تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با كاتالیزور ساده

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به تصفیه آب آلوده با بهره گیری از یک کاتالیزور ساده شده اند و می گویند با این روش می توان آب را هم در مریخ و هم بر روی زمین از آلودگی ها پاک کرد.
تصفیه آب آلوده در زمین و مریخ با كاتالیزور ساده

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از نیواطلس، کاتالیست تازه می تواند مواد شیمیایی مضر موجود در آب در محیط های مختلف را حذف کند. این کاتالیست از خانواده پرکلراتها است که از یک اتم کلر و چهار اتم اکسیژن تشکیل شده اند. این اکسیدکننده های پرقدرت بیشتر در سوخت موشک و برای آتش بازی به کار می روند و بعنوان یک محصول جانبی با بهره گیری از مواد شیمیایی پاک کننده و علف های هرز تولید می شوند. البته حجم زیاد این کاتالیست سبب مشکلاتی برای سلامتی افراد می شود.
یافتن این کاتالیست علاوه بر زمین بر روی مریخ نیز ممکنست و پس می توان از آن برای پاک کردن آلاینده های آب در این سیاره سرخ رنگ نیز استفاده نمود. جهت استفاده از این کاتالیست بدون نیاز به فشار بالا و گرمادهی شدید، از سه ماده دیگر استفاده می شود که عبارتند از کودی معروف به سدیم مولیبدات، یک لیگاند آلی به نام بی پیریدین و پالادیوم.
با کمک مقداری گاز هیدروژن، این سه ماده با هم عمل کرده و پرکلرات را به سرعت و به شکل تقریباً کامل تجزیه می کنند.
دقت عملکرد این کاتالیست ۹۹.۹۹ درصد اعلام شده است و تابحال از تمامی کاتالیست های شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب های آلوده موفق تر بوده است. همین طور می توان از آن برای پاکسازی حجم متنوعی از آب استفاده نمود.

زمان: 14:05:43
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 328
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل