راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی

به گزارش بی بدیل پرداز معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: ۱۱ مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور افتتاح شد تا علاوه بر تربیت متخصصان، تولید محصولات فناورانه این حوزه رونق گیرد.
راه اندازی 11 مرکز جامع سلول های بنیادی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی و فناوری، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشی بین رشته ای است که اعتلا و رشد آن احتیاج به همکاری متخصصان رشته های متعدد دارد. ازاین رو محققان از حوزه های مختلف از متخصصان بالینی گرفته تا داروسازان، متخصصان علوم پایه پزشکی، مهندسان فنی و مهندسی بافت باید دور هم جمع شوند تا تحقیقات صورت گیرد.
در این مسیر مراکز جامع علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی شدند تا شاهد تجمیع ظرفیت های علمی، نیروی انسانی و تجهیزات فنی و آزمایشگاهی باشیم. ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری از این حرکت حمایت کرد.
این مراکز با حمایت ستاد و مشارکت دانشگاه های مادر وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت در بعضی کلان منطقه ها بوجود آمده اند و بعنوان یکی از مهم ترین ساختارهای منطقه ای توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی فعالیت می نمایند.
تاسیس مراکز جامع علاوه بر این که منجر به رشد علم می شود به افزایش اشتغال متخصصان و دانش آموختگان رشته ها مرتبط می انجامد. هم اکنون ۱۱ مرکز جامع در کشور فعال می باشند.
مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تبریز در سال ۱۳۹۵ و شیراز در سال۱۳۹۶ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری راه اندازی شدند.
همچنین در سالهای ۱۳۹۷ تا اسفند ماه ۱۳۹۹ دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، یزد، مشــهد، ایران، کرمانشاه و پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس تحت حمایت مادی و معنوی ستاد جهت راه اندازی و تجهیز مرکز جامع قرار گرفتند.
همچنین دانشگاه صنعتی شریف هم با تأمین زیرساخت های لازم و با عنایت به پتانسیل های موجود در دانشگاه جهت راه اندازی این مرکز توانست از حمایت های ستاد بهره مند شود.
طبق توافق نامه تاسیس این مراکز بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه های علوم پزشکی، مقرر است ظرف مدت ۳ سال، حداقل پنج دانش آموخته دکتری تخصصی و پسا دکترا مبتنی بر مأموریت منطقه ای تعیین شده برای مرکز پذیرش و تربیت شوند.
همچنین ۳ محصول دانش بنیان و ۳ خدمت بالینی مبتنی بر سلول های بنیادی تولید شوند به نحوی که تاییدیه های لازم را از سازمان غذا و دارو یا معاونت درمان وزارت بهداشت دریافت کنند.
این مراکز همینطور متعهد شده اند، برای جلب مشارکت صنایع دارویی برای همکاری و سرمایه گذاری دو جانبه در تولید، بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان ساخته شده گام بردارند و با شبکه سلول های بنیادی بوجود آمده توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی همکاری مستمر داشته باشند.


منبع:

زمان: 11:07:50
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 256
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب: