پیش گیری از کشتار کوسه ها با روش زیست سازگار محققان ایرانی

تولید ماده پركاربرد در صنایع آرایشی با فناوری بومی؛
بی بدیل پرداز: متخصصان یک شرکت دانش بنیان با بهره گیری از فناوری بومی توانستند ماده اسکوالن را به عنوان یکی از ترکیبات پرکاربرد در صنایع آرایشی، بهداشتی تولید و آنرا جایگزین کشتار کوسه ها کنند.
پیش گیری از کشتار کوسه ها با روش زیست سازگار محققان ایرانی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، اسکوالن یک ترکیب آلی است که از چربی طبیعی به دست می آید و بطور عمده بر روی پوست وجود دارد. این ماده در عرصه های مختلف از گرید آرایشی و بهداشتی تا دارویی کاربرد دارد و عمدتا از بدن کوسه استخراج می شود. متخصصان شرکت دانش بنیان رویان دارو پیشرو ایرانی ها توانسته اند این ماده پرکاربرد را با تاکید بر فناوری بومی و از منابع سازگار با محیط زیست استخراج و فرآوری کنند.
محمود ابراهیمی، مدیرعامل این شرکت ضمن اشاره به فعالیتهای این شرکت دانش بنیان در حوزه خلق توسعه و به کارگیری دانش و فناوری گیاهان دارویی، به اهداف این مجموعه فناور پرداخت و اظهار داشت: گسترش و کاربرد اختراع، نو آوری و تجاری سازی نتایج، تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و یا خدمات در عرصه فناوری های برتر یا فناوری های با ارزش افزوده بالا در عرصه گیاهان دارویی در کشور را از مهم ترین اهداف شرکت رویان دارو پیشرو ایرانی ها است.
این فعال فناوری، اسکوالن دوست دار محیط زیست را محصول دانش بنیان این شرکت معرفی و بیان نمود: نخستین بار شرکت فایزر تحت عنوان N۵۹ در بازار آنفلوانزا از این ماده استفاده کرد، با ایده ای که از شرکت فایزر گرفتیم کار استخراج این ماده را به روش نوآورانه انجام داده و برای بیماران کووید مصرف کردیم که درگیری های ریه را با عنایت به خواص ضدالتهابی خیلی خوبش، کم کرد و این مورد منجر به کاهش تعداد بیماران نیازمند بستری شد.
وی با بیان اینکه این ماده هم اکنون برای بیماران قلبی، عروقی و دیابتی نیز استفاده می شود، اضافه کرد: این ماده خواص گوناگون دارویی دارد به صورتی که از کلسترول و چربی و قند خون جلوگیری می کند و انسداد عروق را از بین می برد.
ابراهیمی با بیان اینکه اسکوالن موجود در بازار ایران، از منابع حیوانی به دست می آید و واراداتی است، افزود: این ماده از کشورهای دارای کوسه مانند اندونزی و کانادا وارد می شود؛ این در شرایطی است که ما برای استخراج این ماده، از منبع گیاهی استفاده و منبع حیوانی را به منبع گیاهی بومی که در داخل کشور وجود دارد تبدیل نموده ایم.
مدیرعامل رویان دارو پیشرو ایرانی ها اضافه کرد: این اسکوالن دوست دار محیط زیست بوده و نیازی به کشتار کوسه ها نیست و توانسته ایم همان ماده را با همان کیفیت از منبع گیاهی به دست آوریم.
این فعال حوزه دانش بنیان ضمن اشاره به واردات یک میلیون دلاری اسکوالن اظهار داشت: این ماده در بازار فرم های مختلفی دارد و از آن بعنوان مکمل های غذایی و یا در عرصه پوست استفاده می شود اما با کاربری بوجود آمده توسط تیم ما این ماده برای نخستین بار برای بیماران کرونا، آنفلوانزا، بیماران قلبی و عروقی و همین طور بیماران دیابتی معرفی شده است.
ابراهیمی ضمن اشاره به توانمندی در تامین نیاز داخلی اظهار داشت: از آنجاییکه دانش فنی را بطور کامل در اختیار داریم با دریافت مجوزهای لازم و اختصاص بودجه مناسب برای تولید می توانیم نیاز بازار را پوشش دهیم و حتی امیدواریم قدم های بلندی برای صادرات برداریم.


منبع:

زمان: 09:15:28
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 257
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل