تشخیص بیماری كووید 19 از روی صدای افراد امكان پذیر شد

با یك نرم افزار ایرانی؛
به گزارش بی بدیل پرداز رئیس انجمن زبان شناسی ایران از تولید نرم افزار غربالگری بیماری کووید ۱۹ از روی صدا اطلاع داد و اظهار داشت: برپایه نتایج طرح تحقیقاتی مبتلا شدن به این بیماری روی صدای افراد تأثیر می گذارد.
تشخیص بیماری كووید 19 از روی صدای افراد امكان پذیر شد

شهین نعمت زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ابراز خرسندی از دستاورد ماندانا نوربخش عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س)، مجری طرح تولید نرم افزار «غربالگری بیماری کووید ۱۹»، این موفقیت را به جامعه زبان شناسی ایران بخصوص گروه زبان شناسی دانشگاه الزهرا تبریک گفت.
رئیس انجمن زبان شناسی ایران در ادامه ابراز امیدواری کرد: با توجه بیشتر مسئولین علمی کشور، زمینه لازم جهت نقش آفرینی زبان شناسان ایرانی در مطالعات کاربردی در حوزه های مختلف همچون زبان شناسی شناختی، زبان شناسی اجتماعی، زبان شناسی حقوقی و دیگر حوزه های پژوهشی میان رشته ای فراهم گردد.
وی افزود: نرم افزار «غربالگری بیماری کووید ۱۹» بر مبنای طرح «آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به منظور امکان سنجی تشخیص زودهنگام بر مبنای نتایج بررسی های آکوستیکی و هوش مصنوعی» طراحی و ساخته شده است.
نعمت زاده اضافه کرد: این نرم افزار به لحاظ فنی به تأیید معاونت فناوری ریاست جمهوری رسیده است. از آغاز شیوع بیماری کووید ۱۹، صدای تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و افراد سالم ضبط شد و بررسی های اکوستیکی نشان داد که ابتلاء به این بیماری روی صدای افراد تاثیر می گذارد. در ادامه به کمک متخصصان هوش مصنوعی، نرم افزار غربالگری تولید شد.
وی خاطرنشان کرد: این نرم افزار به شکل خودارزیابی با بررسی صدای افرادی که مشکوک به ابتلاء به کووید ۱۹ هستند اعلام می کند که در صورت تغییر صدایشان به مراکز درمانی رجوع کنند. تولیدکنندگان این نرم افزار امیدوارند با حمایت بیشتر و ادامه مطالعات، این نرم افزار توسعه یابد.
براساس این گزارش، انجمن زبان شناسی ایران از تلاش علمی گروه زبان شناسی دانشگاه الزهرا (س) قدردانی نمود.منبع:

زمان: 13:02:23
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 353
امتیاز: 0.0
تگهای خبر: ارزیابی , تولید , سئو , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل