غول نرم افزاری مایكروسافت پردازنده طراحی می كند

شرکت مایکروسافت سرگرم طراحی پردازنده جهت استفاده در کامپیوتر های سروری است که این خدمات ابری این شرکت را می گردانند.
غول نرم افزاری مایكروسافت پردازنده طراحی می كند

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، منابع آگاه اعلام کردند بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان از طراحیهای شرکت Arm Ltd برای تولید پردازنده ای استفاده می نماید که در دیتاسنترهای این شرکت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این شرکت همین طور در حال بررسی استفاده از پردازنده طراحی خود برای کامپیوتر های شخصی Surface است. ارزش سهام شرکت تراشه سازی اینتل بدنبال انتشار این خبر در بازار نیویورک ۶.۳ درصد سقوط کرد و افت ارزش سهام این شرکت از شروع سال ۲۰۲۰ تا حالا را به ۲۱ درصد رساند.

چنین اقدامی از طرف مایکروسافت گامی در جهت خودکفایی این شرکت در مهمترین بخش قطعات سخت افزاری مورد استفاده است. رقبای رایانش ابری مانند آمازون هم اکنون تلاشهای مشابهی را پیش می برند و مدعی هستند که تراشه های در دست طراحی برای پاسخگویی به نیازهایشان مناسب بوده و ضمن کاهش هزینه، مزیت عملکردی بهتری نسبت به محصولات اینتل دارند.

به گفته یکی از این منابع آگاه، تلاشهای مایکروسافت احیانا به تولید یک تراشه سرور منتهی می شود با این وجود امکان تولید تراشه ای برای دستگاههای Surface وجود دارد. واحد طراحی تراشه مایکروسافت بجای پانوس پانای که نظارت بر محصولات Surface را برعهده دارد، به جیسون زاندر گزارش می دهد که مدیر کسب وکار ابری آزور است.

مایکروسافت در سال های اخیر استخدام مهندسان پردازنده را افزایش داده و کارکنان شرکتهای تراشه سازی نظیر اینتل، AMD و انویدیا را جذب کرده است.

شرکت AMD دومین سازنده بزرگ پردازنده کامپیوتر شخصی است و بعد از اینکه در طول یک دهه گذشته از طرف اینتل ر کنار زده شد، در کوشش برای بازگشت به بازار سرور بوده است. ارزش سهام AMD روز جمعه یک درصد و شرکت تراشه سازی شیلینکس که توسط AMD خریداری شده است، ۱.۸ درصد سقوط کرد.

محصولات زئون اینتل هم اکنون در بیشتر سرورهای مورد استفاده برای اینترنت و شبکه های شرکتها بکار رفته اند و بزرگترین منبع درآمد اینتل هستند. این شرکت به رغم ترقی اخیر AMD همچنان حدود ۹۰ درصد از بازار را در اختیار دارد. بعضی از مدل های زئون هم قیمت یک خودروی کوچک هستند.

مشتریانی مانند مایکروسافت برای پردازش انبوهی از دیتا که رایانش ابری و تلفنهای هوشمند تولید می کنند، به دنبال راهکارهای جایگزین هستند. استفاده از هوش مصنوعی برای اتومات کردن این فرایند، طراحی تراشه های جدید را به دنبال داشته است. بزرگترین نگرانی صاحبان دیتاسنترهای عظیم که خدماتی مانند آفیس ۳۶۵ را اداره می کنند، تامین برق برای تجهیزات سخت افزاری رو به رشدشان است. تراشه های مبتنی بر ARM معمولا مصرف انرژی بهینه ای دارند.

اگر مایکروسافت بخواهد برای کامپیوتر های شخصی پردازنده تولید نماید، دنبال کننده اپل خواهد بود که سرگرم طراحی پردازنده هایی برای جایگزین کردن با پردازنده های اینتل در کامپیوتر های مک است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مایکروسافت هم اکنون از تراشه های مبتنی بر ARM شرکت کوالکام در بعضی از مدل های کامپیوتر Surface استفاده می نماید. اپل هم از فناوری ARM در پردازنده هایش استفاده می نماید. مدل های دیگر Surface از تراشه های اینتل استفاده می نمایند.
زمان: 13:44:39
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 630
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: اپل , اینترنت , تراشه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل