تولید بانداژ ضدعفونت با بهره گیری از عصاره حنا و نانوالیاف

بی بدیل پرداز: یک تیم تحقیقات بین رشته ای از دانشگاه کرنل یک روش نوآورانه جهت استفاده از خصوصیات آنتی اکسیدان و آنتی باکتریایی گیاه حنا ارائه کرده است.
تولید بانداژ ضدعفونت با بهره گیری از عصاره حنا و نانوالیاف

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، این گروه از نوعی رنگدانه قرمز موجود در برگ گیاه حنا برای ایجاد بانداژ پنبه بهره برده است، بانداژی که روی آن با پوششی از جنس نانوالیاف پوشانده می شود. این بانداژ می تواند برای مقابله با عفونت به کار گرفته شود و زخم ها را سریع تر التیام دهد.
نتایج این پروژه که در قالب مقاله ای با عنوان Functionalization of cotton nonwoven with cyclodextrin/lawsone inclusion complex nanofibrous coating for antibacterial wound dressing در نشریه International Journal of Pharmaceutics به چاپ رسیده است، باتوجه به افزایش شیوع باکتری های مقاوم در مقابل دارو، بسیار مفید باشد.
گاز پنبه یکی از رایج ترین پانسمان های زخم است. این محصول ارزان، در دسترس، راحت و زیست سازگار است. با این وجود، این گازها موجب بهبودی یا مبارزه با عفونت نمی گردد. محسن عالیشاهی از پژوهشگران این پروژه می گوید: «پنبه به تنهایی نمی تواند عوارض مربوط به عفونت را بکاهد.»
تامر اویار یکی از محققانی است که روی عامل دار کردن الیاف کار می کند، او بدنبال استفاده از این فنآوری برای بهبود منسوجات پزشکی و سیستم های تحویل دارو است. در این راستا، عالیشاهی و اویار به همراه محمود ابوالخیر روی رنگدانه های قرمزی که در برگ گیاه حنا یافت می شود، کار کردند.
این رنگدانه ها دارای خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب بوده و می توانند عملکرد پنبه را بهبود دهند. قبل از این نشان داده شده بود که عصاره حنا به بهبود سریع تر زخم کمک می نماید اما این محلول به آسانی جذب بدن نمی شود و باید براین محدودیت غلبه کرد.
این گروه تحقیقاتی از سیکلودکسترین که از خانواده الیگوساکاریدهای طبیعی است، استفاده نمود. آنها رنگدانه قرمز حنا را به سیکلودکسترین متصل کردند. آنها سپس از تجهیزات الکتروریسندگی برای تولید یک پوشش نانوالیاف یکنواخت از محلول سیکلودکسترین/ رنگدانه استفاده کردند و آنرا روی پنبه بافته نشده قرار دادند.
آن ها دریافتند که پانسمان آزمایشی فعالیت آنتی اکسیدانی بطور قابل توجهی بالاتر وامیدوارکننده ای نشان داده و به بهبود سریع زخم کمک شایانی می کند. دلیل این امر حلالیت بالای این ساختار و نسبت سطح به حجم بالای نانوالیاف بود. پانسمان آزمایشی عملکرد ضدباکتریایی بسیار خوبی در مقابل گونه های باکتریایی گرم منفی و گرم مثبت داشت و بطور موثری باکتری E. coli و staph را در آزمایش ها از بین برد.
استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک های مصنوعی در غلظت های بالا به ظهور بیماری همه گیر کشنده و میکروب های مقاوم در مقابل دارو منجر گردیده است. بدین سبب استفاده از ضدباکتریایی های طبیعی و قدرتمند مانند عصاره حنا ممکنست به عنوان جایگزینی برای ضدباکتریایی های مصنوعی باشد.
عالیشاهی معتقد می باشد که این پانسمان خصوصاً برای زخم های مزمن که بسیار مستعد مبتلاشدن به عفونت هستند، مانند زخم های دیابتی و سوختگی بسیار مفید خواهد بود. هدف نهایی من تهیه پانسمانی است که می تواند بر این مشکلات غلبه کند. این کار درها را برای ایجاد منسوجات پزشکی باز می کند که برای محیط زیست مفیدست و برای بهبودی عالی است.


منبع:

زمان: 16:15:44
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 307
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل