سامانه تماس اضطراری با اورژانس در زمان وقوع تصادف ساخته شد

در یك شركت دانش بنیان؛
به گزارش بی بدیل پرداز یك شركت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت سامانه ای شد كه به هنگام تصادف داده های مورد نیاز را در بستر موبایل بلافاصله به مركز اورژانس عرضه می كند.
سامانه تماس اضطراری با اورژانس در زمان وقوع تصادف ساخته شد

داود داعی نژاد مدیرعامل یک شرکت مهندسی دانش بنیان و عضو هیئت مدیره انجمن سیستم های حمل و نقل هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد سامانه eCall اظهار داشت: این سامانه از سامانه هایی است که در کشورهای اروپایی رایج بوده و نصب آن بر روی تمامی خودرو های سبک و مسافری تولیدی داخل اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۸ الزامی شده است.
وی با تاکید بر اینکه خودروهایی که در خط تولید قرار می گیرند باید مجهز به این سامانه باشند، اظهار داشت: سامانه eCall بعد از تشخیص خودکار تصادف، داده های مورد نیاز مرکز اورژانس شامل مشخصات خودرو، طول و عرض جغرافیایی محل حادثه و هم زمان رخداد آنرا بر بستر شبکه موبایل ارسال می کند.
وی با تاکید بر اینکه تا سال ۲۰۳۵ همه خودرو ها در اروپا باید به این سامانه مجهز شوند، اظهار داشت: سامانه می تواند به دو صورت بر روی خودرو ها نصب شود؛ اول اینکه در خط تولید به طور اختصاصی بر روی خودرو تجهیز یا اینکه خودروی تولید شده توسط یک شرکت سازنده مجهز به یک سیستم عمومی شود. البته روش های دیگر مبتنی بر اپلیکیشن های موبایل هم وجود دارد که دارای قابلیت اطمینان و عملکرد ضعیف تری هستند.
داعی نژاد اضافه کرد: این سامانه دارای یک دکمه اضطراری است که در اتاق خودرو تعبیه و در دسترس راننده قرار داده می شود و به محض آنکه راننده در شرایط تصادف آنرا فشار دهد ارتباط دو طرفه صوتی با مرکز اورژانس برقرار خواهد شد در نتیجه راننده می تواند رخداد حادثه را هم برای خود و هم دیگران به سرعت گزارش دهد.
به گفته وی، عملکرد تشخیص تصادف در این سیستم همانند سیستم ایربگ خودرو است که می تواند بر مبنای شتاب اندازه گیری شده ناشی از ضربات وارده و با استفاده از الگوریتم های مربوطه، تصادف را تشخیص و داده های مورد نیاز را به مرکز اورژانس ارسال نماید.
مدیر این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه آمار نسبی تلفات و مرگ و میر ناشی از تصادفات در ایران حدودا ۴ برابر متوسط جهانی است، اظهار داشت: همه سازمان های مرتبط همچون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، شهرداری ها، پلیس راهنمایی و رانندگی، بیمه ها و وزارت بهداشت باید با رویکرد کاهش تلفات و تصادفات به سیاستگذاری داخلی بپردازند و با عنایت به این که حدودا ۵۰ درصد تلفات جاده ای در حین و بعد از انتقال مجروحان به بیمارستان رخ می دهد که سیستم eCall می تواند منجر به کاهش ۴۰ درصدی تلفات در مناطق شهری و ۵۰ درصدی در خارج از شهرها شود.
وی با تاکید بر اینکه ازاین رو نصب چنین سامانه ای بر روی خودرو های داخلی ضروری به نظر می آید، افزود: بعلاوه در صورت دریافت مجوزهای مربوطه، با محدود کردن بهینه سرعت خودرو های تجهیز شده به این سامانه می توان یکی دیگر از مهمترین عوامل منجر به تصادفات و تلفات را کنترل کرد. به عبارت دیگر تغییر نگرش ابزاری از تجهیزات کنترلی کنار جاده ای به تجهیزات درون خودرویی می تواند منجر به نتایج بهتر و کنترل پذیری بیشتر در کاهش تلفات و تصادفات جاده ای شود.
داعی نژاد با اشاره به اینکه این سیستم کاملاً بومی و قابل توسعه است، اظهار داشت: می توانیم اطلاع رسانی خودکار به پلیس و مراکز کنترلی دیگر را به این سیستم اضافه نماییم.
وی اظهار داشت: با عنایت به این که این سیستم با یک سیم کارت بر بستر اینترنت شبکه موبایل با مرکز اورژانس ارتباط برقرار می کند همکاری اپراتورهای شبکه موبایل در افزایش پوشش دهی شبکه و اولویت دهی ارتباطی به سیستم eCall بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند عملکرد کلی سیستم را تحت تأثیر قرار دهد. ازاین رو مذاکره با اپراتورهای موبایل برای همکاری و تعامل مناسب در این عرصه را در برنامه کاری داریم.
وی اضافه کرد: همینطور درصدد هستیم نرم افزارهای قابل استفاده در مراکز اورژانس را برای این منظور طراحی و توسعه دهیم. این نرم افزارها باید بر مبنای استانداردها و معماری های موجود بگونه ای طراحی شود که در عین سریع و قابل اعتماد بودن امکان تصمیم گیری نهایی و تایید تصادف را بر مبنای داده های ورودی به اپراتور مرکز اورژانس بدهد و مانع از ارسال مکرر تیم درمان به رخدادهای غیر واقعی بشود.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه دانش بنیان بر مبنای دانش فنی بومی این شرکت طراحی و ساخته شده است، اظهار داشت: بنا داریم تا آخر سال جاری دستگاه را با شبیه ساز تصادفات در یکی از کارخانه های خودروسازی کشور مورد تست قرار دهیم و پیشبینی می نماییم از سال آینده این سیستم بر روی خودرو ها نصب شود.
وی همینطور افزود در حال رایزنی هستیم که با خودروسازهای دیگر در کشور مذاکره نماییم تا از مزایای این سامانه در خودرو های تولیدی خود استفاده کنند


منبع:

زمان: 13:47:53
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1434
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل