تسهیلات نظام وظیفه سرباز فناور با عنایت مقام معظم رهبری به وجود آمد

سورنا ستاری :
به گزارش بی بدیل پرداز معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: تسهیلات نظام وظیفه سرباز فناور با عنایت مقام معظم رهبری به وجود آمد كه اتفاقی بی نظیر در تاریخ كشور است.
تسهیلات نظام وظیفه سرباز فناور با عنایت مقام معظم رهبری به وجود آمد

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: با این تسهیلات شخص سربازی را در شرکت خودش طی می کند. مسئولان باید توجه داشته باشند زمانی که رهبر یک مملکت چنین تسهیلاتی را به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند، آنها نباید در صدور چند مجوز ساده سختگیری کنند.
وی در ادامه بیان کرد: باید به این مسئله توجه داشت که در چند سال اخیر یک تغییر بزرگ در فرهنگ کسب و کار و کارآفرینی کشور به وجود آمده است. تولید، رشد و بالندگی زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، سبب شده است که در دیدگاه کلان عمومی یک تغییر عمده ایجاد شود. بر عکس گذشته والدین و سیستم آموزشی به این حقیقت واقف شده اند که جوانان ما نه برای ستاندن مدرک که برای ایجاد ارزش افزوده تحصیل می کنند.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان اضافه کرد: همین تغییر دیدگاه و نگرش عمومی و فرهنگ سازی، خود موجب می شود که تحرک و رونق بیشتری در زیست بوم نوآوری کشور به وجود آید و جریان ورودی استارتاپ ها و فعالان فناور به این زیست بوم پرفشارتر شود.
به گفته ستاری هم اکنون تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت فراتر رفته است، فروش این شرکت ها نیز به بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. حدود ۴۱ شرکت برخواسته از این زیست بوم در تابلوی بورس مورد معامله قرار می گیرند که در مجموع ۲۸۰ هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده اند. این زیست بوم در بعضی رشته ها و حوزه ها به خوبی شکل گرفته است و در حال درنوردیدن مسیر طبیعی رشد است، اما در بعضی حوزه ها زیست بوم نوآوری هنوز به صورت کامل تکوین نیافته است. بی گمان، رشد متوازن زیست بوم نوآوری در همه زمینه ها، نیازمند توجه بیشتر و تزریق حجم قابل قبولی از سرمایه گذاری است. ظرفیت های بالقوه بسیاری در کشور وجود دارد و زیست بوم نوآروی شکل گرفته، هنوز با ظرفیت های کشور فاصله دارد.
وی به چالش کرونا یک آزمون پیش بینی نشده برای شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق اشاره نمود و اضافه کرد: بگفته همه ناظران این حوزه آنها از این آزمون سربلند بیرون آمدند. کشور به یک باره به خیلی از محصولات نیاز شدید پیدا کرد که تا چند روز قبل یا تولید نمی شد و یا تولید آنها خیلی کم بود. این شرکت ها با یک واکنش سریع و چابک، بلافاصله خطوط تولید پرشماری را در سراسر کشور تاسیس کردند و مقدار قابل توجه ای انواع ماسک، لباس های حفاظتی، مواد ضدعفونی، تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام مورد نیاز را تولید کردند.
ارتباط میان صدها استارتاپ و شرکت ایجاد شد
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به راهبردهای توسعه زیست بوم نوآوری در کشور اضافه کرد: چند سالی است که محور اصلی کار بر روی ایجاد زنجیرهای ارزش متمرکز شده است. اجزای این زنجیره ها در تعامل و اشتراک با یکدیگر مانند سلول های در کنار هم قرار گرفته، موجب ایجاد ارتباط میان صدها استارتاپ و شرکت در یک حوزه خاص می شوند و کلیه محصولات و خدمات مورد نیاز آن رشته را به جامعه مصرف عرضه می کنند.
به گفته وی، وقتی که یک شخص تحصیل کرده ۱۲ سال بعد از فارغ التحصیلی هنوز نتواسته است شغلی برای خود ایجاد کند، یعنی یک مشکل اساسی در سیستم آموزشی وجود دارد. در بعضی رشته ها مانند کشاورزی، باوجود وجود ظرفیت و نیازهای عمده در کشور، فارغ التحصیلان آن در جذب به بازار کار رشته تخصصی خود مشکل دارند. این مساله باید همه مسئولین و تصمیم گیران کشور را قانع کند که باید یک چرخش و دگرگونی اساسی در سیستم آموزش کشور به وجود آید تا این سیستم با نیازهای کشور منطبق باشد. هر آموزشی در یک برهه زمانی ۵ تا ۱۰ ساله باید به نحوی خودرا در اقتصاد کشور نشان دهد، اگر غیر از این باشد، یعنی یک حفره و نقصانی وجود دارد. در زیست بوم اقتصاد دانش بنیان اما، نگرش به آموزش بسیار متفاوت می باشد و نگاهی کاملاً عمل گرایانه و نیاز محور دارد. بگفته ستاری، در حوزه علمی نیز کشور امسال نسبت به سال قبل در زمینه تعداد مقالات تخصصی ۸ درصد رشد داشته است و در این عرصه رتبه ۱۵ جهانی را به خود مختص کرده است. در خیلی از رشته های مهندسی نیز رتبه ایران زیر ۱۰ است. البته در بعضی رشته های علوم انسانی و هنر رتبه کشور در حدود ۳۰ و ۴۰ جهانی است و همین موضع سبب شده است که رتبه کشور در جهان ۱۵ باشد، وگرنه احتمالاً رتبه جهانی ایران در عرصه تولید مقالات کمتر از ۱۵ می بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به روندهای طولانی اداری در بعضی دستگاه ها، اضافه کرد: ما خودرا در حال مبارزه می بینیم، از چند سال قبل که سعی کردیم تا یک قسمت جداگانه در اقتصاد ایجاد نماییم که قوانین آن مبتنی براقتصاد دانش بنیان و مقاومتی باشد تا کنون تلاش نموده ایم که بوسیله تاثیر بر ابزارهای سیاستگذاری و هماهنگی با دیگر دستگاه ها، سازوکارهای معیوب در کشور را اصلاح کینم تا شرایط کسب و کار شرکت های دانش بنیان و فناور تسهیل شود. البته در کشوری که نزدیک به ۱۰۰ سال اقتصاد آن معتاد به نفت بوده، نمی توان انتظار داشت که یک شبه تمام سازو کارهای اجرایی و اداری آن اصلاح گردد و این اقتصاد غول آسا در کسری از ثانیه مسیر خودرا تغییر دهد.

ستاری با اعلان اینکه می توان به تدریج و با ممارست در کار، مسیر اقتصاد را تغییر داد اظهار داشت: در این صورت می توان از زیست بوم نوآروی کشور برای تمام حوزه های اقتصادی یک الگو ساخت، اتفاقی که هم اکنون نیز رخ داده و این الگو سبب شده است که دیگر بخش ها نیز به فکر تغییر رویکرد باشند. اگر بحث های رخ داده در سال ۹۴ را مرور نماییم، می بینیم که چه مخالفت های نسبت به فعالیت تاکسی های آنلاین ابراز می شد. همین مخالفت در بعضی دیگر حوزه ها هست و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اهتمام داریم تا یک به یک این موانع و مخالفت ها را برطف نماییم و جاده را برای عبور استارتاپ ها صاف نماییم.

یک استارتاپ با وام پیش نمی رود
ستاری کشور در توضیح شبکه تامین مالی زیست بوم نوآوری در کشور، اظهار داشت: یک شبکه از صندق های حامی به وجود آمده است، همین طور تلاش شده است که سرمایه های بخش خصوصی به این بحش جذب شود. اما باید توجه کرد که یک استارتاپ با وام پیش نمی رود بلکه باید در یک استارتاپ پروسه سرمایه گذاری خطر پذیر انجام گیرد. خیلی از استارتاپ های ما هفته ای ۱۰ درصد رشد دارند، این یک رشد غیرطبیعی نیست و باتوجه به خدماتی که ارائه می دهند، رشد قابل توجهی دارند. برای مثال در چالش کرونا استارتاپ های که خدمات آموزشی ارائه می کنند یک دفعه رشد چشمگیری را تجربه کردند. ایران در حوزه های فروش اینترنتی، تاکسی های آنلاین و خدمات فین تک بزرگترین شرکت های منطقه را دارد.
وی با اشاره به ضرورت توسعه بازار محصولات دانش بنیان بیان کرد: صادرات محصولات دانش بنیان پیچیدگی های خاص خودرا دارد. برای مثال صادرات یک داروی خاص به یک کشور نیازمند یک پروسه طولانی کسب مجوز و انجام فرایندهای آزمایشگاهی است. در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش شده است تا صادرات محصولات توسط شرکت های صادر کننده تسهیل شود. در زمینه ثبت پتنت، مشاوره صادراتی، مسائل گمرکی، حضور در نمایشگاه های خارجی و بسیاری زمینه های دیگر به این شرکت هاخدمات و بسته های حمایتی تخصیص یافته است. باید این مساله به همگان تفهیم شود که این شرکت ها هستند که می توانند تحول ایجاد کنند، تجاری سازی کار بخش خصوصی است و نباید آنرا به بخش دولتی سپرد.


منبع:

زمان: 11:53:13
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1351
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل