حذف آلاینده های نفتی از آب با پوست گردو

دستاورد محققان امیركبیر؛
به گزارش بی بدیل پرداز محققان كشور در دانشگاه امیركبیر توانستند آلاینده های نفتی در آب زیرزمین را با استفاده از كربن فعال با پوست گردو حذف نمایند.
حذف آلاینده های نفتی از آب با پوست گردو

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین حسینعلی زاده خراسانی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد طرح خود با عنوان «بررسی حذف آلاینده نفتی از آب زیرزمینی با استفاده از موانع نفوذپذیر واکنش دهنده» اظهار داشت: با عنایت به آلوده شدن آب های زیرزمینی پالایشگاه تهران به مواد نفتی و احتمال انتشار آلودگی به آب های کشاورزی جنوب تهران این پژوهش به منظور جلوگیری و بهبود شرایط آب آن منطقه انجام شد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فرآیند اجرای این کار اظهار داشت: روش کار در این پروژه بر اساس قرار دادن یک سری موانع پر شده از مواد جاذب و واکنش دهنده بر سر جریان طبیعی آب زیرزمینی است که با عبور آب با جریان طبیعی خود از این موانع آلودگی جذب و یا به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می شود.
خراسانی اضافه کرد: کار در این پژوهش در چارچوب آزمایشگاهی شروع و جاذب های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند که در نهایت جاذب کربن فعال بهترین عملکرد را از خود نشان داد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در جهت تحقیقات و ازمایشات این جاذب توانست تا ۹۵ درصد از COD آب آلوده را حذف کند، بیان نمود: نتیجه این کار در صنایع نفت و گاز و هر صنعت وابسته به ترکیبات نفتی که سبب آلوده شدن آب های زیرزمینی می شود، قابل استفاده می باشد.
خراسانی با اشاره به پیچیدگی های کار اظهار داشت: پیچیدگی در انجام پژوهش بیشتر مربوط به تهیه مواد اولیه جهت انجام تست های COD بود که به دلیل تحریم ها ورود این مواد با مشکل روربه رو بود و از سویی برای تهیه، هزینه های بالایی را به دنبال داشت و گاهی مواد تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار بعنوان نمونه ی اصل عرضه می شد.
وی عنوان کرد: ادامه این کار طراحی نمونه واقعی سیستم در مکان چاه آلوده به مواد نفتی است که نیازمند همکاری با متخصصین عمران جهت راه اندازی آن در داخل چاه است.
وی با اشاره به مزیت های این پروژه اظهار داشت: خصوصیت این طرح کم هزینه بودن و عدم نیاز این سیستم به هیچ گونه منبع انرژی است چون که آب با جریان طبیعی خود از بستر واکنشی عبور می کند و هیچ گونه پمپ و یا هدایت کننده خارجی لازم نیست.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: همینطور کربن فعال که بعنوان ماده واکنش دهنده در این سیستم استفاده شده ماده کم قیمت و ساخته شده از پسماند گیاهان و میوه جات (مانند پوست گردو) است.
خراسانی با اشاره به اینکه نمونه ایرانی این سیستم برای حذف آلاینده های نفتی وجود ندارد، بیان نمود: اما نمونه خارجی این پژوهش فقط برای حذف نفتالین از آب مورد بررسی قرار گرفته اما در این پژوهش روی طیف کامل آلاینده های نفتی (تمام برش های نفتی) تحقیقات صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه مزیت رقابتی طرح کم هزینه بودن آن در مقایسه با تمام روش های درجای تصفیه آب زیرزمینی است، تصریح کرد: کاربردهای پروژه در زمینه حذف طیف گسترده ای از آلاینده ها از آب های زیرزمینی است.


منبع:

زمان: 15:17:10
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2223
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: سیستم , طراحی , كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل