رجیستری گوشی مسافری روی میز خدمات الكترونیكی

به گزارش بی بدیل پرداز در صورتیكه عوارض دستگاه سیم كارت خور خویش را پرداخت كرده اید اما هنوز دستگاهتان قانونی نشده و یا اطلاعات دستگاهتان از گمرك برای همتا ارسال نشده، باید نسبت به ثبت درخواست پیگیری در میز خدمات الكترونیك گمرك اقدام كنید.
رجیستری گوشی مسافری روی میز خدمات الكترونیكی
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار كردن تجهیزات سیم كارت خور كه در طول سال های گذشته، چندین بار اجرای ناموفقی داشت، بالاخره به صورت كامل برای گوشیها اجرایی شد و به قول مسؤولان، سهم قاچاق این كالا را به عدد تقریبی صفر رساند.
رجیستری گوشیهای تلفن همراه، با هدف شناسنامه دار شدن یكی از پرمصرف ترین كالاهای وارداتی و مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، پیاده سازی و اجرا شد. در واقع مهم ترین هدف اجرای رجیستری از همان ابتدا پیشگیری از قاچاق گوشی عنوان شده بود. به این صورت كه با اجرای ثبت شماره سریال گوشی در رگولاتوری، در صورت واردات غیرقانونی موبایل، سیم كارت روی آن فعال نشده و توسط اپراتورهای تلفن همراه، خدماتی به این دستگاه های تلفن عرضه نمی گردد.
البته در ماه های اخیر مبحث واردات گوشیهای مسافری و بسته شدن سامانه همتا، موجب افزایش قیمت گوشی شده بود؛ به صورتی كه كارشناسان این بازار اعلام كردند در حالیكه سایت همتا، امكان گوشی مسافری را باز كرده بود و با پرداخت عوارض و گمركی، به گوشیها كد رجیستری می داد، این امكان توسط سامانه ی همتا برداشته شده و سبب شده بود بازار گوشی با اینكه كمبودی نداشت، اما با افزایش قیمت روبه رو شود.

سامانه رجیستری قطع نشده
البته بعد از آن ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز، قطع شدن سامانه رجیستری تلفن همراه را تكذیب و عنوان كرده بود «به دلیل بالا بودن درخواست ها، بعد از اقدام متقاضی برای رجیستر كردن تلفن همراه، درخواست وی در صف انتظار قرار می گیرد و این تصور به وجود می آید كه سامانه رجیستری قطع شده است.»
بنابراین در ابلاغیه ای از كانال رجیستری عنوان شد كه متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری اگر در زمان ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سامانه گمرك خطایی در خصوص تعریف نشدن كد متناظر گمركی دریافت نمودند، در صورتیكه شناسه قبل از برقراری ارتباط برخط گمرك و همتا، در گمرك ثبت شده باشد، بعد از بررسی های لازم، كد فعال سازی از سوی سامانه همتا برای متقاضی ارسال می شود.
در اطلاعیه ی دیگری هم آمده بود كه نظر به اطلاعیه ی گمرك جمهوری اسلامی ایران در زمینه ثبت دستگاه مسافری، اگر در زمان ثبت دستگاه خود در سامانه گمرك، خطای «كد متناظر گمركی برای این شناسه (IMEI) تعریف نشده است» را دریافت می كنید، استحضار داشته باشید این خطا به علت آن است كه شناسه IMEI دستگاه شما قبل از برقراری ارتباط برخط گمرك و همتا، در گمرك ثبت و شناسه پرداخت برای آن تولید شده ولی پس از برقراری ارتباط برخط، برای پرداخت عوارض آن اقدام شده است.
در این راستا در آخرین اطلاع رسانی درباره ی وضعیت رجیستری گوشیهای مسافری، در كانال آموزش و اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) آمده است: با عنایت به تغییرات اخیر در زمینه ثبت دستگاه مسافری و برقراری ارتباط برخط بین سامانه های گمرك و همتا، در صورتیكه عوارض دستگاه خویش را به صورت اینترنتی، پستی یا حضوری در گمرك پرداخت كرده اید اما هنوز دستگاهتان قانونی نشده و با پیگیری، متوجه می شوید كه اطلاعات دستگاهتان از گمرك برای همتا ارسال نشده، نسبت به ثبت درخواست پیگیری در میز خدمات الكترونیك گمرك اقدام كنید.زمان: 13:25:41
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4369
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل