادامه سخنانش از حضور پرشور مردم در پای صندوق های رأی و شرکت در انتخابات تقدیر کرد و تصریح کرد: روز گذشته مردم حماسه سیاسی دیگری آفریدند که نتیجه آن، این بود که دشمنان ایران را عصبانی تر کرد و امیدواریم منتخبین قدر مردم را بدانند و کاری کنند تا مشکلات آنها کمتر شود.
رئیس جهاددانشگاهی ضمن اشاره به این که در عرصه های فنی و صنایع که کل پروسه آن وارداتی است مشکلاتی داریم، اظهار داشت: در عرصه هایی مانند موشکی، هسته ای، نانو، سلول های بنیادین و درمان ناباروری که تمامی پروسه آن در داخل کشور انجام شده موفقیت های بسیار و زایش های داخلی داشته ایم. همین طور برای حل این مشکلات به پیوست فرهنگی هم نیازمندیم.
مسلمی نائینی اضافه کرد: باید متغیرهای مختلفی در عرصه صنعت خودرو ایجاد شود تا مردم با بهره گیری از محصولات ایرانی خشنود شوند. در این جهت جهاددانشگاهی با توجه به این که در عرصه های فنی تجربه و ظرفیت خوبی دارد آمادگی لازم برای همکاری با مجموعه صنعتی خودرو را دارد.
همکاری جهاد دانشگاهی درساخت خودروی داخلی
وی بابیان این که این نهاد انقلابی توانسته در عرصه های درمان ناباروری، فنی و مهندسی، پژوهش و فناوری و… نام ایران را در دنیا سربلند کند افزود: جهاددانشگاهی در دو حوزه فنی و فرهنگی می تواند کارهای بسیاری انجام دهد و باتوجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی برساخت خودروی داخلی جهاددانشگاهی می تواند در این زمینه همکاری خوبی داشته باشد. ما در سطح کشور بیش از ۱۰۰ واحد سازمانی داریم که با توسعه همکاری ها می توانیم شاهد اقدامات خوبی باشیم.
ایجاد لابراتوار هوش مصنوعی و دوقلوی دیجیتال
رئیس جهاددانشگاهی در ادامه اظهار داشت: این نهاد در عرصه های هوش مصنوعی اقدامات بزرگی را در دستور کار دارد که ازجمله آنها ایجاد لابراتوار هوش مصنوعی و دوقلوی دیجیتال است و کتابی نیز با همین عنوان توسط پژوهشگران این نهاد منتشرشده است.
مسلمی نائینی همین طور اظهار امیدواری کرد تا دو مجموعه جهاددانشگاهی و گروه صنعتی خودرو مذکور در آینده نزدیک کارهای بزرگی را با تعامل و همکاری یکدیگر به انجام برسانند.
وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی یکی از سازمان های توانمند در عرصه های فنی و علمی است، اظهار داشت: این مجموعه سابقه همکاری چند ساله با یک گروه صنعتی خودرو دارد و پروژه های موفقی با همکاری این خودروساز به اجرا گذاشته که سبب کاهش هزینه های تولید و کاهش ارزبری شده است.
رئیس جهاددانشگاهی افزود: نتایج مثبت حاصله از همکاریهای گذشته، سبب ایجاد تفاهم نامه جدید شده است که با امضای آن شاهد توسعه همکاری ها در عرصه ماشین آلات، فناوری های نو، هوش مصنوعی، تولید خودرو های جدید و تولید قطعات خواهیم بود.
ازجمله زمینه های همکاری مشترک در این تفاهم نامه نیازسنجی و شناسایی اولویت ها و طرح های قابل اجرا در حوزه های پژوهش، تحقیقات، فناوری، آموزش و بهره برداری از توانمندی های علمی، تخصصی و تجربیات طرفین، ارائه خدمات نظارتی، مشاوره ای و ارزیابی بمنظور اجرای هرچه بهتر طرح های اجرائی، علمی، تحقیقاتی و آموزشی در حوزه های مورد توافق طرفین، و استفاده از ظرفیت ها و توان فنی طرفین تفاهم نامه در امتداد ایجاد هم افزایی در حوزه های تامین مواد اولیه موردنیاز صنعت خودرو نظیر انواع چسب ها، روغن ها، گریس ها، آلیاژهای خاص، مواد شیمیایی موردنیازبود.
همچنین از دیگر زمینه های مشترک دراین تفاهم نامه ساخت مواد اولیه مصرفی سنسورها و یاتاقان ها، اجرای کارهای پژوهشی دانش بنیان در عرصه ابزار، تجهیزات و قطعات یدکی خطوط تولید و ریشه یابی منشأ مشکلات تجهیزات، به روزآوری و توسعه فناوری های در رابطه با هوشمند سازی و اتوماسیون صنعتی، طراحی، ساخت و توسعه سیستم های رباتیک بود.
بومی سازی فناوری و گسترش زیرساخت های طراحی و تولید و تجاری سازی خودرو های برقی و هیبریدی، همکاری در توسعه شبکه برق و الکترونیک بوسیله اجرای طرح های فناورانه موردنیاز توافق شده ازجمله توسعه سیستم کنترل موتور خودرو (ECU/EMS) و سامانه های (سیستم های) برق و الکترونیک خودرو های آتی نظیر (EPS، ESC، TPMS و…)، مشاوره، طراحی، ساخت و تولید سیستم های پیشرانه الکتریکی همکاری و مشارکت در اجرای سامانه (سیستم) دستیار راننده ADAS و سیستم های هوشمند، بومی سازی فناوری ساخت انواع قطعات و سامانه های (سیستم های) موردنیاز توافق شده در عرصه های برق و الکترونیک، سامانه های سکویی (سیستم های پلتفرمی) و سایر حوزه های مرتبط و... از دیگر موارد این تفاهم نامه همکاری است.
گفتنی است این دو مجموعه در سالهای قبل طرح های بسیاری ازجمله طراحی و ساخت ربات های خاص خطوط تولید، راه اندازی خط تولید موتور پژو ۴۰۵ را با محوریت سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف به انجام رسانده اند. همین طور ساخت دستگاه تنظیم زوایای چرخ و چراغ و فرمان خودرو ریرا، طراحی و پیاده سازی سامانه نرم افزاری خودرو های متصل، پروژه طراحی، ساخت و اورهال ابزار، تجهیزات و قطعات یدکی (شامل حدود ۳۰ زیر پروژه متنوع) ازجمله همکاریهای دو سال قبل است.


منبع:

زمان: 14:54:46
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 237
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل