همکاری کلان دانشگاه و صنعت برای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری

معاونت علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛
بی بدیل پرداز: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دانشگاه صنعتی شریف و یک شرکت سرمایه گذاری با هدف توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری توافق نامه همکاری امضا کردند.
همکاری کلان دانشگاه و صنعت برای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در آیین امضای این توافق نامه همکاری مشترک، با اشاره به آمادگی این معاونت برای میزبانی و پشتیبانی از توافقات صنعت و دانشگاه در ابعاد بزرگ اظهار داشت: معتقدیم به همان میزان که توافقات بزرگ نیازمند صرف زمان انرژی و هزینه است، تمرکز روی توافقات کوچک نیز زمان بر و هزینه خواه است، بر همین اساس، ایجاد توافقات بزرگ را در اولویت قرار داده ایم بطوریکه معاونت علمی، بخش عمده ای از تمرکز و سیاست کلی خودرا روی تشکیل همکاریهای بزرگ قرار داده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به این که راه اندازی شرکت های بزرگ پیشران های اقتصاد دانش بنیان یک سیاست مهم و راهبردی در دوره فعلی معاونت علمی است، اضافه کرد: این همکاری سه جانبه نیز از جنس همکاریهای کلان و بزرگ است و مورد حمایت ویژه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری قرار دارد.
دهقانی، با اشاره به اینکه دو برند بزرگ و صاحب نام، یکی در حوزه علم و دانش و دیگری در صنعت امروز به یکدیگر متصل شده اند تازنجیره های ارزش را به تکامل برسانند، عنوان کرد: دانشگاه صنعتی شریف یک برند یکتا در بین دانشگاه های جهان است و شاید آن طور که باید و شاید، قدر این گوهر علمی را ندانیم اما این دانشگاه، در کانون توجه جهان قرار دارد. نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته ای که هریک سهمی از حرکت چرخ های توسعه و اقتصاد کشور بر عهده دارند نشان دهنده اهمیت بالای این دانشگاه به عنوان یک ظرفیت بزرگ دانشی است.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر این هلدینگ سرمایه گذاری، مجموعه ای توانمند، صاحب نام منحصر به فرد است که دارای پویایی و توانمندی بسیار بالاست در کنار ضلع حمایتی معاونت علمی می تواند یک اتفاق ویژه را رقم بزند و توفیق این دو مجموعه می تواند انگیزه آفرین و الگویی برای دیگر مجموعه ها و ترغیبشان به شکل دادن همکاری هایی از این دست باشد. اگر غدیر ارزش آفرینی کلان صورت دهد می تواند ضمن جریان سازی و الگوسازی برای دیگران، برای مردم نیز حاوی ثمرات و برکات فراوان باشد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تأکید بر اینکه باید رسوخ دانش و فناوری به صنایع بزرگ، شکل تازه ای از اقتصاد را ترسیم کند، اضافه کرد: برون رفت از وضعیت فعلی و ارتقای اقتصاد یک فرض واجب است و ورود دانشگاه شریف و این هلدینگ به این حوزه نشان از هوشمندی دست اندرکاران این دو مجموعه دارد. فناوری ظاهر و نتایج بسیار خوبی دارد اما رسیدن به نتایج مطلوب، نیازمند ممارست، صبوری و دوراندیشی است. در این راه نباید انگیزه ها کم رنگ شود و حمایت های لازم، به شکل مستمر و پایدار صورت بگیرد، این امر نیازمند درایت، بلندنظری است. مسئولان این طرح، باید بدانند که این طرح ها زمان بر است، اما در نهایت شیرین و ثمربخش خواهد بود.
گامی برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری
در این توافق نامه حل مسائل صنعتی و توسعه رویکرد نیاز محوری در کارهای پژوهشی و فناورانه مورد هدف قرار گرفته است. همین طور توسعه منابع انسانی و نیروهای دانشی در کنار پشتیبانی از توسعه شرکت های دانش بنیان و رفع نیازمندی های آنها از دیگر محورها و رویکرد های این توافق نامه همکاری است. همین طور با هدف مؤثر ساختن یافته های پژوهشی و فناوری و خلق ارزش بوسیله توسعه تعاملات صنعت و دانشگاه، از دیگر محورهای کلیدی این توافق نامه سه جانبه محسوب می شود.
یکی دیگر از محورهایی که در شمار اولویت های این توافق نامه سه جانبه قرار دارد، ایجاد زیرساخت های فیزیکی برای توسعه زیست بوم نوآوری است.
اما تسهیل تامین مالی و سرمایه گذاری در شرکتهای فناور؛ ۸-۱- مشارکت در تعریف و پشتیبانی از طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری و همین طور مشارکت در تجاری سازی طرح های دانش بنیان از دیگر محورهای این توافق نامه محسوب می شود.
این توافق نامه مقرر است با همکاری سه طرف ضمن پشتیبانی از تکمیل، توسعه و ثبت اختراعات، ارزش گذاری فناوری و شرکت های خلاق و فناور و برگزاری رویدادهای حوزه نوآوری بصورت مشترک، گامی در راه توسعه فناوری و نوآوری در صنعت بردارد.
معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در این راه متعهد شده ضمن ایجاد فضای استفاده از ظرفیتهای مادی و معنوی این معاونت، در راه تسهیل استفاده از قانون جهش تولید دانش بنیان برای اجرای هر چه بهتر اهداف یاد شده گام بردارد.


منبع:

زمان: 13:00:18
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 303
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل