حضور فعال ایران در اجلاس کمیته فناوری نانو سازمان استانداردسازی

بی بدیل پرداز: بیست و ششمین اجلاسیه کمیته فناوری نانو ایزو با حضور متخصصانی از کشورهای استرالیا، اتریش، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، ایران، ژاپن، ایالات متحده و... بصورت حضوری و مجازی انجام می شود.
حضور فعال ایران در اجلاس کمیته فناوری نانو سازمان استانداردسازی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، طی این اجلاسیه که بر تعیین اولویت ها، حل چالش ها و پیشبرد پروژه های استانداردهای بین المللی تمرکز داشت، متخصصان ایرانی بصورت مجازی در نشست های کارگروه های تخصصی حضور یافته و سه استاندارد بین المللی در دست تدوین با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس مورد بحث و بررسی اعضای ایزو قرار گرفت.
استاندارد با موضوع ماسکهای نانویی یکی از استانداردهای در دست تدوین با مسئولیت ایران است که در این اجلاسیه ارائه شد و پس از رای گیری اعضای ایزو، مصوب شد که به مرحله بعدی پروسه تدوین استاندارد ارسال شود. پیشنهاد استاندارد دیگر با مسئولیت ایران با موضوع نانوامولسیون ارائه شده و بعد از پاسخ دهی مسئول پروژه به کامنت های متخصصان و اعضای ایزو، وارد مرحله بعدی از مراحل تدوین شد.
همچنین استاندارد قبلی پیشنهادی ایران با موضوع تعیین خاصیت های نانوکلی که قبلا در این کمیته تدوین و انتشار یافته بود، باردیگر و بعد از اجماع اعضا، مورد تایید مجدد قرار گرفت. علاوه بر این، متخصصان کشورمان در بررسی استانداردهای درحال تدوین که توسط سایر کشورها پیشنهاد شده بود، مانند استانداردهای گرافن و مواد دوبعدی، نانوکودها، نانوحسگرها، برچسب گذاری محصولات نانو، طی جلسات داخلی برگزار شده، نظرات و پیشنهادات خودرا به سازمان ایزو ارسال کرده بودند.
در نشست روز پایانی در مصوبات این اجلاسیه نیز، از کوشش های علی بیت الهی، رییس اسبق کمیته ملی استاندارد نانو بابت سال ها مشارکت و فعالیت در تدوین استانداردهای بین المللی نانو قدردانی گردید.
تاکنون ۱۰۶ استاندارد در بخش های مختلف نانو در ایزو انتشار یافته است که کشورمان با پیشنهاد ۱۲ استاندارد در جایگاه چهارم فعال ترین اعضای ایزو قرار دارد. تدوین استانداردهای بین المللی بطور معمول دو تا سه سال زمان می برد. اساس تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به عنوان عضو ناظر عضویت دارند.


منبع:

زمان: 12:35:13
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 256
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل