ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی

با حضور معاون علمی؛
به گزارش بی بدیل پرداز، سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا با حضور معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در یکی از بیمارستان های کشور اندونزی به بهره برداری رسید.
ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد ریاست جمهوری دانش بنیان، در ادامه سفر هیأت ایرانی به کشور اندونزی با حضور روح الله دهقانی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا به بهره برداری رسید.
این ربات جراح می تواند در جراحی های قفسه سینه و حفره شکمی مورد استفاده قرار گیرد. از مزایای آن میتوان به افزایش دقت جراحی، عدم وجود شکاف عمیق در حین جراحی در بدن بیمار، خونریزی کمتر، بهبود سریع تر و دوره نقاهت کوتاه تر بیمار اشاره نمود. همینطور علیرغم این ربات، جراح احتیاج به پوشیدن لباس استریل جهت انجام عمل را ندارد و می تواند بدون قرار گرفتن در اتاق جراحی و به دور از گازهای بیهوشی و عفونت های خطرناک به کار خود بپردازد.
این سامانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ بخش اول عبارت است از یک کنسول کنترل فرآیند جراحی که در اختیار جراح قرار دارد و فرامین حرکتی دستان جراح و فرامین کنترلی از انگشتان و پاهای جراح را دریافت می کند و تصویری زمان حقیقی از موضع جراحی را در اختیار جراح قرار می دهد.
بخش دوم مجموعه تخت جراحی و ربات های جراح و تصویربردار بر بالین بیمار است که حرکات دریافت شده از کنسول جراحی را به صورت زمان حقیقی روی بدن بیمار و در موضع عمل جراحی اعمال می نماید. ارتباط بین دو بخش مذکور به صورت محلی یا از راه اینترنت از راه دور امکان پذیر شده و جراح می تواند عمل جراحی را از شهری به شهر دیگر به انجام رساند.
توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح، حذف لرزش از حرکات دستان جراح، دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونت های موجود در اطاق عمل، ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عمل های طولانی مدت و کاهش جراحات وارد شده به بیمار در انجام جراحی های پیچیده بدون احتیاج به ورود دست جراح به داخل شکم بیمار با استفاده از ابزارهای انعطاف پذیر از مزایای این سامانه به حساب می آید.
ربات جراح ایرانی (سینا) رقیب ربات جراح آمریکایی (داوینچی) است و در اداره ثبت اختراعات آمریکا هم به تأیید و ثبت رسیده است.
به دنبال امضای تفاهمنامه همکاری مشترک ایران و اندونزی توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی، دو دستگاه از ربات جراح سینا را از شرکت سینا خریداری کردند و در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در دو شهر کشور اندونزی به فاصله ۵۰۰ کیلومتر نصب گردید.


منبع:

زمان: 14:34:45
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 377
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل