پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران اعلام گردید

بی بدیل پرداز: معاون فنی و توسعه شبكه همراه اول در یك نشست تخصصی، به تشریح پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران پرداخت.
پیش شرط های راه اندازی نسل ۵ تلفن همراه در ایران اعلام گردید
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، مرتضی طاهری بخش در نشست تخصصی «عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهرهای هوشمند» كه امروز هم زمان با برگزاری نمایشگاه «تهران هوشمند» در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، با بیان این كه جای خرسندی است كه قبل از ورود و فراگیری تكنولوژی ۵G، با برگزاری نشست های تخصصی به فكر آماده و فراهم سازی شرایط مواجهه با این فناوری هستیم، اظهار نمود: اولین سوژه درباره عدم قطعیت ها، بحث «فركانس» است.
معاون فنی و توسعه شبكه همراه اول اضافه كرد: بر طبق آنچه در كنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی ۲۰۱۹ (WRC-۱۹) نهایی شده، رگولاتوری ها باید طیف پیوسته ۸۰-۱۰۰ مگاهرتز را در باند ۳.۵ گیگاهرتز و حداقل باند یك گیگاهرتز را برای باندهای موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت شبكه ۵G جان نخواهد گرفت.
وی بحث دیگر را در ارتباط با زیرساخت ها دانست و ابراز كرد: با عنایت به این كه پایداری ۵G نزدیك به صددرصد و مقرر است سرویس های پرریسكی بر بستر آن ارائه شود، باید به مقوله زیرساخت ها اهمیت ویژه ای داد؛ برآورد می شود اجرای پایلوت این نسل را تا ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ و توسعه فراگیر آنرا تا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ داشته باشیم.
طاهری بخش «رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی»، «تجمیع دیتاسنترها» و «تعامل ۵G با دیگر نسل های قبلی» را همچون دیگر مباحث لازم برای ورود به این تكنولوژی عنوان نمود و اظهار داشت: گذشته از تمامی این موارد، سرویس های اپراتورها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانی كه صنعت تقاضایی جهت استفاده از ظرفیت های ۵G نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت ۵G ترغیب نخواهند شد.
معاون فنی و توسعه شبكه شركت ارتباطات سیار ایران در ادامه سخنانش و در پاسخ به سوال مدیر پنل در خصوص لزوم سرمایه گذاری مشترك اپراتورها برای ورود به ۵G تصریح كرد: باید سیاست های تشویقی دراین زمینه وجود داشته باشد تا این مهم محقق شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترك را می توان در چارچوب دو مدل «ایجاد شركت مشترك» یا «اجاره زیرساخت های فراهم شده توسط سرمایه گذاری ثالث» پیش برد و در مباحث در رابطه با فركانس هم می توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.
طاهری بخش اشاره كرد: با این وجود چشم انداز روشنی برای همكاری اپراتورها حول محور این تكنولوژی قائل نیستیم، مگر این كه رگولاتوری سیاست های تشویقی نظیر كاهش تسهیم درآمدش از ۳۱ به ۵ درصد یا تخصیص فركانس بیش تر به اپراتورها را پیاده سازی كند.
در این جلسه تخصصی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز حضور داشت.
منبع:

زمان: 21:40:43
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3799
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل