ایجاد خط جدید همکاری ایران و اندونزی بر اساس توانمندی فناورانه

معاون علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛
به گزارش بی بدیل پرداز، معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: توانمندهای فناورانه جمهوری اسلامی ایران بخصوص در حوزه سلامت و ظرفیتهای صنعتی موجود در اندونزی، زمینه ساز شکل گیری خط جدیدی در روابط دو کشور شده است.
ایجاد خط جدید همکاری ایران و اندونزی بر اساس توانمندی فناورانه

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آیین گرامیداشت هفتاد و هشتمین سالگرد استقلال اندونزی با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران برگزار گردید.
دهقانی در این مراسم ضمن تبریک روز ملی اندونزی به مردم این کشور، اظهار داشت: خوشبختانه روابط دو کشور با گذشت بیشتر از هفت دهه، همواره توام با دوستی، همکاری، احترام و درک متقابل بوده است و ارتباط میان مردم دو کشور بزرگ ایران و اندونزی ریشه در تاریخ دارد. قرن ها پیش، مردم دو کشور بواسطه دین مبین اسلام پیوندهای عمیقی با یکدیگر برقرار نمودند و دو ملت بزرگ مسلمان ایران و اندونزی در طول سده های گذشته این تعاملات را به خوبی حفظ نموده اند.
وی ضمن اشاره به نقش و جایگاه برجسته جمهوری اندونزی بعنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان منطقه جنوب شرق آسیا اظهار داشت: اندونزی بعنوان عضو فعال، موثر و پیشرو سازمان ها و نهادهای مهم بین المللی و منطقه ای نظیر سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی، جنبش عدم تعهد، گروه ۲۰ و دی۸ و آ سه آن از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار می باشد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به سیاست ایران در حوزه همکاری با سایر کشورهای منطقه و جهان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در قالب سیاست خارجی متوازن، هوشمند و پویای خویش، اهمیت ویژه ای برای توسعه مناسبات با کشورهای دوست همچون اندونزی قائل است. خوشبختانه این اراده در دو طرف وجود دارد و مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی، مصمم به ایجاد بسترهای لازم و تمهیدات مورد نیاز جهت توسعه مناسبات در زمینه های مختلف با نگاه راهبردی هستند.
دهقانی به همکاری و تعامل ایران و اندونزی بعنوان یکی از سیاست های دولت سیزدهم اشاره نمود و اضافه کرد: نمونه بارز این اراده سیاسی، سفر اخیر دکتر رئیسی، رئیس جمهور ایران به جاکارتا به دنبال دعوت جناب آقای جوکو ویدودو، همتای اندونزیایی ایشان است که نقطه عطفی در روابط دوجانبه دو کشور و سرآغاز فصل جدیدی از روابط دو ملت بزرگ ایران و اندونزی محسوب می شود؛ در کنار جایگاه دو کشور در دو منطقه سوق الجیشی غرب و شرق آسیا، اشتراکات فرهنگی – تمدنی و ظرفیتهای قابل توجه همکاری در زمینه های مختلف و همینطور الزامات جدید نظام بین الملل، نویدبخش گشایش فصل نوینی از روابط دو کشور بر اساس احترام و درک متقابل است.

یک میلیارد دلار تبادلات اقتصادی ایران و اندونزی
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در مناسبات دوجانبه به دنبال تعمیق همکاری ها در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، انرژی، علمی و فناوری، فرهنگی، پارلمانی و امنیتی هستند، اضافه کرد: حجم روابط تجاری میان دو کشور به حدود یک میلیارد دلار رسیده است. خوشبختانه زمینه های همکاری دو کشور، طیف وسیعی از موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همینطور جهان اسلام را در بر گرفته و رایزنی های مستمر طرفین در این موضوعات ادامه دارد.
وی با تکیه بر لزوم وحدت کشورهای اسلامی، اظهار داشت: اهتمام به معرفی اسلام حقیقی در جهان، مقابله با افراط گرایی و اسلام هراسی و پشتیبانی از منافع مسلمانان در جهان همچون ملت مظلوم فلسطین، از نقاط وصل و اشتراکاتی است که سیاست خارجی دو کشور را در یک مسیر قرار می دهد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، حوزه علم و فناوری را یکی از اصلی ترین محورهای همکاری ایران و اندونزی دانست و اضافه کرد: به صورت مشخص در حوزه علم و فناوری فرصت های بی بدیلی برای همکاری دو کشور فراهم است. توانمندهای فناورانه جمهوری اسلامی ایران بخصوص در حوزه سلامت و ظرفیتهای صنعتی موجود در اندونزی، زمینه ساز شکل گیری خط جدیدی در روابط دو کشور شده است بگونه ای که روسای محترم جمهور ایران و اندونزی شخصا پیگیر اجرایی سازی توافقات این حوزه هستند و امیدوارم با جدیت هر دو طرف شاهد اثرات و پیشرفت های بزرگی در جهت منافع ملی هر دو کشور باشیم.
دهقانی افزود: استفاده از ظرفیت مراکز علمی و تحقیقاتی دو طرف و برنامه تبادل متخصصان باید با قوت پیگیری شود تا دانشمندان ایرانی و اندونزیایی بعنوان پل هایی هوشمند، ارتباط دو کشور را هم به لحاظ فناوری و نوآوری و هم از منظر اقتصاد بنیان مستحکم تر از پیش نمایند.
وی با بیان اینکه کمک به تقویت صلح و ثبات در منطقه و جهان و تقویت چندجانبه گرایی رویکرد مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به شمار می آید، اضافه کرد: در این خصوص از حمایت پرارزش اندونزی بخصوص در دوره عضویت در شورای امنیت در حفظ برجام و همکاری سازنده دو کشور در دیگر نهادهای بین المللی تقدیر و بر عزم راسخ مردم و دولت ایران برای تقویت همکاری ها با اندونزی در زمینه های مختلف در جهت تأمین منافع دو ملت تاکید می کنم.
تقویت همکاریهای دو کشور مبتنی بر اشتراکات ملت ها
رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران هم در این مراسم ضمن اشاره به اشتراکات گسترده و عمیق فرهنگ، تاریخی و اقتصادی دو کشور ایران و اندونزی اظهار داشت: اشتراکات و روابط عمیق فرهنگی و تاریخی ایمابین ایران و اندونزی طی این سالها به مشارکتی پویا در قسمت های مختلف شامل تجارت، فرهنگ، آموزش و تبادلات مردمی تبدیل گشته است.
وی با بیان اینکه همکاریهای دو دولت هنوز جزء مهم و اساسی روابط دو جانبه فیمابین است، افزود: به صورت فعال در بحث و مذاکرات دیپلماتیک جهت حل چالش ها و بهره وری از فرصتها بر پایه احترام و درک ملل تاکید کرده ایم.
یولیانتورو اظهار داشت: دیدار رئیس جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران از اندونزی در ماه می گذشته خود گواهی بر تعهد دو کشور بر ارتقای همکاریهای دو جانبه فعلی خود به سطحی بالاتر بوده است. رهبران هر دو کشور متعهد به تقویت همکاریهای دو جانبه بخصوص در رسته های بهداشت، علوم و فناوری هستند.
سفیر ایران در اندونزی، همکاری بین مجالس دو کشور را یکی دیگر از زمینه های تمایل همکاری دو کشور دانست و اظهار داشت: دو کشور در طول سالها در زمینه تبادل تجارب قانونی و ارتقای تعاملات در زمینه های مورد علاقه دو طرف، کارهای مفیدی انجام داده اند. همکاریهای بین مجالس دو کشور، نه تنها سبب تقویت روابط سیاسی می شود، بلکه تضمینی است که صدای مردم ما در بالاترین سطح شنیده شود.

زمان: 08:27:25
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 367
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , پیشرفت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل