مبارزه حقوقی بر سر كامپیوتر بودن آیفون

بی بدیل پرداز: اپل و شرکت اپیک گیمز که سازنده بازی محبوب فورتنایت است در دادگاه بر سر نحوه فعالیت فروشگاه اپ استور به مبارزه حقوقی پرداخته اند.
مبارزه حقوقی بر سر كامپیوتر بودن آیفون

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، اپل و اپیک گیمز به انتها این مبارزه حقوقی نزدیک شده اند که ممکنست نتایج مهمی برای آینده فروشگاه اپ استور داشته باشد.

اگر اپیک گیمز برنده این دادگاه شود، اپل ناچار خواهد شد اجازه دهد فروشگاههای برنامه دیگری هم در آیفون و آی پد فعالیت کنند که به از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد این شرکت در بلندمدت منجر می شود.

در قلب این مبارزه حقوقی، اختلاف نظر درباره ماهیت آیفون وجود دارد. اپیک گیمز مدعی است آیفون یک کامپیوتر است در صورتیکه اپل می گوید آیفون یک دستگاه کاملا متمایز است. این استدلال به سبب نحوه عملکرد فروشگاه اپ استور اهمیت زیادی دارد برای اینکه تنها اپل اجازه دارد مشخص نماید چه برنامه ای می تواند در آیفون منتشر شود یا خیر.

اگر آیفون یک کامپیوتر شناخته شود در این صورت اپ استور یک انحصارطلبی شناخته می شود. اگر حکم داده شود که آیفون کامپیوتر نیست و یک دستگاه متمایز است، در این صورت اپل می تواند بگوید با دور نگه داشتن فروشگاههای دیجیتالی دیگر از آیفون، از کاربرانش حفاظت می کند.

کارن دان، یکی از وکلای اپل در اظهاراتی که در ابتدای جلسه دادگاه داشت اظهار داشت: شرکت اپیک از این دادگاه تقاضا دارد که اپل را وادار کند فروشگاه برنامه خودرا به روی برنامه ها و فروشگاههای غیرمطمئن باز کند. تعهد مطلق اپل برای ایمنی، امنیت، پایایی و کیفیت چنین اجازه ای نمی دهد و قوانین ضد انحصارطلبی هم چنین موردی را الزامی نمی کند.

در مقابل کاترین فارست، وکیل اپیک اظهار داشت: ماهیت محدودکننده اپ استور ارتباطی با امنیت ندارد و مربوط به کسب وکار است. یک کارشناس که بعنوان شاهد در این دادگاه حاضر شد، برآورد کرد حاشیه سود اپ استور اپل در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ حدود ۷۵ درصد بوده است.

یک موضوع دیگر مورد اختلاف بین این دو شرکت سهم ۳۰ درصدی است که اپل از مبادلات در فروشگاه اپ استور دریافت می کند. وکیلان اپیک می گویند اپل با امتناع از باز کردن آیفون به روی فروشگاههای برنامه دیگر رفتار ضد انحصارطلبی را پیشه کرده است. آنها اپل را با دلال خودرو مقایسه کردند که بابت هر بار بنزین زدن یک خودرو، از پمپ بنزینها درصد می گیرد.

وکیلان اپل به فروشگاههای دیجیتالی دیگر مانند استیم اشاره کرده اند که سهم ۳۰ درصدی دریافت می کند و اعلام کردند اپل دریافت سهم ۳۰ درصدی را باب نکرده است. این استیم بود که در سال ۲۰۰۳ سهم ۳۰ درصدی را تعیین کرد و زمانی که اپل در سال ۲۰۰۸ وارد بازار شد، دریافت سهم ۳۰ درصدی از فروش عرف بود.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، تیم کوک، مدیرعامل اپل روز جمعه به شهادت پرداخت و الان وکیلان دو شرکت اظهارات نهایی خودرا روز دوشنبه مطرح خواهند کرد.

منبع:

زمان: 21:50:20
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 529
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: اپل , بازی , دستگاه , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل