راه اندازی بزرگترین شبکه علمی حل مساله کشور توسط بسیج

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی:
به گزارش بی بدیل پرداز، رئیس سازمان بسیج علمی پژوهشی بسیج از راه اندازی بزرگترین شبکه حل مساله کشور توسط این سازمان آگاهی داد و اظهار داشت: این شبکه برای رفع گلوگاه های فناورانه ایجاد می شود.
راه اندازی بزرگترین شبکه علمی حل مساله کشور توسط بسیج

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از مهر، بسیج به عنوان یکی از سازمان های قدیمی و مردمی جمهوری انقلاب اسلامی ایران همیشه اهتمام داشته نقشی کارساز در جامعه و حل مشکلات مردم و دولت ایفا کند و باتوجه به پر رنگ تر شدن نقش علم و فناوری در دنیای امروز، بسیج اهتمام دارد دراین زمینه نیز پیشرو باشد و با بوجودآوردن یک شبکه علمی در حقیقت یک جهاد علمی انجام دهد.
در همین راستا روح الله رضوی نژاد، رییس سازمان بسیج علمی، پژوهش و فناوری بسیج درباره ی نقش این سازمان درباره ی جهاد علمی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از خصوصیات بسیج آنست که شامل افرادی می شود که ذیل سازمان آن سازماندهی شده اند و یا ذیل سازمان نیستند و به عبارتی عضو جمعی هستند یا همانطور که رهبر جمهوری اسلامی ایران می فرمایند بسیج در حقیقت خود مردم است. همین طور اقشاری که در بسیج حضور دارند همچون چند ۱۰ هزار استاد و بیش از چند صدهزار دانشجو که ذیل این سازمان فعالیت می نمایند، بسیج جامع پزشکی و بسیج جامع صنعتی و بطور کلی خیلی از اقشار دانشور دیگر در این سازمان حضور دارند و وسعت این شبکه به صورتی تا بالاترین درجات نخبگی و به بیان دیگر تا پیشرفته ترین مرکز تحقیقاتی کشور گسترده شده و به صورتی بزرگترین شبکه علمی حل مسئله کشور است.
وی در ادامه اضافه کرد: در بحث مرجعیت علمی و تحقق جامعه نوین اسلامی این شبکه می تواند بهترین و گسترده ترین بستر برای اجرای جهاد علمی باشد برای اینکه وسعت لازم را دارد و می تواند همه ظرفیت علمی مجموعه انقلاب اسلامی را پای حل مسائل بگذارد و این امر می تواند جهاد علمی را بوجود آورد. البته نکته دوم که درباره ی شبکه مذکور می توانم مطرح کنم موضوعی است که چند روز پیش نیز رهبر جمهوری اسلامی ایران در بازدید از نمایشگاه هوافضا فرمودند؛ موقعی که علم با ایمان همراه می شود، معجزه می کند.
به گفته رضوی نژاد بسیج به مفهوم مردمی است که مؤمن و متعهد به انقلاب اسلامی هستند بدین جهت این علم در کنار ایمان می تواند منشأ تحولات بزرگی شود و در سایه مرجعیت این جهاد علمی، تحقق تمدن نوین اسلامی که آرمان انقلاب اسلامی است را نیز رقم بزند.
بسیج می تواند گلوگاه های فناورانه را برطرف کند
او در پاسخ به سوال مهر درباره ی فعالیت بسیج درباب کاربرد فناوری ها در حل مسائل کشور اظهار داشت: یکی از خصوصیات این شبکه گستردگی آنست. وظیفه بسیج، بسیج کنندگی است یعنی اگر ما بتوانیم این شبکه و ظرفیت آنرا در خدمت مسائل فناورانه ای بیاوریم که کارفرمایان تحقیقاتی شامل خصوصی و ودولتی دارند و آنرا هم افزا نماییم، اتفاقات بزرگی رقم می خورد.
رضوی نژاد اضافه کرد: دراین زمینه اهتمام می نماییم با بهره گیری از زمینه های مختلف، کارفرمایان تحقیقاتی مختلف را شناسایی نماییم که با گلوگاه های فناورانه روبرو شده اند و آنها را به عنوان مسئله در بستر شبکه میلیونی مطرح نماییم.
به گفته رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری بسیج، در همین شبکه تیم های مختلفی راهکار هایی برای برطرف نمودن این گلوگاه ها ارائه می کنند. خیلی از اوقات این تیم ها همدیگر یا کارفرما را نمی شناسند. گاهی اوقات نیز هم افزایی این تیم ها و اتصالشان با کارفرما و گاهی حمایت های مالی و معنوی اولیه ای که از آنها انجام می گیرد، می تواند مسئله را در بازه حداقلی و با کمترین هزینه ها حل کند. البته مصادیق این امر بسیار زیاد است.
او در این زمینه توضیح داد: در عرصه های فناورانه از حوزه پزشکی و سلامت تا حوزه های فنی و مهندسی و حتی حوزه های نرم مانند علوم انسانی و علوم پایه تحقیقات زیادی انجام شده و مصداق های زیادی از این امر وجود دارد.
بزرگترین شبکه حل مسئله کشور معرفی می شود
وی از برگزاری برنامه تبیینی معرفی بزرگترین شبکه حل مسئله کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این برنامه ۳ بخش دارد. یک بخش هدف این شبکه را تبیین می کند که به صورتی نشان میدهد ما برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی و مرجعیت علمی نیاز به جهادعلمی داریم که سازمان بسیج علمی کشور با شبکه عظیم خود این امر را عنوان هدف اصلی خود در نظر گرفته است.
رضوی نژاد درباره ی ۲ بخش دیگر اظهار داشت: در بخش دوم ظرفیت شبکه علمی معرفی می شود که اقشار مختلفی را معرفی می کند که شامل بیش از ۲۰ قشر همچون جامعه بسیج اساتید و یا بسیج دانشجویی، بسیج جامعه پزشکی و بسیج فرهنگیان را در برمی گیرد.
وی با اشاره به بخش سوم این برنامه گفت: نمایشگاهی از مصادیق به ثمر نشسته شبکه مذکور برگزار می گردد تا حدود ۳۵۰ مصداق از استانهای مختلف و از ظرفیتهای مردمی در آنجا به معرض نمایش گذاشته شده است.
به گفته رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری بسیج این شبکه فقط موضوعات و چالش های مطرح شده را حل نمی نماید. او در این زمینه اضافه کرد: باید بگویم غیر از گلوگاه های فناوری یا مسائلی که از طرف کانال کارفرمایان در شبکه قرار می گیرد، ایده هایی که از خود شبکه منتقل می شود نیز وجود دارند.
وی اضافه کرد: به بیان دیگر ایده هایی از سراسر کشور به سازمان بسیج علمی کشور منتقل و خروجی ایده شأن را مطرح می کنند تا مشکلی حل شود. گاهی اوقات اتصال ایده ها به صاحبان مسئله یا دریافت پشتیبانی از سازمان بسیج علمی چه بصورت معنوی یعنی آماده کردن بستر اجرای کار یا حمایت مالی از این جنس خواهد بود و می توان محصولات به ثمر نشسته در عرصه های مختلف همچون کشاورزی را در این برنامه و تا ۱۲ آذر مشاهده کرد.
مردمی کردن علم و فناوری در گام دوم انقلاب
وی درباره ی کارآمدی شبکه مذکور به مهر اظهار داشت: هم اکنون برخی کارفرمایان در کشور به سراغ شبکه سازی می روند و شبکه های کوچک و محدودی با هزینه های بالا ایجاد می شود اما ما در شبکه عظیم با استقبال گرم پذیرای آنها هستیم.
وی در ادامه اضافه کرد: مردمی کردن علم و فناوری بسیار اهمیت دارد و پرداختن به آن در گام دوم انقلاب بسیار مهم است. اگر ما بخواهیم قدرت داشته باشیم و بتوانیم حرف حق انقلاب اسلامی را بیان نماییم باید به این حوزه بطور جدی بپردازیم.
رضوی نژاد اظهار داشت: نکته مهم ظرفیت مردمی است که در انقلاب اسلامی وجود دارد و در دفاع مقدس خیروبرکات آنرا دیدیم. در عرصه علم و فناوری نیز این کار می تواند تحولات بزرگی را رقم بزند اما لازمه چنین کاری آنست که سیستم حکمرانی ما یعنی دولتمردان مدیران و سیاستگذاران به این باور برسند و شبکه مردمی عظیم بسیج را بشناسند و هم کارفرمایان تحقیقاتی مختلف به این بستر توجه نمایند.


منبع:

زمان: 14:07:55
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 322
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: پیشرفت , سیستم , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل