بومی سازی ماده اولیه تولید شیرخشک در کشور

برای اولین بار صورت گرفت؛
بی بدیل پرداز: دو ماده اولیه تولید شیرخشک برای نخستین بار در کشور با یک پنجم قیمت نمونه خارجی بومی سازی شد.
بومی سازی ماده اولیه تولید شیرخشک در کشور

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بهرام مهرداد، سرپرست شرکت تولید کننده این ماده اولیه درباب تازه ترین محصول دانش بنیان اظهار داشت: هم اکنون، تولید مواد اولیه پایه شیرخشک نوزاد را در دست انجام داریم و توانسته ایم چیزی حدود ۸۰ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد را در داخل تولید نماییم.
وی اضافه کرد: این مجموعه با تغییراتی که در تجهیزات خود داده، توانسته دو ماده اصلی شیرخشک شامل شیرخشک اسکیم پایه نوزاد و پودر دمینرال ۹۰ درصد که با عنوان دی ۹۰ در صنعت شناخته می شود را تولید و بومی سازی کند.
این مدیر دانش بنیان افزود: دی ۹۰ حدود ۵۰ درصد فرمولاسیون شیرخشک نوزاد و شیرخشک اسکیم حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فرمولاسیون شیر نوزاد را تشکیل می دهد.
وی با اعلان اینکه توانستیم تولید داخل مان را با استانداردهای ملی و بین المللی مطابقت دهیم، اشاره کرد: هم اکنون، دو شرکت از این دو محصول در تولید شیر خشک استفاده می نمایند و قسمتی از تولید شیرخشک نوزاد زیر نظر شرکت تولید کننده تولید و از این مواد اولیه تولید شیرخشک در فرمولاسیون شیر خشک استفاده می شود.
مهرداد درباب ظرفیت تولید این اقلام دانش بنیان اشاره کرد: اکنون درحال گسترش تجهیزات هستیم تا بتوانیم بخش اعظمی از مواد اولیه تولید شیر خشک را برای شرکت های داخلی تامین نماییم.
وی همین طور هزینه تمام شده بومی سازی این دو محصول پایه ای در تولید شیرخشک را چند برابر کمتر از نمونه های مشابه خارجی دانست و اشاره کرد: ما برای نخستین بار موفق به تولید این دو محصول در کشور شده ایم. تا قبل از این، این دو محصول بطورکامل وارداتی بود. قیمت این محصول از نظر ارزآوری یا خروج ارز به صرفه تر هست و چیزی حدود یک چهارم یا یک پنجم قیمت تمام شده واردات آنست.
وی درباب میزان واردات پودر دمینرال ۹۰ و شیرخشک اسکیم پایه نوزاد گفت: سالانه حدود ۱۰ هزار تن از این دو ماده به کشور وارد می شد اما حالا از ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن برخوردار هستیم که البته تا تامین کل نیاز بازار داخل فاصله بسیاری داریم و می توان گفت هم اکنون یک دهم مصرف داخل را تامین می نماییم.
مهرداد اشاره کرد: هنوز حجم تولید شرکت به صادرات نرسیده و بصورت محدود تولید می شود که البته این مجموعه، یک خط تولید جامع و کامل را برای این مساله در نظر گرفته که تا یک سال آینده احیانا بتوانیم کل نیاز داخل به ماده اولیه شیرخشک نوزاد را تامین نماییم و در آینده هم انشاالله بتوانیم صادر نماییم.

زمان: 13:56:22
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 263
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل