رنسانس فروش كامپیوتر شخصی در دوران كرونا

بی بدیل پرداز: خرید کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ در سال 2020 از زمان آغاز فروش اولین مدل آیفون در سال 2007 بی سابقه بوده و تولیدکنندگان برای تامین کامل سفارشهای موجود به ماهها زمان نیاز دارند.
رنسانس فروش كامپیوتر شخصی در دوران كرونا

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، یادگیری ازراه دور و دورکاری در دوران همه گیری ویروس کرونا فروش تلفن های هوشمند را ضعیف کرده و در مقابل تقاضا برای دستگاههای بزرگتر را تقویت کرده است.

گِرِگ پرندرگاست، رئیس پان امریکا و شرکت سخت افزاری ایسر در این زمینه اظهار داشت: فشار روی زنجیره تامین هیچ گاه به این شکل نبوده است.

فروش جهانی سالانه کامپیوتر شخصی شامل لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی در سال ۲۰۰۸ به رکورد حدود ۳۰۰ میلیون دستگاه رسید و بتازگی به ۲۵۰ میلیون دستگاه رسیده بود. عده معدودی رنسانس فروش کامپیوتر های شخصی را انتظار داشتند.

اما حالا مفسرین پیش بینی می کنند فروش کامپیوتر شخصی در سال ۲۰۲۰ به حدود ۳۰۰ میلیون دستگاه می رسد که رشد حدود ۱۵ درصدی نسبت به یک سال قبل را نشان میدهد. تبلتها هم رشد سریعتر فروش را شاهد هستند.

طبق گزارش شرکت تحقیقاتی کانالایز، شمار کامپیوتر های شخصی و تبلتهای فعال تا آخر سال ۲۰۲۱ به ۱.۷۷ میلیارد دستگاه در مقایسه با ۱.۶۴ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا خواهدنمود. شیوع ویروس کرونا سبب شده است خانواده ها که قبل از این یک کامپیوتر شخصی برای خانه داشتند شمار دستگاههایشان را برای هر دانش آموز یا کارمندی که در خانه دارند، بالا برند.

فروشندگان بزرگ کامپیوتر شخصی برای تامین جهش یکباره تقاضای جهانی به شمار تامین کنندگانشان افزوده و روند تحویل محصولاتشان به بازار را سرعت بخشیده اند و مدل های جدیدی را در سال آینده عرضه خواهند کرد اما این اقدامات کافی نبوده است.

به گفته پرندرگاست، ایسر با برعهده گرفتن هزینه تحویل و کاهش یک ماهه زمان حمل محصولاتش، لپ تاپها را مستقیما به مشتریان آموزشی می رساند. با این وجود خطوط مونتاژ همچنان عقبتر از برنامه تولید هستند و بعضی از مشتریان برای دریافت سفارش باید چهار ماه صبر کنند.

به گفته مفسرین، علیرغم این که خیلی از کارخانه ها تعطیلی مربوط به همه گیری ویروس کرونا را پشت سر گذاشته اند اما تامین قطعاتی نظیر صفحه های نمایش و پردازنده ها دشوار است. اگر مسائل تامین نبود، پیش بینی فروش سال ۲۰۲۱ می توانست بالاتر باشد.

احسان دات، تحلیلگر شرکت کانالایز به یک مشتری اشاره نمود که در آوریل به یک فروشنده گفته بود دستگاهی که کی بورد داشته باشد کافی خواهد بود اما به شرط این که در مدت یک هفته بدستش برسد. این نیاز فوری حالا فروکش کرده اما مردم به دنبال ارتقا و نگهداری دستگاههایشان هستند و این مسئله فشار روی صنعت کامپیوتر شخصی را حفظ نموده است.

طبق پیش بینی رایان ریث، نایب رئیس و تحلیلگر شرکت تحقیقاتی IDC، کمک مالی کرونائی دولت به مدارس و کسب وکارها در کشورهای گوناگون ممکنست موجب شود کمبود عرضه کامپیوتر شخصی تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.

به گفته مفسرین، بعضی از کامپیوتر هایی که در چند ماه آتی به بازار عرضه خواهند شد، پاسخگوی نیازهای جدید هستند و قابلیتهایی مانند دوربین بهتر و اسپیکر برای کنفرانس ویدیویی دارند. مدل های بیشتر تراشه سلولاری دارند و به کاربرانی که به سیگنالهای موبایل ۴G یا ۵G دسترسی دارند اما وای فای ندارند، کمک می کنند.

سم برد، رئیس شرکت کامپیوتر شخصی دل تکنولوژی ماه جاری اظهار نمود: رنسانس این صنعت، عرضه دستگاههای مجهز به نرم افزار هوش مصنوعی برای ساده کردن کارهایی مانند ورود به سیستم و خاموش کردن دوربینها را به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، سفارشهای آنلاین دل از مشتریان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۶۲ درصد رشد داشت.

منبع:

زمان: 19:34:19
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 585
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل