چرا استفاده از آنتی ویروس لزوم دارد؟

به گزارش بی بدیل پرداز یک کارشناس نرم افزار با تاکید بر سرعت به روزرسانی آنتی ویروس ها بیان نمود:  امکان دارد یک ویروس امروز نوشته شود و کامپیوتر شما دو روز بعد این ویروس را بگیرد و اگر آنتی ویروس سریع تر به روزرسانی شود، سریع تر آن ویروس را شناسایی می کند، در غیر این صورت احتمال آلودگی کامپیوتر به ویروس وجود دارد.
چرا استفاده از آنتی ویروس لزوم دارد؟
حامد ذاکری -کارشناس نرم افزار- در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه بدافزار (malware) یک نرم افزار مخرب است که انواع مختلفی دارد، اظهار نمود: کار بدافزار این است که روی کامپیوتر شما، کاری که دوست ندارید را انجام دهد. این کار می تواند اتصال به یک سرور باشد، یا استفاده از قدرت پردازشی سیستم شما برای ماین کردن، می تواند فایل های کامپیوتر شما رمزنگاری کند و از شما پول بگیرد، می تواند روی صفحه کامپیوتر شما تبلیغی نمایش دهد.
وی با اشاره به اینکه رایج ترین نوع بدافزارها، ویروس ها هستند، توضیح داد: کار آنها دقیقا مثل یک ویروس بیولوژیکی است، مثل ویروس کرونا که به یه فایل سالم می چسبند و به واسطه رشد آن، رشد کرده و مدام تلاش می کنند خویش را تکثیر کنند تا جایی که کامپیوتر گرفتار مشکل شود. نخستین ویروس کامپیوتری سال ۱۹۸۲ ساخته شد و کارش این بود که یک شعر را روی صفحه نمایش داده و آنرا روی فلاپی دیسک کپی می کرد.
این کارشناس نرم افزار افزود: دسته دوم کرم ها (worm) هستند، کرم ها شباهت زیادی به ویروس ها دارند، آنها از هر طریقی از جمه اینترنت انتقال پیدا می کنند و تفاوت اصلیشان با ویروس این است که ویروس ها در یه فایل نهفته هستند و تا زمانی که فایل اجرا نشود، خودبه خود کار نمی کنند، اما کرم ها به این کار نیازی ندارند و به صورت خودکار به فعالیت می پردازد. آنها از هر طریقی همچون اینترنت انتقال پیدا می کنند و تفاوت اصلیشان با ویروس در این است که احتیاج به چسبیدن به فایل ندارند و به صورت خودکار اجرا می شوند. دسته دیگری از بدافزارها مانند تروجان ها و باج افزارها هم وجود دارند نحوه فعالیت هرکدام متفاوت می باشد.
ذاکری درباره ضرورت استفاده از آنتی ویروس توضیح داد: مایکروسافت از ویندوز ۷ به بعد به مرور آنتی ویروس خویش را گسترش داد و هم اکنون آنتی ویروسی که روی ویندوز ۱۰ نصب است، سطح قابل قبولی از امنیت را دارد، اما پیشنهاد می شود که حتما یک آنتی ویروس خوب و به روز نصب داشته باشید، چونکه باآنکه آنتی ویروس پایه اصلی را نصب کردید، اما هر روز ویروس جدیدی ایجاد می شود و زمانی که آنتی ویروس به روزرسانی شود، یاد می گیرد که با ویروس های جدید روبرو شود.
وی در پاسخ به اینکه با وجود آنتی ویروس های ویندوز، خریدن آنها چه نیازی دارد، اظهار نمود: هر شرکتی که آنتی ویروس تولید می کند، برای رقابت محصولش با شرکتهای دیگر تلاش می کند سریع تر ویروس ها را شناسایی کند. بنابراین باآنکه ویندوز هر چند وقت یک مرتبه آپدیت می دهد، در مقابل شرکتهای آنتی ویروس در روز چندین بار آپدیت می دهند.
این کارشناس نرم افزار افزود: سرعت به روزرسانی آنتی ویروس ها خیلی سریع تر است و امکان دارد یک ویروس امروز نوشته شود و کامپیوتر شما دو روز بعد این ویروس را بگیرد و اگر آنتی ویروس سریع تر به روزرسانی شود، سریع تر آن ویروس را شناسایی می کند. اما اگر آنتی ویروستان به روز نباشد یا دیر آپدیت شود، وصله امنیتی را دریافت نمی کنید یا دیر دریافت می کنید و کامپیوترتان آلوده می شود.
ذاکری با اشاره به اینکه داشتن یک آنتی ویروس برای سیستم کافی است، اظهار داشت: در صورت داشتن حتی دو آنتی ویروس روی سیستم، امکان دارد سرعت سیستم بسیار کند شود، البته امکان دارد آنتی ویروس شما فایروال نداشته باشد که می توانید در کنار آنتی ویروس، یک فایروال هم نصب کنید. در ایران، بیشتر آنتی ویروس Internet Security مورد استفاده قرار می گیرد که هم آنتی ویروس می باشد و هم فایروال، همینطور حملات فیشنیگ را چک کرده و هر چیزی که از راه اینترنت ارسال شود را هم از لحاظ امنیتی بررسی می کند.
منبع:

زمان: 00:53:33
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 810
امتیاز: 0.0
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل