رونمایی اولین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند

به قول وزیر ارتباطات نخستین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند در دولت الكترونیكی با حضور ویدیو كنفرانسی در جمع مدیران پست بانك رونمایی گردید و بزودی این كار در همه دستگاه ها فراگیر خواهد شد.
رونمایی اولین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به جهت اینکه از کارت ملی هوشمند، استفاده هوشمند شود، باید کاربردهای آنرا ترویج کرد و به علت عدم فراگیری کارت هوشمند بین همه، تاکنون دستگاههای مختلف سراغ استفاده ی کاربردی از کارت ملی هوشمند نرفتند.
آذری جهرمی اضافه کرد: با عنایت به فراگیری مطلوب، از پست بانک خواسته بودم که کارت خوان های کارت ملی هوشمند را در تمام شعبه ها نصب کند، اگر حسابی می خواهد افتتاح شود یا چکی وصول شود، دیگر با کپی گرفتن از کارت و تشخیص هویت توسط مسوول باشه نباشد، تا جعل و پولشویی دشوارتر از قبل شود و از فساد پیشگیری کند.
به قول او امروز این اتفاق مهم در پست بانک عملیاتی شد و شاید نخستین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیکی را با حضور ویدیو کنفرانسی در جمع مدیران پست بانک رونمایی کردیم. بزودی این کار در همه دستگاه ها فراگیر خواهد شد.
محمدجواد آذری جهرمی همینطور امروز در ابتدای آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: ابتدا یاد و خاطره شهید بزرگوار، شهید محسن فخری زاده را که مظلومانه و بنا به شواهد به دست شقی ترین انسان های روی زمین یعنی صهیونیست ها به شهادت رسید گرامی می داریم، انشا الله که دست انتقام الهی تقاص خون این شهید بزرگوار را از عاملان این جنایت خواهد گرفت و طبیعتاً جمهوری اسلامی هم پاسخ به این عملیات کوردلانه را جزو حقوق خودش می داند و دستگاههای امنیتی و نظامی به وقت خودش به این شرارت پاسخ خواهند داد.
طبق اعلام وزارت ارتباطات، ایشان در ادامه با تقدیر از خدمات مدیران و خانواده ۲۵۰۰ نفره پست بانک اظهار داشت: لزوم ایجاد پست بانک برای توسعه عدالت اجتماعی بود. پست بانک بوجود آمد برای پست مالی که یکی از زیرمجموعه های خدمات پستی در جهان است و بعنوان یک بانک ثبت شده تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بسط دهد. بر همین مبنا پست بانک گسترده ترین سیستم بانکی و شعب را در سرتاسر کشور در اختیار دارد و خدمات بسیار زیادی را بخصوص برای مردم مناطق محروم عرضه می کند.
آذری جهرمی اضافه کرد: در مقطعی این بانک به تصمیم قانون گذار در فهرست واگذاری قرار گرفت و بخشی از سهام پست بانک در چارچوب سهام عدالت و بخشی هم بعنوان کشف قیمت در بازار سرمایه ارائه شد و با عنایت به این که خدمات این بانک بیشتر به صورت غیراقتصادی دیده شده بود با زیان انباشته قابل توجهی روبرو شده بود که میزان زیان انباشته از سرمایه ثبتی اش فزونی گرفته و به شکلی این بانک در آستانه قرار گرفتن ذیل مقررات فصل ۱۴۱ قانون تجارت بود.

ماموریت جدید پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا
وی افزود: در این دوره، مأموریت جدیدی برای پست بانک تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن هم مربوط می شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن هم پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا بود. حمایت هایی که از کسب وکارهای نوپا و استارت آها در کشور صورت می گرفت در قابل دانش بنیان ها بود که عمدتاً شرکت هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل توجه ای بهره می گرفتند ولی برای همه امکان پذیر نبود.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور سعی کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارت آپ های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم اظهار داشت: بر طبق این طرح هرجایی هر خلاقیتی وجود داشته باشد دولت به عدالت و نه به رانت می تواند از همه حمایت کند. بر این اساس پست بانک مجری این طرح شناخته شد و بعنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم ارائه شد.
آذری جهرمی اضافه کرد: فعالیت در این عرصه سبب شد که شرکتهای ارتباطی خدمات، تراکنش ها و سرمایه گذاری هایشان را به سمت پست بانک بیاورد و مدیریت خوب هم سبب شد که پست بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست بانک در بازار سرمایه را هم بر مبنای پیگیری ها و قانون متوقف کردیم.
وی افزود: پارسال پست بانک ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و سال جاری هم بالغ بر پیشبینی ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که صورت خواهد گرفت و در حال صورت گرفتن است پست بانک از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می شود و جزو بانکهای سودده خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.
وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر اینکه پیشگامی پست بانک در توسعه خدمات دولت الکترونیک و توسعه خدمات دیجیتال مساله ای است که مورد انتظار است و خیلی نباید تعجب کرد از خدماتی امروز عرضه می شود اظهار داشت: انتظاری که من از مجموعه مدیران پست بانک دارم این است، آن چیزی که پست بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رهانید و به سمتی برد که سود ده شود پرداخت تسهیلات به کسب وکارهای نوپا و فعالیت بعنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال بوده است. ازاین رو خیلی از مقررات پست بانک هم باید متناسب با این ساختار اصلاح گردد.
حل مشکل وثایق بانکی با راهکارهای خلاقانه
آذری جهرمی اضافه کرد: خیلی از وجوه اداره شده که در چارچوب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می رود هم اکنون به علت وجود مانع وثایق به مشکل می خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست بانک با سایر بانک ها چیست؟ یک کسب و کار کوچک که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما بخشی از آنرا در چارچوب وجوه اداره شده تأمین می نماییم وثایق موردنظر بانک را از کجا باید تأمین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه گذاری احتیاج به وثیقه دارد. حل این مشکل احتیاج به راهکارهای خلاقانه دارد، چاره خلاقانه مساله ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.
وی افزود: یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین. صندوق نوآفرین شاید بتواند بخشی از سهام شرکتهای نوپا را به وثیقه بگیرد و تعهد بدهد به پست بانک برای پرداخت این وثایق. این یک چاره است حتما چاره ای های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می شود.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه کشور زمانی پیشرفت می کند که ما به خلاقیت ها میدان دهیم اظهار داشت: کشور زمانی پیشرفت می کند که ما اجازه دهیم تخریب خلاق در ساختارهای قدیمی و مندرس کشور صورت پذیرد. وقتی تخریب خلاق به سمت توسعه و پیشرفت صورت بگیرد طبیعتاً ساختار سنتی در مقابل آن ایستادگی می کند. وظیفه حکومت ها تسهیل این فرایندها است.

وی ادامه داد: ما انتظار نداریم که در بخش خودمان که باید از صنایع خلاق و اقتصاد دیجیتال حمایت کند مانع تراشی شود. همه مدیران کل در سطوح استان ها باید شیوه های خلاقانه خویش را به هیئت مدیره و مدیرعامل پیشنهاد دهد و چاره ای برای برداشتن موانع جلوی پای کسب و کارها ارائه نمایند.

آذری جهرمی در انتها اظهار داشت: این مجموعه اقداماتی که در دستور کار مدیران قرار دارد می تواند پست بانک را روزبه روز نامدارتر کند و بین بانکهای کشور جایگاه قابل توجهی پیدا کند و سرمایه گذاران خویش را به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند.
پوشش اینترنت کشور به ۹۴ درصد رسیده است
همینطور امیر ناظمی -رییس سازمان فناوری اطلاعات- در این مراسم با اشاره به اینکه این فراگیری هم جنبه زیرساختی و هم خدمات محتوا دارد، خاطرنشان کرد: فراگیری در حوزه خدمات به معنای این است که خدماتی عرضه شود که گروه های مختلف با نیازمندی های خاص بتوانند از این خدمات استفاده کنند و در حوزه بانکی و مالی، که گسترش و فراگیری خدمات مورد توجه بیشتری است نخستین مبحث احراز هویت افراد بدون احتیاج به حضور جهت استفاده از خدمات مالی است.
وی ادامه داد: دومین مبحث دسترس پذیری خدمات بانکی است که به معنای آن است که هر گروه از مشتریان با عنایت به نیازمندی های خاصی که دارند بتواند از آن خدمات استفاده کنند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه خیلی از مواقع تصور ما این است که میزان استفاده از یک نیازمندی خاص کم است، تصریح کرد: وقتی به یک مسئله توجه می نماییم که به صورت متوسط گروه های خاصی نیازمند این خدمات می شوند و امروز بر همین مبنا خدمات در رابطه با فناوری اطلاعات و دسترس پذیری در حوزه بانکی و مالی در پست بانک رونمایی می شود.
ناظمی با تکیه بر اینکه رابطه بانک ها و فناوری اطلاعات یک ارتباط دوسویه است، اظهار داشت: بانک ها از یک سو از فناوری اطلاعات استفاده می نمایند تا خدمات مالی بهتری به شهروندان عرضه کنند و ابزارهایی مانند کیف پول الکترونیکی و احراز هویت و حتی ابزارهای در رابطه با شفافیت مالی در این دسته قرار دارند و از طرفی بانک ها با پشتیبانی از صندوق های جسورانه به توسعه تکنولوژی فناوری اطلاعات کمک می کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه هشت سال پیش میزان دسترسی به فناوری اطلاعات در کشور ۲۲ درصد بوده و امروز با استراتژی های وزارت ارتباطات ۸۱ درصد مردم حداقل هفته ای یکبار از اینترنت استفاده می نمایند، اظهار نمود: هم اکنون سطح پوشش در کشور ۹۴ درصد به رسیده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه یکی از استراتژی های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری فراگیری خدمات فناوری اطلاعات در کشور بوده است، اضافه کرد: ایران بعنوان یکی از کشورهای دارای رشد بالا در فراگیری فناوری اطلاعات برای سومین سال پی در پی توسط ITU انتخاب شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه پست بانک خود بعنوان یکی از پیشروان استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری معرفی کرده است، اظهار نمود: پست بانک به سمت بانکداری الکترونیکی حرکت رو به پیشرفت را شروع کرده است.
ناظمی با تقدیر از کنشگران اجتماعی که مساله دسترس پذیری را به یک مبحث عمومی تبدیل نموده اند، اظهار داشت: امروز استفاده از خدمات بانکی برای نابینایان مسیر می شود و این مورد با پیگیری نابینایانی رقم خورد که این مورد را تبدیل به یک دستور کار سیاستی کردند.
منبع:

زمان: 21:18:18
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 964
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل