چرا بسته اینترنت همراه رایگان نشد؟

سر كاربران همراه بی كلاه ماند
بی بدیل پرداز: اینترنت رایگان وزیر ارتباطات در حالی برای خدمات ثابت ارائه شده كه ضریب نفوذ اینترنت سیار هشت برابر ثابت است، اتفاقی كه شاید به سبب توسعه نیافتگی اینترنت ثابت در كشور رخ داده اما حالا 66 میلیون مشترك همراه هستند كه از 100 گیگ اینترنت رایگان بی نصیب مانده اند.
چرا بسته اینترنت همراه رایگان نشد؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، شیوع ویروس كرونا در كشور، افراد را به قرنطینه اختیاری در خانه تشویق كرده و افزایش ۴۰ درصدی مصرف دیتای كشور در مدت یك هفته، اتفاقی كه اپراتورها خودرا برای آن آماده نكرده بودند، منجربه كاهش كیفیت اینترنت شد. از طرفی خیلی از كاربران خواهان امكاناتی همچون اینترنت رایگان برای گذراندن این اوقات در منازل بودند؛ موضوعی كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن موافقت نمود و از ارائه ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت آگاهی داد.
مقرر شد از تاریخ ۱۸ اسفند تا آخر سال، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ثابت، این اینترنت رایگان ۱۰۰ گیگابایتی را در اختیار مشتركان خود قرار دهند. قبل از این نیز زمانی كه اعلام گردید مراكز آموزشی تعطیل هستند، وزیر ارتباطات از صحبت با مدیران تلویزیون های اینترنتی آگاهی داد به جهت اینكه پخش مخصوص به كودكان و در بعضی از آنها تمامی فیلم ها و سریال ها رایگان شود، در صورتیكه ترافیك مصرفی این تلویزیون ها نیز نیم بها محاسبه می گردد.
اما یكی دیگر از مواردی كه برای كاربران سوال ایجاد كرده، استفاده حداكثری كاربران از اینترنت موبایل و عدم برخورداری خطوط همراه از اینترنت رایگان آقای وزیر است. البته همانطور كه وزیر ارتباطات هم اشاره كرده، علت تعلق گرفتن ۱۰۰ گیگ اینترنت، تشویق مردم به خانه نشینی است و این مساله شاید با ارائه اینترنت به سیمكارت های همراه در تناقض باشد.
با وجود این هم اكنون آمار اینترنت در كشور حاكی از ضریب نفوذ ۱۰ درصدی پهن باند ثابت و ضریب نفوذ ۸۰ درصدی پهن باند سیار در كشور است. در واقع طبق آخرین آمار منتشرشده توسط رگولاتوری، مشتركان پهن باند ثابت به بیش از هشت میلیون نفر رسیده اند و مشتركان پهن باند سیار به بیش از ۶۶ میلیون نفر هستند.
با توجه به اینكه در هر خانه معمولا یك خط اینترنت ثابت وجود دارد، حتی اگر میانگین هر خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم و بدین ترتیب حدود ۳۶ میلیون مشترك برای اینترنت خانگی را متصور شویم، باز هم این عدد حدودا نیمی از مشتركان اینترنت سیار است و بااینكه البته فلسفه بسته ۱۰۰ گیگابایتی، تشویق به خانه نشینی مردم بوده، اما خیلی از افراد در منازلشان خط ثابتی ندارند كه از این امكان استفاده كنند.
پیشی گرفتن خطوط همراه به خطوط ثابت اینترنت، مدت هاست توسط شركت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت (FCP ها) مطرح می شود و البته در صورتیكه آنها معتقدند هزینه پایین اینترنت در سیمكارت های همراه، افراد را به استفاده از این خدمات ترغیب می كند، مسئولان معتقدند سرعت بالا و كیفیت مناسب اینترنت هم راه است كه سبب شده اینترنت همراه از اینترنت ثابتی كه روند توسعه اش رو به كندی گذاشته، سبقت بگیرد.
در نهایت با توجه به این كه اینترنت رایگان تنها برای كاربران خدمات ثابت ارائه شده است و دراصل فلسفه این بسته اینترنتی رایگان، تشویق به خانه نشینی مردم بوده و بنا بر این تابحال برنامه ای برای ارائه اینترنت رایگان برای سیمكارت های همراه اعلام نشده، افراد می توانند نسبت به دریافت این خدمات كه شامل اینترنت شركت های مخابرات، FCP ها و مودم های TD-LTE ایرانسل و مبین نت می شود، اقدام نمایند.
منبع:

زمان: 15:13:43
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3035
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل