خطر دانلود فایل های مخرب چندرسانه ای

بی بدیل پرداز: خطر دانلود فایل های مخرب چندرسانه ای، با افزایش استفاده از اینترنت افزایش می یابد و با نصب یك بدافزار روی سیستم، عملا كنترل سیستم در دست مهاجم می افتد و می تواند هرگونه سوءاستفاده ای انجام دهد.
خطر دانلود فایل های مخرب چندرسانه ای
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، پس از شیوع ویروس کرونا و سفارش مسئولان بهداشتی کشور در خصوص حضور در منزل، شهروندان علاوه بر انجام امورات روزانه خود در اینترنت، به دنبال موارد سرگرم کننده مانند دانلود انواع فیلم ها، سریال ها و کلیپ های مختلف در اینترنت هستند که به اعتقاد کارشناسان باید دراین زمینه موارد امنیتی را رعایت نمایند، برای اینکه کلاهبرداران سایبری در کانال ها و گروه های مختلف شبکه های اجتماعی با این عناوین در حال کلاهبرداری هستند.
در اینگونه کلاهبرداری ها که با روش های مختلف صورت می گیرد، مجرمان فایل مورد نظر را که به صورت صوتی و یا تصویری است، به بدافزار آلوده کرده و برای دانلود قرار می دهند. در روش دیگر همزمان با دانلود فایل اصلی، نرم افزار طراحی شده توسط کلاهبرداران نیز هم زمان دانلود می شود که در این مورد در صورت به روز بودن مرورگر، اخطار دانلود برنامه ناشناس به کاربر داده می شود. در بعضی موارد نیز ممکنست فایل آلوده به بدافزار نباشد، اما با هدایت کاربر به درگاه بانکی جعلی، اطلاعات حساب بانکی وی را سرقت کند.
نکته ای که پلیس فتا هم به آن اشاره می کند این است که کاربران فایل های خود شامل صوتی، تصویری و نرم افزاری یا متنی را فقط از سایت های معتبر و مجاز دریافت کرده و به هیچ عنوان از سایت های ناشناس فایلی را دانلود نکنند. درصورت پرداخت اینترنتی نیز کاربران مراقب باشند در دام درگاه های پرداخت جعلی گرفتار نشوند و نسبت به فیشینگ نبودن درگاه اطمینان حاصل کنند و توجه داشته باشند که آدرس درگاه های پرداختی معتبر به shaparak.ir ختم می شود.

افزایش خطرات با افزایش استفاده از اینترنت
در این راستا، ابوالفضل عبداللهی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سیاست های تشویقی جهت استفاده از اینترنت جهت خانه ماندن مردم به سبب شیوع کرونا، اظهار نمود: این مساله سبب شده استفاده از اینترنت به خصوص در بخش سرگرمی به طرز شایان توجهی افزایش پیدا کند. طبیعتا با افزایش استفاده از اینترنت در طیف های مختلف، تهدیدات و خطرات آن هم زیاد خواهد شد. یکی از این خطرات دانلود فایل های مخرب چندرسانه ای است.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه بعضی از این فایل ها به بدافزار آلوده هستند که با دانلود و اجرای آنها، با بهره گیری از باگ نرم افزارها موجب هک شدن کاربران می شوند، اضافه کرد: البته این مورد حدودا خیلی به ندرت رخ می دهد، برای اینکه نیاز به دانش بسیار بالا و باگ های روز صفر دارد. اما در کنار آن روش های دیگری نیز وجود دارد که به آسانی خیلی از افراد را به خطر می اندازد.
وی افزود: برای مثال هنگام دانلود یک آهنگ، همزمان یک اپلیکیشن هم دانلود می شود که با نصب آن امکان هرگونه سوءاستفاده وجود دارد، یا صفحاتی به صورت پاپ آپ بالا می آید که شما را به انجام یک کار تشویق می کند؛ از شما می خواهد با وارد کردن شماره خود در قرعه کشی شرکت کنید، یا شما را به نصب یک نرم افزار تشویق می کند. در نهایت هزاران شگرد وجود دارد که مهاجم با بهره گیری از آن قادر می باشد طیف های متخلف مردم را هدف قرار دهد.
این کارشناس فناوری اطاعات در ادامه با اعلان اینکه در این موارد مذکور نصب نرم افزار بدترین سناریوی ممکن برای قربانی خواهد بود، اظهار داشت: با نصب یک بدافزار روی سیستم، عملا کنترل سیستم در دست مهاجم می افتد و قادر می باشد هرگونه سوءاستفاده از آنرا انجام دهد.
عبداللهی با اشاره به اقداماتی که می تواند تا حد زیادی این تهدیدات را کم کند، اظهار نمود: به روز نگهداشتن نرم افزارها و سواد رسانه ای، استفاده از ضدویروس ها و ضدبدافزارها، غیرفعال کردن پاپ آپ در مروگرها، نادیده گرفتن پیام های تشویقی یا تهدید به انجام یک کار، استفاده از سایت ها، نرم افزارها و منابع مطمئن، نصب نکردن برنامه های ناشناس و وارد نکردن اطلاعات هویتی و کارت های اعتباری در سایت های غیرمعتبر از این اقدامات است.
منبع:

زمان: 14:30:35
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 2208
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل