سد دانش داخلی در مقابل واردات پوشش های دوجزئی نانوساختار

كاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی؛
به گزارش بی بدیل پرداز، فعالان یک شرکت دانش بنیان با تاکید بر خصوصیت های فناوری نانو، موفق به بومی سازی پوشش های دوجزئی شدند که به صورت گسترده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.
سد دانش داخلی در مقابل واردات پوشش های دوجزئی نانوساختار

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امیر شیخ بهایی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهبود صنعت مهان ضمن اشاره به فعالیت این مجموعه در حوزه محصولات و خدمات مهندسی و پوشش دهی سطح اظهار داشت: پوشش های دو جزئی حاوی نانوذرات سرامیکی با قابلیت مقابله با شرایط خاص خوردگی و سایش یکی از محصولات دانش بنیان این شرکت است که در صنایع نفت، گاز پالایش، پتروشیمی، فولاد و... به کار می آید.
وی ضمن اشاره به تأمین نیاز فعالان صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد به محصولات پوشش دهی سطوح با تولید داخل و بی نیازی از واردات اظهار داشت: محصولات وارداتی مشابه، دارای عمر مفید کم تری بوده و قابل قیاس با نمونه تولیدی در این مجموعه نیست. در واقع با عنایت به روند انجام شده روی این محصول از حیث کارامدی، کیفیت و عمر مفید مشابه داخلی و خارجی ندارد.
این فعال فناور با بیان اینکه بهبود صنعت مهان توانسته است برای ۲۰ متخصص به صورت مستقیم و برای ۶۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد نماید، اضافه کرد: بهبود صنعت همچون شرکتهای مستقر در شهرک علمی، تحقیقاتی اصفهان است که به صورت تخصصی در حوزه مهندسی سطح و تولید پوشش های صنعتی، فلزی سرامیکی و کامپوزیتی فعالیت دارد.
شیخ بهایی ضمن اشاره به صرفه جویی حاصل از تولید پوشش های دوجزئی نانوساختار اظهار داشت: بر مبنای آمارهای غیر رسمی که از یکی از صنایع کشور اعلام شده، میزان واردات این حوزه بیشتر از دو میلیون دلار است. این میزان صرفا در ارتباط با بخشی از صنایع بوده و از تمام صنایع اطلاع دقیقی در دست نیست. البته از نظر مشخصات، محصولات وارداتی قابل قیاس با نمونه تولیدشده نیست.
مدیرعامل بهبود صنعت، با بیان اینکه روند تحقیق و توسعه برای ساخت این محصول دانش بنیان حدود چهار سال به طول انجامیده است، اضافه کرد: نخستین نمونه صنعتی طی شش ماه گذشته آماده سازی و تحویل صنعت شده است. بعد از دریافت تاییدیه های میدانی لازم یکی از صنایع بابت این مورد در گام اول درخواست قطعی در حدود ۲۰ میلیارد تومان بود این مورد صرفا در ارتباط با یکی از صنایع بوده و در صورت ادامه روند با عنایت به اینکه فروش محصولات شرکت اخیرا عملیاتی شده است، پیشبینی می شود این عدد دست کم ۱۰ برابر بیش تر شود و به عدد دو هزار میلیاردریال برسد.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به ابتکارات و خلاقیت های صورت گرفته میتوان گفت در فاز صنعتی و نمونه های بزرگ، این پوشش برای نخستین بار در دنیا در فاز عملیاتی تولید می شود و با عنایت به تخصص و اشراف متخصصان این شرکت نسبت به رقبای خارجی، این محصول با عنایت به عدم وجود مشابه دیگر، می تواند در بازارهای اروپایی حرف های جدی برای گفتن داشته باشد.
شیخ بهایی، کشورهای حوزه خلیج فارس را با عنایت به بازار گسترده صنایع نفت و گاز از اهداف صادراتی این شرکت برشمرد و اظهار داشت: در گام بعدی با تسلط بر بازارهای داخلی، قطعا برنامه صادراتی در این خصوص به شکل جدی دنبال خواهد شد و این شرکت در نظر دارد طی سالجاری و با عنایت به زیرساخت موجود، تقاضای قطعی را تحقق ببخشد و در گام بعدی و با توسعه زیرساخت، ظرفیت تولید و صادرات را افزایش دهد.


منبع:

زمان: 14:09:30
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 226
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل