روش استفاده از مشوق های مالیاتی برای اشخاص حقیقی فعال در سکوهای داخلی

به گزارش بی بدیل پرداز، هیات وزیران در جلسه 31 خردادماه سال جاری به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و وزارت امور اقتصادی و به استناد بند «د» تبصره شش ماده واحده قانون بودجه سال جاری بخشنامه اجرایی بند مذکور را تصویب کرد. بر این اساس مشوق های مالیاتی صرفاً به درآمد آن دسته از اشخاص حقیقی تعلق می گیرد که تا انتهای سال گذشته فاقد پرونده مالیاتی برای کسب وکار فعال در سکوی داخلی باشد.
روش استفاده از مشوق های مالیاتی برای اشخاص حقیقی فعال در سکوهای داخلی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، طبق ماده دو این بخشنامه سکوی داخلی مورد تایید وزارت باید شرایط زیر را داشته باشد:
۱_ امکان گزارش گیری و ارائه اطلاعات معاملات و انجام کارهای اقتصادی توسط کسب و کارهای اشخاص حقیقی در سکو را بصورت برخط داشته باشد.
۲_ نسبت به احراز هویت کسب و کارهای اشخاص حقیقی فعال در سکو بوسیله تلفن همراه و کد ملی اقدام نماید.
۳_ امکان اعلام لیست کسب و کارهای اشخاص حقیقی که میزبانی می کند را داشته باشد.
۴_ امکان اعلام درآمد کسب و کارهای اشخاص حقیقی را داشته باشد.
تبصره یک: معاملات انجام شده در بستر سکوی داخلی که درگاه پرداخت نداشته باشد منوط به تحویل کالا و دریافت وجه بوسیله شرکت ملی پست، کاروران یا سایر ارائه دهندگان خدمات تحویل کالای مورد تایید وزارت و در صورتیکه بهای کالا یا خدمات به حساب سکوی داخلی واصل واریز شود و بعد از کسر کارمزد سکو به حساب فعالان کسب وکار واریز شود مشمول مشوق های موضوع این بخشنامه است.
تبصره دو: وزارت ارتباطات می تواند دستورالعمل اجرای این ماده را ظرف ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ این بخشنامه تهیه و ابلاغ کند.
طبق ماده سه، کلیه سکوهای داخلی که دارای شرایط ماده دو این بخشنامه بوده و متقاضی احراز شرایط ماده مذکور و گرفتن تاییدیه هستند موظف می باشند در درگاهی که توسط وزارت ارتباطات معرفی می شود ثبت نام کند. این وزارتخانه موظف است لیست سکوهای داخلی مورد تایید را حداکثر تا ۱۵ مردادماه بصورت عمومی منتشر کند. لیست مذکور بصورت ماهانه به روزرسانی می شود.
وظایف سکوهای داخلی
طبق ماده چهار بخشنامه سکوهای داخلی دو وظیفه دارند نخست آنکه مشخصات اشخاص حقیقی که تا انتهای سال ۱۴۰۱ دارای کسب وکار در سکوهای داخلی بوده اند را ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه و مشخصات سایر اشخاص حقیقی از شروع سال جاری کسب وکار خودرا در سکوهای داخلی شروع می کنند را ظرف یک ماه بعد از شروع فعالیت بصورت برخط به سازمان اعلام و بروز رسانی کند. دوم آنکه اطلاعات مربوط به درآمد ناشی از کسب وکار اشخاص حقیقی در سکوهای داخلی در سالهای ۱۴۰۱ و قبل آنرا به تفکیک هر سال ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه و میزان درآمد سال جاری را حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ در قالبی که توسط امور مالیاتی اعلام می شود به این سازمان ارسال نماید.
نحوه استفاده از مشوق های مالیاتی
طبق ماده پنج بخشنامه مذکور مشوق های مالیاتی موضوع این بخشنامه فقط به درآمد آن دسته از اشخاص حقیقی تعلق می گیرد که تا انتهای سال گذشته فاقد پرونده مالیاتی برای کسب وکار فعال در سکوی داخلی باشد و درآمد آنها ناشی از کسب وکار در سکوهای داخلی دارای شرایط ماده دو این بخشنامه باشد.
تبصره: اشخاص حقیقی که بصورت همزمان دارای درآمد ناشی از کسب وکار در سکوهای داخلی و خارج از سکوهای داخلی باشند چنانچه بابت فعالیت خارج از سکوهای داخلی دارای پرونده مالیاتی باشند در صورتی می توانند بابت درآمدهای ناشی از کسب وکار در سکوهای داخلی از مشوق های مالیاتی این بخشنامه بهره گیرند که اولا کارهای آنها در سکوی داخلی و خارج از آن بصورت منفک، مستقل و در محل های مجزا انجام شده باشد دوم آنکه صورت حساب های فروش صادره هر کدام از فعالیت ها بر طبق نشانی مجزا و برخط صادر شده باشد و سوم آنکه درآمدهای مربوط به کسب وکار در سکوهای داخلی در اظهارنامه و پرونده مالیاتی قبلی آنها منظور نشده باشد.
طبق ماده شش، اشخاص حقیقی دارای کسب وکار در سکوهای داخلی که تا انتهای سال گذشته فاقد پرونده مالیاتی بودند با درخواست خود یا حسب اطلاع رسانی سازمان برای برخورداری از مشوق های مالیاتی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ موظفند پروسه ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی کسب وکار اینترنتی خودرا در پنجره واحد مالیاتی تکمیل و نسبت به تصمیم اظهارنامه در موعد مقرر اقدام نمایند.
همین طور بر طبق ماده ۷، مشوق های مالیاتی موضوع این بخشنامه در صورتی به درآمد ناشی از کسب وکار در سکوهای داخلی تعلق می گیرد که بهای کالا و خدمات ارائه شده بوسیله سکو بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از مشتریان دریافت و بعد از کسر کارمزد سکو به حساب فعالان کسب وکار واریز می شود.
منبع:

زمان: 10:52:15
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 584
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل