صرفه جویی ارزی ۱۳۵۹ میلیون دلاری از محل تولید بار اول

یك مقام مسوول معاونت علمی خبر داد؛
به گزارش بی بدیل پرداز، معاون توسعه شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی اظهار داشت: میزان صرفه جویی ارزی حاصل قراردادهای تولید بار اول حدود ۱۳۵۹ میلیون دلار ارزیابی شده است.
صرفه جویی ارزی ۱۳۵۹ میلیون دلاری از محل تولید بار اول

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، رضا اسدی فرد با اشاره به ایجاد زیرساخت لازم توسط شرکت های دانش بنیان بمنظور بهره برداری از توانمندی های فنی و تخصصی فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار داشت: در امتداد کوشش های انجام شده سال ۱۴۰۲ امکان اشتغال تخصصی ۳۸۷ هزار نفر برقرار شد. همین طور برمبنای اطلاعات مالی سال ۱۴۰۱ میزان درآمد کل شرکت های دانش بنیان حدود ۵۱۲ همت است که از این میان حدود ۱۳۳ همت آن مربوط به درآمد ناشی از فروش محصولات دانش بنیان شرکتها است.

به گفته او در عرصه فناوری، بیشترین تعداد شرکتها مربوط به حوزه برق و الکترونیک با آمار ۲۲ درصد از کل شرکتها است. همین طور از نظر درآمد، حوزه مواد شیمیایی و پلیمری پیشرفته بیشترین درآمد را در میان سایر حوزه ها به خود مختص کرده است.
اسدی فرد، بیشترین تعداد شرکت های دانش بنیان را به ترتیب در استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی اعلام نمود و اظهار داشت: در حمایت تولید بار اول از مجموع ۳۸۱ طرح تولید بار اول ارزیابی شده، ۱۲۰ طرح به ارزش بیش از ۲۴۳ میلیون دلار مصوب و ابلاغ گردیده است. از این تعداد ۹۲ طرح به مرحله قرارداد رسیده است و ۲۳ طرح نیز به پایان رسیده است؛ به نحوی که میزان صرفه جویی ارزی حاصل از این قراردادهای تولید بار اول حدود ۱۳۵۹ میلیون دلار است.

توسعه فناوری های گلوگاهی کشور بواسطه پروژه های تحقیق و توسعه تصویب شده
مطابق بند (ب) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش بنیان، معادل هزینه انجام شده برای کارهای تحقیق و توسعه به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکتها و مﺆسسات متقاضی اعطا می شود و معادل آن از مالیات قطعیشده سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.
معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اشاره کرد: با تصویب قانون بخشنامه اجرائی برنامه اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و تصویب هیئت وزیران در مهر ماه ۱۴۰۱، دستورالعمل اجرائی آن دی ماه همان سال، به تصویب شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان رسید و پس از راه اندازی سامانه و برگزاری بیش از ۴۰ نشست آموزشی و ترویجی با صنایع فراخوان دریافت پروژه های پیشنهادی برای دریافت اعتبار مالیاتی از شروع سال تا پایان تیر ماه سال جاری اجرا شد.
اسدی فرد ضمن اشاره بر این که از میان دو هزار و ۶۵۶ پروژه دریافتی، هزار و ۳۹ پروژه تحقیق و توسعه از ۳۹۰ شرکت با هزینه کرد بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفت؛ بیان کرد: مضاف بر این، شرکت های غیر دانش بنیان از صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و فولاد دارای پروژه تحقیق و توسعه تأیید شده هستند.
به باور او، خیلی از پروژه های تحقیق و توسعه تصویب شده پیرامون مسائل اولویتدار و نیازمندی های فناورانه کشور تعریف شدهاست که اجرای آن منجر به توسعه فناوری های گلوگاهی کشور می شود.
وی اشاره کرد: میزان نهایی اعتبار مالیاتی بعد از اجرای پروژه و ارائه اسناد هزینهکرد در آخر سال مالی تعیین شده و به سازمان امور مالیاتی برای اختصاص اعلام می شود. همین طور فراخوان دوم برنامه اعتبار مالیاتی در آبان ماه سال جاری برگزار شده که ۷۲۲ پروژه از ۱۹۷ شرکت دریافت شده که درحال ارزیابی می باشند.

اسدی فرد، متصل کردن شرکت های نوآور و نوپا دانش بنیان به شرکت های بزرگ و بالادستی بوسیله اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری همچون دستاوردهای این برنامه برشمرد و افزود: همین طور در امتداد برنامه مذکور، شاهد افزایش نسبت تحقیق و توسعه بخش خصوصی در GDP و استفاده از ظرفیتهای اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه جهت انجام پروژه های ناتمام کشور یا پروژه های اولویت دار با مشکل تامین مالی، خواهیم بود.


منبع:

زمان: 22:54:40
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 224
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل