چند درصد قطعات گوشیهای هواوی، چینی نیست؟

بی بدیل پرداز: با تشدید نگرانی درباره قطع همكاری شركت های بزرگ فناوری با هواوی، خیلی از كارشناسان با انتشار گزارشی به بررسی كشور سازنده تامین كنندگان قطعات فیزیكی و پتنت های معنوی گوشیهای این برند چینی پرداخته اند.
چند درصد قطعات گوشیهای هواوی، چینی نیست؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، این روزها كه بحث تحریم های آمریكا و اعمال محدودیت های تجاری جدید مقابل هواوی داغ شده است، برای خیلی از كاربران این سوال مطرح گردیده است كه در حقیقت چند درصد از قطعات به كار رفته در داخل یك دستگاه گوشی هوشمند از این برند، به شركت های خارجی متعلق می باشد و چینی نیست.
حالا تازه ترین گزارشی كه كارشناسان از قطعات تشكیل دهنده گوشیهای چینی هواوی منتشر نموده اند، به وضوح نشان داده است كه این برند برخلاف آنچه كه معمولاً در تبلیغات رسانه ای شده است، كاملاً به سایر شركت های خارجی شامل آمریكایی، انگلیسی، كره ای و تایوانی وابستگی دارد.
در واقع تصویر زیر كه در گزارش های انتشار یافته از طرف كارشناسان فعال در حوزه فناوری انتشار یافته است، مهر تأییدی بر اصل عدم استقلال شركت های تكنولوژی از یكدیگر است چونكه هیچ شركتی الان نمی تواند با تكیه كامل بر سرمایه های داخلی، ادعا كند كه می تواند یك محصول جدید تولید نماید.


برمبنای تصویر فوق، صفحه نمایش اولد ( OLED) به كاررفته در گوشیهای جدید هواوی ساخت شركت های كره ای سامسونگ و ال جی است، تراشه های پردازنده و مودم ساخت شركت آمریكایی كوالكام، طراحی و توسعه نرم افزاری برگرفته از برترین شركت های آمریكایی، استفاده از حق اختراع و پتنت های شركت انگلیسی ARM و Softbank، سیستم عامل اندروید توسعه داده شده توسط شركت آمریكایی گوگل و در نهایت مونتاژ و ساخت در تایوان انجام می شود.
بیشتر از دو هفته پیش بود كه دولت ترامپ لیست جدیدی از شركت های ممنوعه برای تجارت و ایالات متحده را اعلام و منتشر نمود كه در آن نام شركت چینی هوآوی بعنوان بزرگ ترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و عرضه كننده گوشیهای هوشمند در جهان نیز به چشم می خورد.
بدون شك محدودیت های جدیدی كه آمریكا برای هواوی وضع و اعمال كرده است، تأثیرات منفی و تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت و این بدان معناست كه دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی ارائه شده توسط گوگل را استفاده نماید و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس های متن باز و AOSP خواهد بود. پس از آن شركت های بزرگی همچون گوگل، مایكروسافت، كوالكام، اینتل، برودكام، پاناسونیك در كنار خیلی از اپراتورهای مخابراتی فعال در كشورهای جهان اعلام نمودند كه به قطع همكاری با هواوی خواهند پرداخت تا شامل جریمه های سنگین واشنگتن نشوند.
قطع همكاری بزرگترین شركت های تكنولوژی كه به صورتی در تأمین قطعات فیزیكی و غیر فیزیكی تشكیل دهنده گوشیهای هواوی و سایر محصولاتش نقش داشتند، بطور قطع تبعات منفی بزرگی را برای این غول تكنولوژی كه همواره با سایر شركت های رقیب همچون اپل و سامسونگ به بار خواهد آورد و آنرا با خسارات جبران ناپذیر مختلفی مواجه كند.
بعنوان مثال، لغو لایسنس اندروید برای برند هواوی، به معنای عدم انتشار نسخه های جدید آپدیت اندروید نظیر به روزرسانی های نرم افزاری و امنیتی كه هر از گاهی انتشار یافته و به منظور جلوگیری از لطمه پذیری های امنیتی و برطرف شدن مشكلات كوچك و بزرگی كه كاربران با آنها مواجه می شوند، همین طور عدم دسترسی كاربران به تمام سرویس های ارائه شده از طرف گوگل نظیر فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور و دانلود اپلیكیشن های موردنظر از آن خواهد بود. با اینكه هواوی در واكنش به نگرانی های جهانی درباره لغو لایسنس اندروید گفته بود كه در تلاش است تا آنرا با ارائه یك سیستم عامل اختصاصی یكپارچه جایگزین كند، ولی به عقیده تحلیلگران، اقدامی مؤثر و موفقیت آمیز به شمار نخواهد آمد چونكه شركت های بزرگ تری همچون مایكروسافت سال ها در این زمینه كوشش كرد اما نتیجه نگرفت.
منبع:

زمان: 15:20:58
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4473
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل