دانش بنیانها سامانه شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی را بومی سازی کردند

در گفت وگو با بی بدیل پرداز مطرح شد؛
بی بدیل پرداز: فناوران در یک شرکت دانش بنیان سامانه شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی را بومی سازی کردند که علاوه بر قابلیت ارائه تصویر 3 بعدی از آناتومی بدن انسان، بروز عوارض را در صورت اشتباه جراح نشان میدهد.
دانش بنیانها سامانه شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی را بومی سازی کردند

گلشید رسایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به ساخت «سیمولاتور جراحی لاپاروسکوپی» توسط فناوران این شرکت، درباره ی این شبیه ساز توضیح داد و اظهار داشت: این دستگاه یک شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی با قابلیت ثبت عملکرد کاربر و ارائه گزارش پیشرفت است که از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است.
مسؤول امور بین الملل و آموزش شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا اضافه کرد: سخت افزار سامانه، شرایط هندسی و فضایی مشابه شرایط جراحی لاپاروسکوپی را فراهم می آورد و دسته ابزارهای جراحی، پدال های الکتروسرجری و تصویری بازسازی شده از شرایط واقعی جراحی لاپاروسکوپی را در اختیار کاربر قرار می دهد. نرم افزار سامانه نیز در ارتباط همزمان با سخت افزار، محیط جراحی لاپاروسکوپی را به لحاظ مهندسی شبیه سازی کرده و برمبنای عملکرد کاربر در تعامل با سخت افزار و دسته های ابزارهای جراحی و پدال های الکتروسرجری، واکنش نشان داده و رفتار ارگان مورد جراحی را شبیه سازی می کند.
رسایی در ادامه اشاره کرد: نرم افزار این سامانه علاوه بر محیط شبیه سازی شده جراحی لاپاروسکوپیک کله سیستکتومی، فرایندهای استانداردی را برمبنای استاندارد میستلز برای آموزش جراحی لاپاروسکوپی طراحی نموده و فضاهای سه بعدی لازم و فرایندهای آموزشی استاندارد را در ۴ محیط مختلف و طی فرایندهای متفاوت مورد ارزشیابی قرار می دهد.
وی ضمن بیان این مطلب که این سامانه در آموزش روش های جراحی لاپاروسکوپی به رزیدنت های جراحی پیش از شروع عمل روی انسان کاربرد دارد، اشاره کرد: به سبب ملاحظات اخلاقی در خصوص حفظ حقوق حیوانات، این سامانه مقدم بر تمرین عمل روی حیوان مورد توجه قرار گرفته است.
مسؤول امور بین الملل و آموزش این شرکت دانش بنیان افزود: علاوه بر این از آنجائیکه در این سامانه هر کاربر با بهره گیری از اکانت شخصی خود وارد نرم افزار می شود و به تمرین خواهد پرداخت، سامانه قادر می باشد گزارش عملکرد کار و نحوه پیشرفت وی را تهیه و به استاد ناظر بر دوره کارورزی ارائه نماید. هم اکنون در خیلی از کشورهای پیشرفته از این روش برای صدور مجوز شروع جراحی لاپاروسکوپی استفاده می شود. رسایی در ادامه اشاره کرد: از آنجائیکه این نرم افزار ضمن دریافت حرکات کاربر در تعامل با سخت افزار، محیط مجازی و بازخورد آنرا شبیه سازی کرده و کاربر را ارزیابی می نماید، کاربر هیچ نوع دسترسی به منبع اصلی و متن نرم افزار نخواهد داشت. وی همین طور به تشریح قابلیت ها و کارایی نرم افزار این سامانه شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی پرداخت و اضافه کرد: این سامانه قادر می باشد یک تصویر سه بعدی از آناتومی واقعی بدن عرضه نماید و قابلیت تغییر و تنظیم نور، تنظیم زوایای مختلف دوربین، امکان بزرگ نمایی در محدوده خاص و ارزیابی دستگاه از کاراموز با تهیه گزارش عملکرد در فرمت پی دی اف را دارد. مسؤول امور بین الملل و آموزش شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا نمایش بروز عوارض در صورت اشتباهات جراح در استفاده از فشار نامناسب ابزار، کاربری آسان تر نسبت به وسایل قبلی، امکان استفاده وارزیابی در سه مرحله مبتدی، متوسط و پیشرفته، امکان ارائه نحوه جراحی و توضیح آن برای کاربر و امکان به روز رسانی در بخش نرم افزار را از دیگر قابلیت های این سامانه برشمرد. رسایی در آخر اظهار داشت: شبیه سازی عمل جراحی لاپاروسکوپیک کله سیستکتومی مشتمل بر سه مرحله، یک، دایسکت کردن کیسه صفرا و اتصالات آن و برش سیستیک داکت و شریان مربوطه، دو، قابلیت کنترل موقعیت دوربین و نمایش اناتومی و تکسچر واقعی در حالت پیشرفته است.

زمان: 17:46:23
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 386
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل